به گزارش خبرگزاری برنا؛ این مقام ارشد دفاعی آمریکا که نامش بیان نشده است، روز چهارشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت روسیه از آغاز تهاجمش  ۷۱۰ موشک به سمت اوکراین شلیک کرده است و نیروهای روسیه به شهرهای خارکف و میکولایف نزدیک‌تر شده‌اند.

به گفته این مقام پنتاگون که رسانه‌های آمریکایی از ابتدای جنگ اوکراین به نقل از او اخبار آرایش نظامی روسیه را منتشر می‌کنند اما نامش را بیان نمی‌کنند، نیروهای روسی در روز گذشته ۲۰ کیلومتر (یا ۱۲ مایل) پیشروی داشتند و اکنون در خارج از خارکف هستند.

علاوه بر این، نیروهای روسیه به ۱۵ کیلومتری (۹ مایل) در شمال میکولایف رسیده‌اند.

این مقام پنتاگون همچنین گفت: هیچ پیشروی قابل توجهی از سوی نیروهای روسیه به سمت کی‌یف یا چرنیهف صورت نگرفته است، اگرچه درگیری‌های زیادی در نزدیکی چرنیهف ادامه دارد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

همزمان با ادامه آتش جنگ در اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه در حال افزایش است.

انتهای پیام/