شهرخبر

ادعای عجیب یک پرسپولیسی درباره دیدار ایران و عراق

مربی اسبق تیم ملی ایران گفت: تیمی که پنجشنبه به مصاف ایران می‌رود، ضعیف‌ترین عراق تاریخ است ولی این مسئله نباید باعث شود تا بچه‌های ما تصور کنند همه چیز تمام شده است.

ادعای عجیب یک پرسپولیسی درباره دیدار ایران و عراق

وقایع روز ـ سرویس ورزشی؛

سابقه بازی‌های ایران و عراق به دو بخش قبل از جنگ تحمیلی و پس از آن تقسیم می‌شود. دیدارهای قبل از جنگ دو تیم حاشیه‌های زیادی نداشت ولی مسابقاتی که آنها پس از پایان دفاع مقدس با همدیگر داشتند، حداقل تا دو دهه بسیار حساسیت برانگیز بود. در همین رابطه سراغ ناصر ابراهیمی رفتیم. مردی که همراه با علی پروین از سال ۶۸ تا ۷۲ روی نیمکت تیم ملی ایران نشست و طی همین مدت، ما دو مسابقه فوق‌العاده حساس برابر عراق را تجربه کردیم. ناصرخان از ماجراها و حواشی پشت پرده این مسابقات به خبرورزشی گفت:

هر تیمی غیر از عراق

علی پروین شهریور سال ۶۸ سرمربی تیم ملی شد و من هم دستیار اول شدم. مهرماه همان سال به جام صلح و دوستی در کویت دعوت شدیم و در حالی به سوی این کشور پرواز کردیم که قبل از آن واقعاً حتی ۱۰ جلسه تمرین تاکتیکی کامل هم نداشتیم. در چنین شرایطی ابتدا با یمن بازی کردیم، بعد به مصاف گینه رفتیم و مسابقه سوم ما در مرحله گروهی، همان دیداری بود که تمام فوتبال آسیا انتظارش را می‌کشیدند. بازی ایران و عراق. اولین رویارویی ورزشی دو کشور پس از پایان جنگ تحمیلی. حساسیت این بازی آن‌قدر زیاد بود که علی پروین در جلسات کادر فنی می‌گفت: به هر تیمی ببازید غیر از عراق. نمی‌خواهم مردم و خانواده شهدا ناراحت شوند. بازی با تساوی بدون گل تمام شد ولی اگر موقعیت‌هایمان، مثلاً همان توپی که شاهرخ بیانی زد، به گل بدل می‌شد، بازی را می‌بردیم. فراموش نکنید عراق در آن زمان تیم بسیار خوبی داشت که از جام جهانی برگشته بود ولی ما با کمترین امکانات به مصاف آنها رفتیم.


حبس کردن در اتاق

شکست دو بر یک مقابل عراق در پیکارهای انتخابی جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا ،یکی از بدترین خاطرات زندگی ورزشی من است. کلاً در آن مسابقات که متمرکز داخل قطر برگزار شد، نمایش خوبی نداشتیم. وقتی بازی تمام شد و به عراق باختیم، علی پروین از شدت ناراحتی به اتاق خود رفت و ۴۸ ساعت خودش را حبس کرده بود. باور کنید حتی برای غذا خوردن هم دوست نداشت بیاید. در آن شرایط من باید هر طور که بود، بچه‌ها را جمع و جور می‌کردم. هنوز بحث‌هایی در مورد اشتباهات فردی بازیکنان ما پیرامون آن مسابقه مطرح است ولی کادر فنی هرگز آن شکست را گردن بازیکنانی نظیر بهزاد غلامپور یا جواد زرینچه نینداخت. غلامپور روی اتفاق گل خورد و زرینچه هم قبل از آن مسابقات مصدوم شده بود و از بدشانسی در بازی با عراق برای اولین و آخرین بار کارت قرمز گرفت. علی پروین، من و همه اعضای کادر فنی هرگز شکست را گردن بازیکنان نمی‌انداختیم.


ضعیف‌ترین عراق تاریخ

تیمی که پنجشنبه به مصاف ایران می‌رود، ضعیف‌ترین عراق تاریخ است ولی این مسئله نباید باعث شود تا بچه‌های ما تصور کنند همه چیز تمام شده است. نباید به نیت مساوی وارد زمین شویم. بازیکنان بسیار خوبی داریم و اسکوچیچ فوق‌العاده خوش شانس است که چنین مجموعه ارزشمندی دارد. از همین حالا پیروزی ما ۶۰ الی ۷۰ درصد قطعی به نظر می‌رسد.