شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#سازمان ملل#مواد مخدر#میانمار

گسترش مواد مخدر در میانمار، تازه ترین دغدغه گروه‌های حقوق بشری

گسترش مواد مخدر در میانمار، تازه ترین دغدغه گروه‌های حقوق بشری

گسترش تولید و مصرف مواد مخدر در میانمار به نگرانی تازه گروه‌های حقوق بشری ازجمله سازمان ملل تبدیل شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، به دنبال کودتای نظامی در میانمار از سال گذشته کنترل اوضاع در ظاهر به دست ارتش افتاده اما نارضایتی مردم و اعتراضات گسترده در این کشور علاوه بر وضعیت سیاسی شرایط اقتصادی مردم را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

باتوجه به شرایط نامساعد اقتصادی ناشی از کرونا در شرق آسیا یکی از نگرانی‌ها مربوط به افزایش تولید مواد مخدر است. تولید مخدر در مثلث طلایی، منطقه بین شمال میانمار، لائوس و تایلند به یک تجارت سازمان یافته در این مناطق تبدیل شده و در هفته های اخیر برخی از این گروه‌ها حتی حوزه فعالیت خود را نیز گسترش داده اند.

رویترز در خبری گزارش داد افزایش بی ثباتی در میانمار از کودتا به بعد باعث افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر در جنوب شرق آسیا شده است. یک مقام ارشد سازمان ملل با ابراز نگرانی نسبت به افزایش مواد مخدر در این منطقه اعلام کرد که مقامات کشورهای لائوس، تایلند و میانمار دستکم 90 میلیون قرص متاآمفتامین و 4.4 تن متاآمفتامین کریستال کشف کرده اند که اکثر این قرص‌ها در مناطق دورافتاده مرزی ایالت شان در میانمار توقیف شده اند.

جرمی داگلاس، نماینده منطقه ای سازمان ملل در جنوب شرق آسیا دراین باره گفت: تولید متاآمفتامین در سال گذشته در مناطق شمالی میانمار افزایش یافته و نشانه‌ای از کاهش میزان تولید دراین مناطق مشاهده نمی‌شود. داگلاس در ادامه گفت: مواد مخدر و مناقشه همچنان بخش های جدایی ناپذیر میانمار هستند که مکمل یکدیگر هستند.

کشف متاآمفتامین در مقایسه با سال 2020 با 22 درصد کاهش به 21.6 تن  رسیده اما همچنان در مقایسه با کشف 18.2 تنی مواد مخدر در سال 2019 در شرایط بهتری به سر می‌برد.

انتهای پیام/