شهرخبر

یک اتفاق عجیب و خطرناک؛ فرونشست زمین در ساحل دریاچه ارومیه! + عکس

یک اتفاق عجیب و خطرناک؛ فرونشست زمین در ساحل دریاچه ارومیه! + عکس

رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی از فرونشست زمین در منطقه ساحلی دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران پویا؛ فرونشست یکی از بحران‌های زیست محیطی است که کشور را درگیر کرده است و در حال حاضر این پدیده در تمامی استان‌های کشور به جز استان گیلان دیده می‌شود. فرونشست زمین به دنبال کاهش 70 درصدی آب‌های زیرزمینی در استان آذربایجان غربی دیده شده است و به دنبال کاهش تراز آبی دریاچه ارومیه, سواحل شرقی این دریاچه را نیز درگیر کرده است.

در این خصوص دکتر علی بیت‌اللهی, رئیس بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی, در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: تصور اینکه فرونشست در کنار سواحل, دریاچه‌ها و بنادر دیده شود, دور از انتظار است اما متأسفانه بر اساس تحقیقات میدانی که اخیرا انجام داده‌ایم, متوجه شدیم که در سواحل شرقی دریاچه ارومیه و در منطقه بین دیزج خلیل و بندر شرفخانه، شکاف‌ها و حفره‌های فرونشستی در طول 2 کیلومتری این مسیر مشاهده شد.

فرونشست فروچاله , احیای دریاچه ارومیه ,

به گزارش تسنیم, در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه به سه هزار و 494 کیلومتر مربع رسیده است که با توجه به وسعت سه هزار و 621 کیلومتری سال گذشته، در وسعت خود دچار کاهش شده است و حجم دریاچه نیز نسبت به مشابه سال گذشته یک میلیارد و 41 میلیون مترمکعب کاهش داشته است. دریاچه ارومیه نسبت به تراز اکولوژیک خود 3.4 متر، نسبت به وسعت اکولوژیک خود 2374 کیلومتر مربع و نسبت به حجم آب اکولوژیک خود 12.61 میلیارد مترمکعب, کمبود دارد.

انتهای پیام/