شهرخبر

بیانیه برجامی۱۶۰ نماینده مجلس خطاب به آمریکا

بیانیه برجامی۱۶۰ نماینده مجلس خطاب به آمریکا

عضو هیات رئیسه مجلس بیانیه ۱۶۰ نفر از نمایندگان درخصوص مذاکرات وین و لزوم توجه به اخذ تضامین کافی از آمریکا را قرائت کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سید محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 22 اسفند) قوه مقننه بیانیه 160 نماینده درباره رویکرد تیم مذاکره کننده کشورمان در مذاکرات وین را قرائت کرد.

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
از تیم مذاکره کننده کشور می خواهیم که در مذاکرات جاری در وین خود را محدود به ضرب الاجل های ساختگی غرب ندانند و با ایستادگی در جهت حفظ منابع ملی و مطالبات اصلی و حفظ خطوط قرمز اعلامی را بدون فوت وقت پیگیری کنند. اکنون که بحران، نیاز غرب را به عرضه انرژی ایران افزایش داده، نباید بدون تامین خواسته های بحق ایران نیاز آمریکا به کاهش قیمت نفت تامین شود.

از هیات مذاکره کننده محترم می خواهیم اخذ تضمین کافی اقتصادی، فنی و سیاسی از طرف آمریکایی بابت عدم تکرار خروج غیرقانونی این کشور از توافق را با جدیت پیگیری کند. حفظ عناصر اساسی برنامه هسته ای کشورمان در داخل، قوی ترین تضمین برای عدم تکرار خطای آمریکا در بدعهدی است و همچنین لازم است جبران خسارات آمریکا به معیشت مردم کشور نیز پیگیری شود. رفع تحریم ها می بایست جامع و موثر باشد، رفع بخشی یا صرفاً روی کاغذ تحریم ها، تامین کننده منافع ملی ما نیست. می بایست تضامین علاوه بر حقوقی بودن، حقیقی نیز باشند. اتکا به بهانه هایی به داشتن عنوان غیرهسته ای یا غیربرجامی بودن عناوین تحریمی را پذیرفتنی نمی‌دانیم.

مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اهداف و چارچوب های قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، هر توافقی را از منظر انتفاع اقتصادی ایران و احقاق حقوق از دست رفته ملت دنبال می کند و با اصرار به مکانیسم ماده 7 این قانون، تکرار محدودیت در برنامه هسته ای و بومی کشورمان را بدون اثربخشی تحریم ها را رد می‌کند.

توقف مذاکرات و حواشی آن

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۳۱