شهرخبر

علت ریزش مو در بهبودیافتگان کرونا مشخص شد

کارگر آنلاین | یک متخصص پوست درباره عوارض ابتلا به کرونا بر پوست و مو توضیحاتی داد و گفت: استرس بیماری کرونا در کنار داروها، کاهش وزن و سوتغذیه؛ سبب بروز ریزش موی ناگهانی در فاصله یک الی ۴ ماه بعد از بهبودی می‌شود که خوشبختاته این ریزش مو پس از دوره‌ای ۶ تا ۱۲ ماهه با بهبود وضع عمومی بیمار، کاهش استرس و تامین نیازهای تغذیه‌ای بهبود می‌یابد.

به گزارش کارگر آنلاین ، دکتر همایون مژدهی آذر در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: دو سال است که با پاندمی کووید۱۹ درگیر هستیم؛ هرچند که با گسترش واکسیناسیون تاحدودی از بار مشکلات و عوارض مرتبط با بیماری کاسته شده است، اما هنوز هم با چالش‌هایی در این زمینه مواجه هستیم. در اوایل شیوع بیماری که با شدت بالای آن مواجه بودیم، عوارض پوستی ناشی از بیماری هم بیشتر بود. در ادامه نیز با افزایش آگاهی مردم در این زمینه این مشکلات کاهش یافت هرچند که کاملا برطرف نشد. 

او ادامه داد: همچنین استرس و اضطراب ناشی از درگیری با بیماری کرونا و ابتلا به آن نیز می‌تواند عوارضی بر پوست و مو داشته باشد؛ از جمله ریزش موی سکه‌ای، تبخال، جوش‌های غرور جوانی، بیماری زونا، انواع خاصی از خارش‌ها و دردها می تواند با مسائل هیجانی ناشی از بیماری کرونا ارتباط داشته باشد؛ از این رو چه بهتر آنکه به فکر مشکلات هیجانی و استرسی این دوران باشیم. 

او با اشاره به امکان بروز مشکلات پوستی ناشی از مصرف داروهایی که برای درمان کووید۱۹ استفاده می‌شود، اظهار کرد: تداخل اثر انواع ویتامین‌ها، داروها و حتی واکسن کووید۱۹ می‌تواند باعث برخی عوارض پوستی شود. به عنوان مثال برخی داروهای کاهنده ایمنی بدن ممکن است زمینه را برای بروز عفونت‌های پوستی و یا بدنی فراهم کند.  همچنین گاهی برخی بیماری‌های پوستی که از قبل در فرد وجود داشته‌اند با مصرف داروهای مرتبط با بیماری کرونا تشدید می‌شود. بیماری‌هایی مانند پسوریازیس (بیماری صدف)، بیماری‌های تاولی خود ایمنی و بسیاری از بیماری های پوستی دیگر گاهی در زمینه ابتلا به کرونا شروع و یا تشدید می‌شوند؛ به طوری که علائم و شکل بروز آنها تغییر می کند؛ البته در بیشتر موارد این تغییرات جای نگرانی ندارند و با مراجعه به متخصص پوست، درمان و کنترل می‌شوند. 

وی افزود: توصیه این است که برای شست‌وشوی دست‌ها از صابون‌های ملایم با PH متوسط تا کمی اسیدی استفاده شود و از شست‌وشو و حمام‌های بیش از حد و طولانی با آب داغ پرهیز کنیم. برای کار با پودر لباسشویی و مایع ظرفشویی بهتر است دستکش مناسب به دست داشته باشیم. مواد ضدعفونی کننده سطوح با پایه کلر برای ضدعفونی کردن پوست توصیه نمی‌شود و بهتر است مواد ضدعفونی کننده با پایه الکل را جایگزین کنیم.

او با تاکید بر اهمیت انتخاب نوع ماسک مناسب جهت کاهش بروز مشکلات پوستی، تصریح کرد: بهتر است از ماسکی استفاده کنیم که الیاف مصنوعی کمتری داشته باشد یا اینکه زیر ماسک اصلی از ماسک پارچه‌ای با الیاف طبیعی استفاده کنیم که تماس پوست با ماسک نیز به حداقل برسد. در برخی موارد حتی ممکن است افراد به کش یا فلز به کار رفته بر قسمت بینی ماسک هم حساسیت نشان دهند که در صورت شدت گرفتن عوارض باید متخصص پوست ورود کرده و اقدامات درمانی آغاز شود. 

وی افزود: درباره کرونا هم در برخی افراد چنین خواهد بود و استرس بیماری در کنار داروها، کاهش وزن و سوءتغذیه، سبب بروز ریزش موی ناگهانی در فاصله یک الی چهار ماه بعد از بهبودی می‌شود. خوشبختاته این ریزش مو پس از دوره‌ای ۶ تا ۱۲ ماهه با بهبود وضع عمومی بیمار، کاهش استرس و تامین نیازهای تغذیه‌ای بهبود می‌یابد. بنابراین جای نگرانی نیست.

انتهای پیام