شهرخبر

شورای همکاری به دنبال دعوت انصارالله یمن برای گفت‌وگوها در ریاض

شورای همکاری به دنبال دعوت انصارالله یمن برای گفت‌وگوها در ریاض

خبرگزاری رویترز به نقل از مسئولانی در شورای همکاری خلیج فارس مدعی شد که این شورا قصد دارد طرف‌های درگیر جنگ یمن از جمله انصارالله را به ریاض دعوت کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مسئولانی در شورای همکاری خلیج فارس مدعی شدند که این شورا به دنبال انجام مذاکرات بین طرف‌های درگیر جنگ در یمن است.

خبرگزاری رویترز امروز به نقل از این مسئولان گزارش داد که این شورا در حال بررسی ارسال دعوت به طرف های جنگ یمن از جمله انصارالله جهت مذاکرات و گفت‌وگوها در پایتخت عربستان سعودی است.

مسئولان شورای همکاری خلیج فارس گفتند که در صورتی که انصارالله و دولت نجات ملی یمن موافقت کنند، این مذاکرات 29 مارس تا هفت آوریل انجام خواهد شد.

بر اساس ادعای این منابع، مسئولان انصارالله یمن در صورت موافقت با حضور در این مذاکرات در شهر ریاض، تضمین‌های امنیتی دریافت خواهند کرد.

بر اساس این خبر، عبد ربه منصورهادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن بر انجام این گفت‌وگوها موافقت کرده است.

گفتنی است تا یازده روز دیگر جنگ یمن وارد هشتمین سال خود خواهد شد و طی این مدت عربستان سعودی و ائتلاف نظامی آن در حمله به یمن، به اهداف خود نرسیده است.

در صورت صحت این خبر و موافقت انصارالله با این دعوت، این مسئله می تواند بیانگر این باشد که عربستان سعودی بعد از هفت سال جنگ، کما اینکه منابع غربی اخیرا گفته‌اند، از این جنگ خسته شده و به دنبال برون‌رفت آبرومندانه از آن است و ریاض با دعوت از انصارالله ضمن به رسمیت شناختن این جنبش یمنی، یک گام به عقب‌ خواهد برداشت.

طرف‌های دیگر طی این هفت سال چند روز مذاکرات از عمان و اردن گرفته تا سوئد داشته‌اند که در هیچ یک از این‌ها عربستان سعودی حاضر به مذاکره مستقیم با انصارالله و دولت نجات ملی یمن نشده است.

انتهای پیام/