شهرخبر

سردردهای تکرار شونده را جدی بگیرید

نوشته شده توسط تحریریه اقتصادآنلاین در ۱۴۰۰/۱۱/۱ ساعت ۰۷:۴۳

درد شدید و ضربان‌دار سر خطرناک است و باید پیگیری شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، درد شدید و ضربان‌دار سر می‌تواند ناتوان‌کننده باشد و حتی منجر به از دست دادن قرار ملاقات، کار یا دور همی با خانواده و دوستان شود. صرف نظر از اینکه مستعد سردرد هستید یا نه، ممکن است بتوانید با شناسایی عواملی که علت سردرد هستند، تعداد دفعات آن را کاهش دهید. در این نوشتار به ده دلیل غیرمنتظره که موجب رخ دادن سردرد می‌شوند، خواهیم پرداخت.

خوراکی‌هایی که اغلب محرک سردرد هستند، شامل خوراکی‌های فرآوری‌شده، پنیرها، و خوراکی‌های شور می‌شوند. هم‌چنین ممکن است شکلات و طعم‌دهنده‌های خوراکی نیز دلیل این سردرد‌ها باشند.

سردرد‌های میگرنی می‌تواند ناشی از انواع مختلف نوشیدنی، به‌ویژه نوشیدنی‌های الکلی باشد. نوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین زیادی است نیز می‌توانند همین اثر را داشته‌باشند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند وقتی شاخص توده بدنی بعضی خانم‌ها ۳۰ یا بیش‌تر است، احتمال بروز سردرد نیز در آن‌ها ۳۵ درصد بیش‌تر است. وقتی شاخص توده بدنی بیش‌تر از ۴۰ است، خطر سردرد به ۸۰ درصد جهش می‌کند.

مطالعات نشان داده اند که استفاده بیش از حد دارو‌های مسکن بدون نسخه، علت ۵۰ درصد از سردرد‌های میگرنی، و ۲۵ درصد سردرد‌های دیگر است. ۳ روز مصرف دارو‌های مسکن در هفته در طول دوره‌های مداوم ممکن است شما را به آن‌ها وابسته کند.

پژوهش‌ها بار‌ها نشان داده‌است که بدون غذا یا کم شدن آب بدن (دهیدراته شدن) با علت سردرد بسیاری از آدم‌ها در ارتباط است.

عوامل متعددی در محیط شما ممکن است علت سردرد شما باشند، از جمله دود تنباکو، بو‌های قوی ناشی از مواد شیمیایی مانند پاک‌کننده‌ها و عطرها، آلودگی و سر و صدای زیاد.

کمی‌بیش از یک سوم کسانی که از میگرن رنج می‌برند متوجه می‌شوند که ورزش با شدت بالا می‌تواند باعث حمله سردرد شود. برای آنها، این درد اغلب با درد در گردن شروع می‌شود؛ کم کم شدت درد به حدی می‌رسد که شخص دست از فعالیت می‌کشد.

روزه گرفتن هم می‌تواند علت سردرد باشد. در واقع بدون غذا ماندن برای مدتی یک محرک رایج سردرد است. در واقع برخی از کسانی که رژیم‌های سخت لاغری را دنبال می‌کنند، ممکن است سردرد را تجربه کنند.

هنگامی که مواد آلرژی زا در فضا وجود دارد، برخی افراد مستعد سردرد ممکن است دچار درد شوند.

بسیاری از مشکلات سلامتی می‌توانند باعث سردرد شوند. اگر سردردتان به طور ناگهانی و بدون دلایل واضح شروع شد، باید به پزشک مراجعه کنید. چند علت احتمالی عبارتند از فشار خون بالا، تومور مغزی، آپنه خواب، خونریزی در مغز و غیره.

اگرچه ممکن است نتوانیم از سردرد‌های میگرنی پیشگیری کنیم، اما شاید بتوانیم تا حد زیادی درد را کاهش بدهیم. برای این منظور، به سادگی محرک‌ها را کاهش دهید و از آن‌ها دوری کنید. احتمالا کمی بعد متوجه خواهید شد که کمتر دچار سردرد می‌شوید!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان