شهرخبر

افزایش قند خون صبحگاهی و چگونگی کنترل آن

کارگرآنلاین|اکثر افراد دیابتی از میزان قند خون صبحگاهی خود ناراضی هستند و همین امر سبب کاهش انگیزۀ ایشان برای کنترل قند خون می‌شود. اما مشکل کجاست و چگونه می‌توان آن را برطرف نمود؟ در ادامه به طرح موضوع و راهکارهای حل آن می‌پردازیم.

بسیاری از افراد دیابتی پس از تست قند خون صبحگاهی به محض آگاهی از بالا بردن میزان آن،‌ دچار استرس می‌شوند و به همین دلیل نیز انگیزۀ خود را برای کنترل قند خون از دست می‌دهند. دلایل افزایش قند خون صبحگاهی، (هایپرگلیسمی صبحگاهی) متعدد است اما با دقت و همکاری پزشک معالج، می‌توانید هم مشکل و هم راه حل آن را بیابید.

دلایل افزایش قند خون صبحگاهی

- پدیدۀ داوون

- تزریق انسولین به مقدار کم

- کاهش قند خون نیمه شب (هیپوگلیسمی نیمه شب)

- تغذیۀ نامناسب و یا پرخوری

- تزریق نادرست انسولین

- پدیدۀ داوون:

شناسایی مشکل:

برای اطمینان از پدیدۀ داوون، لازم است طی شب، چندین بار قند خون را اندازه‌گیری نمود.

برای مثال، ساعت‌های 2، 4 و 6 صبح. در صورتی که قند خون شما، صبح زود افزایش یافت، به احتمال زیاد علت از پدیدۀ داوون است.

حل مشکل: برای برطرف کردن این پدیده، از آن جا که نیاز به انسولین در هنگام صبح افزایش می‌یابد، باید با نظر پزشک انسولین طولانی اثر یا NPH را دیرتر تزریق نمود.

- تزریق انسولین به مقدار کم:

ممکن است افزایش قند خون صبحگاهی ناشی از تزریق انسولین پایه یا NPH شب به مقدار کم باشد. با توجه به این که در کشور ما اکثراً دیر شام میل می‌شود لذا طی شب ممکن است قند خون افزایش یابد.

شناسایی مشکل: در این مورد نیز باید در طول شب، چندین بار قند خون را کنترل نمود. اگر متوجه شدید که قند خون در طول شب افزایش یافته، به احتمال زیاد،‌ میزان انسولین پایه برای تزریق شبانه کم است.

حل مشکل: برای مهار این مسئله. باید زیر نظر پزشک معالج خود، میزان انسولین پایه را افزایش دهید. فراموش نکنید که هر گونه تغییر در میزان تزریق انسولین NPH باید زیر نظر پزشک معالج صورت گیرد.

- کاهش قند خون در نیمه‌های شب:

شناسایی مشکل: در این مورد،‌ همچون موارد قبل لازم است طی شب، چندین بار قند خون کنترل شود تا متوجه کاهش احتمالی قند خون بشویم. از جمله علایم هیپوگلیسمی حین خواب که ممکن است متوجه آن نشده باشید،‌ بیدار شدن هنگام صبح در حالی که خیس عرق هستید، سردرد دارید و در خواب نیز کابوس دیده‌اید.

- تغذیۀ نامناسب و یا پرخوری: تغذیۀ نامناسب و یا پرخوری نیز هر یک ممکن است به افزایش قند خون صبحگاهی (هایپرگلیسمی صبحگاهی) بیانجامد.

- تزریق نادرست انسولین:

اگر روش شما در تزریق انسولین نادرست باشد و یا محل تزریق‌تان را به درستی انتخاب نکرده باشید، احتمال افزایش قند خون صبحگاهی وجود دارد.

برای مهار افزایش قند خون صبحگاهی، اولین گام، تشخیص دلیل بروز آن است. اگر چه این کار ممکن است سخت و طاقت‌فرسا باشد اما ما ناچار از پذیرش آن هستیم. تجربه نشان داده است در صورتی که قند صبحگاهی کنترل شود،‌کنترل قند خون در سایر اوقات روز نیز امری قابل دسترسی است.