شهرخبر

عدم رضایت روسیه از پاسخ آمریکا و ناتو به پیشنهادات مربوط به تضمین‌های امنیتی

عدم رضایت روسیه از پاسخ آمریکا و ناتو به پیشنهادات مربوط به تضمین‌های امنیتی

در شرایطی که وزارت امور خارجه روسیه در حال بررسی پاسخ کتبی آمریکا و ناتو به پیشنهادهای مسکو درباره تضمین‌های امنیتی است، سخنگوی کرملین نیز گفت: در این اسناد نگرانی‌های طرف روسی از سوی واشنگتن و بروکسل در نظر گرفته نشده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه روسیه در اواخر سال گذشته (میلادی) پیش‌نویس توافقنامه‌ای درباره تضمین‌های امنیتی را به آمریکا و ناتو ارائه داد که بر اساس آن، ائتلاف ناتو باید متعهد شود که بیش از این به سمت شرق گسترش پیدا نکرده و همچنین از انجام هر گونه فعالیت نظامی در خاک اوکراین و دیگر کشورهای اروپای شرقی، منطقه قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی خودداری کند.

مذاکرات دوجانبه بین روسیه و ایالات متحده (در تاریخ 10 ژانویه/20 دی ماه در ژنو) و همچنین در چارچوب شورای مشترک روسیه-ناتو و در سازمان امنیت و همکاری اروپا (11 و 12 ژانویه/21 و 22 دی ماه) برگزار شد که نتوانست مواضع طرفین درباره مسائل امنیتی را به یکدیگر نزدیک کند.

"جان سالیوان"، سفیر ایالات متحده در مسکو روز چهارشنبه با حضور در ساختمان وزارت امور خارجه روسیه، پاسخ کتبی واشنگتن به پیشنهادات طرف روسی در زمینه تضمین‌های امنیتی را به مقامات مسکو تحویل داد.

خبرگزاری «تاس» گزارش داد،"سرگئی لاوروف"، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده در بیانیه خود درباره تضمین‌های امنیتی، به موضوع عدم گسترش ناتو به سمت شرق پاسخی نداده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: «اگر آنها در دهه 1990 در خصوص عدم گسترش ناتو بدون وجود تعهد کتبی توضیح داده بودند، اکنون ما این تعهدات مکتوب را داریم. آنها بیش از یک بار، از جمله در بالاترین سطح، در چارچوب سازمان امنیت و همکاری در اروپا این مسئله را تأیید کردند و ما اکنون بر توضیح این موضع گیری حیله گرانه همتایان غربی خود تمرکز خواهیم کرد.»

لاوروف یادآور شد: «در حال حاضر، وزارت خارجه روسیه در حال بررسی پاسخ هستیم که از آمریکایی‌ها دریافت کرده‌ایم است و همانطور که خود آنتونی بلینکن گفته، این مسئله با اوکراینی‌ها و سایر کشورهای غربی، متحدان ایالات متحده، توافق شده است. ما بطور هم زمان (روز چهارشنبه)، از طریق دفتر نمایندگی خود در مقر پیمان آتلانتیک شمالی، پاسخ ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو را نیز دریافت کردیم.»

وی افزود که مسکو هر دو پاسخ را "به عنوان یک سند کلی" در نظر گرفته است.

پوتین در حال تجزیه و تحلیل پاسخ آمریکا به پیشنهادهای امنیتی روسیه است

در عین حال، "دیمیتری پسکوف"، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز روز گذشته در خصوص پاسخ ایالات متحده به پیشنهادهای روسیه درباره تضمین‌های امنیتی اظهار نظر کرد. او تاکید کرد که کرملین عجلهای برای نتیجه گیری در این باره ندارد.

پسکوف در جمع خبرنگاران گفت: «رئیس جمهور ولادیمیر پوتین همه این اسناد را در اختیار داشته و در حال تجزیه و تحلیل آنهاست که این روند زمان می برد. ما نباید در نتیجه گیری عجله نکنیم. شما می دانید که همتایان ما، یعنی در واشنگتن و بروکسل، خواستند که متن پاسخ آنها نباید منتشر شود، البته محتوای این اسناد، اکنون اصولاً ارزش اعلام ندارد، زیرا همه چیز آن مشخص است».

سخنگوی کرملین یادآور شد: نمی‌توان گفت که ملاحظات مسکو یا تمایل آنها به در نظر گرفتن نگرانی‌های ما نشان داده شده است. البته چشم انداز ادامه گفتگوها درباره تضمین‌های امنیتی همچنان وجود دارد.

پسکوف همچنین تصمیم مقامات آمریکایی برای اخراج سفیر روسیه در صورتی که مسکو شرط صدور روادید برای محافظان نماینده دیپلماتیک آمریکا در روسیه را رعایت نکند، را تهدیدی جدی خواند.

روز پنجشنبه "آناتولی آنتونوف" رئیس هیئت نمایندگی دیپلماتیک روسیه در واشنگتن اعلام کرد که وزارت امور خارجه آمریکا به سفارت روسیه هشدار داده که در صورت عدم قبول شرایط آنها در صدور روادید برای نیروهای امنیتی سفیر آمریکا، سفیر روسیه مجبور خواهد شد تا در ماه آوریل (فروردین ماه آینده) خاک ایالات متحده را ترک کند.

انتهای پیام/