شهرخبر

پیامدهای احتمالی جنگ اوکراین بر حل بحران سوریه

پیامدهای احتمالی جنگ اوکراین بر حل بحران سوریه

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نسبت به پیامدهای احتمالی جنگ اوکراین بر حل بحران سوریه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «گیر پدرسون» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نسبت به پیامدهای احتمالی حمله روسیه به اوکراین بر تلاش‌های دیپلماتیک سازمان ملل برای حل بحران سوریه ابراز نگرانی شدید کرد.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در گزارش دوره‌ای خود به شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که این نگرانی وجود دارد که دیپلماسی لازم برای پیشبرد روند گفتگوها در سوریه در پی اقدام نظامی روسیه در اوکراین دشوارتر از سابق شود.

او گفت که مردم سوریه در سراسر این کشور نسبت به سال گذشته با فقر و گرسنگی بیشتری مواجه هستند.

پدرسون ضمن اعلام برگزاری جلسه کمیته تدوین قانون اساسی در ماه آینده در ژنو بر ضرورت اجرای قطع‌نامه 2254 شورای امنیت برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه تأکید کرد.

او گفت که هیچ تغییری در خطوط تماس در صحنه جنگ سوریه پیش نیامده و نشانه‌هایی درباره ادامه نزاع دیده می‌شود و ممکن است در برخی نقاط شاهد تشدید تنش باشیم.

پدرسون تأکید کرد که اکثریت مطلق ملت سوریه خواستار کاهش تنش و مشاهده بهبود در زندگی ویران شده خود هستند.

پیش از این، «گیر پدرسن»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، تأکید کرده بود که از حمایت قاطع شورای امنیت برای اجرای طرح جدید خود برای حل بحران سوریه برخوردار شده که شامل «تعیین گام‌های تدریجی و متقابل و واقع‌بینانه و قابل تحقق» می‌شود که به صورت موازی در چارچوب قطع‌نامه 2254 اجرا می‌شوند.

او گفت که نمایندگان روسیه و آمریکا به وی گفته‌اند که آماده همکاری برای اجرای این طرح هستند و افزود که دو سال است که پرونده سوریه دچار توقف و رکود شده است.

انتهای پیام/