شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#حیات وحش#محیط زیست#منابع#طبیعی#تاریخ

منابع ژنتیک حیات وحش دیگر از کشور خارج نمی‌شود

منابع ژنتیک حیات وحش دیگر از کشور خارج نمی‌شود

مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست از نهایی شدن دستورالعمل خروج منابع ژنتیک حیات‌وحش از کشور خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست؛ محمد مدادی از نهایی شدن دستورالعمل خروج منابع ژنتیک حیات وحش خبر داد و گفت: متأسفانه تاکنون ضوابط مشخصی برای خروج نمونه از کشور وجود نداشت و این امر باعث شد تا در طول حدود چندین دهه نمونه‌های زیستی ارزشمندی از جمله نمونه‌های تایپ گونه‌ها (نخستین نمونه معرفی شده یک گروه آرایه‌شناختی جدید) از کشور خارج شوند و در اختیار موزه‌های خارجی قرار گیرند.

وی ادامه داد: با تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت و مدیریت ذخایر ژنتیکی در تیرماه سال جاری، دستگاه‌های متولی ازجمله سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد تا ضوابط خروج منابع ژنتیکی حیات‌وحش از کشور را  تدوین کنند.

مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست اظهار کرد: در این راستا با مطالعه گسترده ضوابط موجود در سطح بین‌المللی و بیش از 20 کشور مختلف، ضوابط متقن و دقیقی برای نظارت بر خروج منابع ژنتیک حیات‌وحش توسط دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی و مشارکت و همکاری واحدهای ذی‌ربط ستادی و استانی و دستگاه‌ها و مراجع علمی همکار  و مرتبط در کمتر از 6 ماه تهیه و نهایی شد.

مدادی در خصوص این دستورالعمل گفت: در این دستورالعمل منابع ژنتیک حیات وحش بر اساس معیارهایی چون اندمیک بودن، بومی بودن، قرار داشتن در فهرست‌های مختلف در معرض تهدید، سایتیس و گونه‌های حفاظت و حمایت‌شده، در سه گروه غیرقابل‌خروج، خروج مشروط و خروج بدون محدودیت طبقه‌بندی‌ شده‌اند که البته با رعایت ضوابط مقرر مجوز خروج دریافت می‌کنند. دستورالعمل کلیه موارد خروج با اهداف پژوهشی و غیر پژوهشی به‌استثنای صادرات  را شامل می‌شود که تابع قوانین خاص خود است.

وی خاطرنشان کرد:  بر اساس ضوابط تهیه شده در صورت ضرورت خروج منابع ژنتیکی به هر شکلی، شناسنامه ژنتیکی برای آن‌ها در کشور تهیه و نمونه‌ای از آن‌ها در بانک نمونه‌های زیستی ذخیره و نگهداری خواهد شد.

انتهای پیام/