رئیس پارلمان لبنان تصمیم رئیس جریان المستقبل برای تعلیق فعالیت‌های خودش و اعضای این جریان را داستانی غم‌انگیز خواند.

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در گفت‌وگوی با روزنامه الجمهوریه این کشور در واکنش به تصمیم سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین این کشور و رئیس جریان المستقبل برای تعلیق حضور خود و جریان المستقبل در انتخابات پارلمانی آتی اظهار کرد: تصمیم حریری ماجرای غم‌انگیزی است.

حریری روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی تعلیق فعالیت‌های خود در عرصه سیاسی را اعلام کرده و از اعضای المستقبل خواست همین اقدام را انجام دهند.

رئیس جریان المستقبل مدعی شد: در راستای مسؤولیت‌پذیری خودم و اینکه متقاعد شده‌ام که با وجود نفوذ ایران در لبنان و سردرگمی بین‌المللی، تفرقه ملی و فرقه‌گرایی، هیچ فرصت مثبتی برای لبنان وجود ندارد، تعلیق فعالیت سیاسی خود را اعلام می‌کنم و از اعضای جریان المستقبل هم می‌خواهم که اقدام مشابه را انجام دهند.

او با بیان اینکه در انتخابات پارلمانی هیچ نامزدی از جریان المستقبل و یا به نام المستقبل معرفی نخواهد شد، افزود: ما به خدمت به مردم و کشورمان ادامه خواهیم داد؛ اما تصمیم ما این است که هر گونه نقش یا مسؤولیت در دولت، پارلمان یا سیاست به معنای سنتی آن را تعلیق کنیم.

حریری تصریح کرد: اما چیزی که برای من غیر قابل تحمل است، این است که تعدادی از لبنانی‌ها مرا به عنوان یکی از ارکان قدرت، عامل فاجعه و مانعی برای ایجاد هرگونه نمایندگی سیاسی جدید که منجر به ایجاد راه‌حل می‌شود، بدانند.

نخست وزیر پیشین لبنان افزود: طرح رفیق حریری (نخست وزیر فقید لبنان) را می‌توان در دو ایده خلاصه کرد، اولی جلوگیری از جنگ داخلی در لبنان و دومی فراهم کردن زندگی بهتری برای لبنانی‌ها، من در مورد ایده اول موفق بودم؛ اما درباره ایده دوم به اندازه موفق نشدم.

او ادامه داد: ایده جلوگیری از آغاز جنگ داخلی سازش‌هایی را از مهار پیامدهای هفتم مه گرفته تا توافقنامه دوحه، سفر به دمشق برای انتخاب میشل عون، قانون انتخابات و دیگر موارد به من تحمیل کرد.

این مسؤول لبنانی در ادامه گفت: همین ایده دلیل هر گامی بود که برداشتم و همینطور علت از دست دادن ثروت شخصی، برخی از دوستان خارجی، بسیاری از ائتلاف‌های ملی، بعضی دوستی‌ها و حتی برادری‌ها بود، احتمالا همین سازش‌ها دلیل عدم موفقیت در ایجاد زندگی بهتر برای لبنانی‌ها بودند و تاریخ درباره آنها قضاوت خواهد کرد؛ اما اصل این است که هدف همواره کنار زدن موانع رسیدن به لبنانی آسیب‌ناپذیر در  برابر جنگ داخلی بوده و خواهد ماند.

حریری تصریح کرد: برای قبول مسؤولیت تنها من پاسخگوی انقلاب ۱۷ اکتبر سال ۲۰۱۹ بودم و استعفای دولت خود را تقدیم کردم. من تنها کسی بودم که پس از فاجعه ۴ اوت بیروت، سعی کردم از طریق دولتی متشکل از متخصصان، شیوه کار خود را تغییر دهم و مردم لبنان می‌دانند در هر دو مورد نتیجه چه بود.

او افزود: ما به خدمت به مردم و میهن ادامه می‌دهیم؛ اما تصمیم‌مان بر تعلیق هر گونه نقش یا مسؤولیت مستقیمی در دولت، پارلمان و سیاست است و همچنان از خواسته‌های خوب و  مردم عزیزمان در هر نقطه لبنان استقبال خواهیم کرد.