شهرخبر

ادعای نماینده عربستان در وین علیه برنامه هسته‌ای تهران: ایران تنها کشوری است که نیروگاه اتمی فعال دارد و تاکنون وارد توافق امنیت هسته ای نشده

عبد لله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر عربستان در اتریش و نماینده دائم این کشور نزد سازمان های بین المللی در وین در نشستی مدعی شد که کشورش نگران "سیاست های ایران در نتیجه نبود گزارش ها و اطلاعات در خصوص امنیت نیروگاه هسته ای بوشهر است به ویژه اینکه ایران تنها کشوری است که نیروگاه هسته ای فعال دارد و تاکنون وارد توافق امنیت هسته ای نشده است".

ادعای نماینده عربستان در وین علیه برنامه هسته‌ای تهران: ایران تنها کشوری است که نیروگاه اتمی فعال دارد و تاکنون وارد توافق امنیت هسته ای نشده

نماینده دائم عربستان در سازمان‌های بین المللی ادعاهایی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مطرح کرد.

عبدالله بن خالد بن سلطان بن عبدالعزیز، سفیر عربستان در اتریش و نماینده دائم این کشور نزد سازمان های بین المللی در وین در نشستی مدعی شد که کشورش نگران "سیاست های ایران در نتیجه نبود گزارش ها و اطلاعات در خصوص امنیت نیروگاه هسته ای بوشهر است به ویژه اینکه ایران تنها کشوری است که نیروگاه هسته ای فعال دارد و تاکنون وارد توافق امنیت هسته ای نشده است".

وی در ادامه به گزارش های رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر نظارت در جمهوری اسلامی ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت اشاره کرد.

بن عبدالعزیز همچنین مدعی شد که ایران با گسترش فعالیت های هسته ای خود به نقض برجام ادامه می دهد و پایبندی به پروتکل های الحاقی را متوقف کرده است.

نماینده سعودی در سازمان های بین المللی در بخش دیگری از اظهارات خود مدعی عدم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و عدم انجام مطالبات این آژانس شد.

وی در ادامه ایران را به تعلل و اتخاذ سیاست های گمراه کننده در توافق کنونی متهم کرد و بر اهمیت وجود توافق فراگیرتر، قوی تر و طولانی تر تاکید کرد.

در حالی که مقامات کشورمان همواره تاکید داشته و دارند که سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ایران جایگاهی ندارد، بن عبدالعزیز گفت که این توافق باید از هرگونه دستیابی ایران به سلاح هسته ای ممانعت کند و نگرانی کشورهای منطقه نسبت به گام های تنش زای ایران برای ایجاد بی ثبانی و ناامنی در منطقه از جمله برنامه هسته ای این کشور را جدی بگیرد.

این مقام سعودی در ادامه خاطرنشان کرد: عربستان ایران را به همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی و عدم اتخاذ سیاست تعلل دعوت می کند به ویژه اینکه مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی سفرهای متععدی به تهران داشته است و به منظور ایجاد راه حل برای اختلافات موجود، تلاش خستگی ناپذیری داشته است. عربستان از ایران خواسته است که از ایجاد تنش ها جلوگیری کند و امنیت و ثبات منطقه را در معرض خطر قرار ندهد و به طور جدی وارد مذاکرات در چارچوب برجام شود.

 

منبع: انتخاب