شهرخبر

۳ هزار قاضی تا چند ماه آینده در قوه قضائیه مشغول به کار می‌شوند/ ۵۰ درصد از قضات متولدین دهه ۶۰ به بعد هستند

3 هزار قاضی تا چند ماه آینده در قوه قضائیه مشغول به کار می‌شوند/ 50 درصد از قضات متولدین دهه 60 به بعد هستند

قوه قضائیه از ورود حدود ۳ هزار قاضی جدید به مجموعه دستگاه قضا خبر داد. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از قضات متولدین دهه ۶۰ به بعد هستند.

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ بنا بر اعلام حجت‌الاسلام ابراهیمی، رئیس امور فرهنگی قوه قضائیه، هم‌اکنون میانگین سن قضات دستگاه قضا 40 سال است و بیش از 50 درصد از قضات متولدین دهه 60 به بعد هستند و البته 45 درصد قضات متولدین سال 1365 به بعد هستند. این آمار نشان از رویکرد جوان‌سازی و جوان‌گرایی قوه قضائیه دارد. بر این اساس؛ جشن ‌روز جوان و تقدیر از قضات جوان به همت امور فرهنگی قوه قضائیه، امروز پنجشنبه 19 اسفند در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.

محمدباقر الفت، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه در سخنانی در این مراسم با بیان اینکه عدالت‌گستری و ظلم‌ستیزی، رسم‌ برازنده قضات است، اظهار کرد: به مناسبت روز جوان و روز شادی اهل بیت(ع) و ماه شادی‌آفرین شعبان، مدیریت امور فرهنگی معاونت منابع انسانی قوه قضائیه تصمیم‌ گرفت که این مجلس را برپا کند. در کنار هم قرار گرفتن خانواده‌ها و آشنا شدن اعضای خانواده همکاران با یکدیگر و تقدیر از زحمات یک‌ساله قضات و تشکر از همراهی همسران با قضات، اهداف برگزاری این مراسم است.

وی افزود: کار قضا، کار فرساینده روح و جسم است؛ به‌ویژه اینکه حجم کار و پرونده‌ها بیش از استانداردهای جهانی باشد. بر این اساس سازمان قضائی مکلف است در مسیر بازسازی روحیه قضات و بالا بردن انگیزه کاری آنها اقدام سازنده‌ای انجام دهد.

الفت در ادامه خطاب به قضات جوان حاضر در مراسم گفت: امانتِ جان و مال و آبرو و ناموس این کشور را به شما قضات سپرده‌اند و شما منتخب خدا هستید برای در دست گرفتن چنین امانتی. اگر معتقد به این امانت باشیم به سمت خیلی از آسیب‌ها نخواهیم رفت و عاقبت به خیر خواهیم شد.

وی ادامه داد: توجه به شخصیت کیفری مجرمان ‌و متهمان از وظایف قضات در صدور احکام منصفانه است؛ اما زمانی این مهم محقق می‌شود که قاضی در آرامش و دغدغه ذهنی و استرس از او دور باشد.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه همچنین گفت: با تأکید ریاست قوه قضائیه، احکام ریالی جدید بیش 11هزار ‌نفر از قضات صادر شده است. همچنین حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای از بدو استقرار در منصب ریاست قوه قضائیه تأکید کرد؛ تمام ظرفیت قانونی برای جذب کارکنان و قضات را به کار ببریم.

وی افزود: بر این اساس در چند روز گذشته اقدامات درباره جذب عمومی را انجام دادیم. همچنین سامانه جذب اختصاصی را راه‌اندازی کرده‌ایم و در اردیبهشت‌ماه جذب طلاب را خواهیم داشت و از محل این جذب‌ها، حدود 3 هزار نفر به قضات اضافه خواهیم کرد.

الفت با اعلام خبری ‌در خصوص افزایش حقوق کارکنان دستگاه قضا اعلام کرد: در تصویب قانون لایحه بودجه 1401 بندی مصوب شد که حقوق همکاران قوه قضائیه در ماه‌های ابتدایی 1401 اصلاح شود.

وی ادامه داد: در سال 1400 تلاش‌های فراوانی برای ارزیابی قضات آزمایشی شد.  85 درصد از قضات آزمایشی، وضعیت قطعی شده‌اند و در ماه‌های بعدی هم دیگر افراد قطعی می‌شوند.

الفت تأکید کرد: در سال 1401 آموزش‌ها به سمت مهارت‌افزایی می‌رود و ارتقای صلاحیت‌های حرفه‌ای قضات در دستور کار قوه قضائیه است.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضائیه در پایان سخنانش اقدامات معاونت منابع انسانی درباره اختصاص حقوق قانونی ایثارگران شاغل در قوه قضائیه را تشریح کرد.

انتهای پیام/