شهرخبر

دیپلمات‌های حاضر در وین در پایان حدود یک هفته مذاکرات بدون توقف، یکشنبه آرامی را در وین پشت سر گذاشتند.

مذاکرات وین

به گزارش همشهری آنلاین، روزنامه همشهری نوشت: لغو تحریم‌های ایران همچنان در جریان است و هیأت‌های روسیه و چین می‌گویند گفت‌وگوها در مرحله‌ نهایی خود به سر می‌برد. آخرین گزارش‌ها درباره دستور کار جاری نشست‌ها حول موضوع راستی‌آزمایی اقدامات و ترتیب زمانی آنها دنبال می‌شود و صحبت‌ از مهلت‌های چند روزه تا چند هفته‌ای برای اقدامات متقابل ایران و آمریکا در جریان لغو تحریم‌های هسته‌ای است.

انتشار خبر بسته نهایی ایران در مذاکرات نیز حکایت از روند رو به پیشرفت گفت‌وگوها و روال جاری دادوستدهای هیأت‌های ایرانی و آمریکایی از کانال روسیه، چین و هیأت‌های اروپایی مستقر در وین دارد. روسیه حجم بیشتری از این مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با هیأت‌های دیپلماتیک ایران، انگلیس، فرانسه، آلمان و نماینده آمریکا را در پیش گرفته بود. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در خلال توییت‌هایش گفت‌وگوهای خود با علی باقری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایران را «دیدار مفیدی» توصیف می‌کرد و در عین حال «مرحله آخر» گفت‌وگوها را در شرح تصویر دیدار خود با راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در ایران مخابره می‌کرد. وانگ کان، نماینده چین در نهادهای بین‌المللی مستقر در وین هم تأکید دارد: «همه متفق‌القول هستند که به مرحله جمع‌بندی (نهایی) رسیده‌ایم؛ به‌ویژه آنکه همکاران ایرانی ما هم بسته نهایی خود را پیشنهاد داده‌اند.»

تکمیل تیم مذاکراتی

پیوستن مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه به تیم مذاکره‌کننده ایران نیز حکایت از جدی‌تر شدن این مرحله از نشست‌ها داشت. دیپلمات‌های ایران در جزئیات این مذاکرات به‌دنبال دریافت تضمین‌های حداکثری آمریکا در قبال لغو تحریم‌ها و نتیجه عملی گشایش‌های اقتصادی حاصل از آن برای ایران هستند.

با توجه به حضور نمایندگان بانک مرکزی و وزارت نفت در وین و نیز شرکت مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در مذاکرات در روزهای گذشته رفع اختلافات چشم‌انداز نزدیک‌تری پیدا کرده است. ترکیب تیم مذاکراتی با حضور نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی حکایت از تصمیم جدی و عملیاتی ایران برای نتیجه‌بخش بودن وین8و انجام بررسی‌های دقیق‌تر و رایزنی‌های فنی داشته است.

در روزهای گذشته کارگروه‌های رفع تحریم، ترتیبات اجرایی و اقدامات هسته‌ای با حضور کارشناسان ایران و گروه 1+4 در هتل کوبورگ وین برگزار شده است. نماینده چین در مذاکرات پیش‌تر گفته بود که دیگر طرفین گفت‌وگوها باید بیش از پیش به‌نظرات ایران درباره این بسته گوش کرده و به حقوق مشروع و مطالبات معقول این کشور بها دهند. شرکت‌کنندگان طی یک هفته اخیر نیز مشغول تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی هستند.

چند گام تا توافق

 قریب به اتفاق هیأت‌ها اذعان دارند که گفت‌وگوها به‌رغم پیچیدگی برخی مسائل رو به جلو و در مسیر پیشرفت است. براساس گزارش‌های منتشر شده طرف آمریکایی چه در سطح هیأت مذاکره‌کننده‌شان و چه در سطح سیاست داخلی دچار اختلاف‌نظر و ناهماهنگی است. با این حال به‌نظر می‌آید چند گام بیشتر تا توافق طرفین برای بازگشت به برجام و از سرگیری تعهدات در فرمت تازه باقی نمانده است. وزرای امورخارجه آمریکا و انگلیس در خلال یک تماس تلفنی درباره مذاکرات وین و اهمیت حصول یک توافق در این رایزنی‌ها نیز گفت‌وگو داشتند.


دفاع روسیه از عملکرد نماینده خود در مذاکرات

سفارت روسیه در تهران روز گذشته طی توییت‌هایی به توضیحاتی در رابطه با نقش میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در وین در مذاکرات برجامی پرداخت. سفارت روسیه در تهران در توییتی با اشاره به اظهارات یکی از نمایندگان پیشین مجلس و انتشار گزارش‌هایی درخصوص موضع روسیه و آنچه نقش منفی نماینده این کشور در مذاکرات وین عنوان شده، نوشت: «این گونه اظهارات مطلقاً بدون پایه و بی‌اساس است و نشان‌دهنده آن است که نویسندگان این مطالب هیچ‌گونه تصوری از اینکه طرف روسی و شخص آقای اولیانوف چه تلاش‌هایی در جهت از سرگیری اجرای کامل توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ می‌کند، ندارند.»