شهرخبر

راهکارهای دین برای درمان افسردگی

درمان افسردگی با راه حل دینی

کارگرآنلاین| گروه اجتماعی: استاد معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: در دین هم راهکارهای معنوی همچون مناجات با خدا و هم عوامل مادی برای درمان و رفع افسردگی توصیه شده است.

به گزارش کارگرآنلاین، حسین مطیع، استاد معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان،با اشاره به تعریف افسردگی، اظهار کرد: افسردگی نوعی حالت روحی و روانی بوده که ناشی از ناراحتی، بی‌میلی و بی‌هدفی است و در بعضی از افراد به ‌صورت کم یا زیاد به وجود آمده و باعث اختلالات روانی می‌شود.

وی افزود: اختلالات رفتاری از قبیل بی‌اشتهایی و کاهش وزن، بی‌خوابی یا پرخوابی، عدم علاقه به انجام فعالیت‌های عادی، فقدان انرژی و احساس خستگی مفرط، احساس بیهودگی و سرزنش و احساس گناه، کاهش قدرت تمرکز و تفکر و از دست دادن اعتماد به نفس از جمله علائم افسردگی است.

مطیع ادامه داد: آثار و تبعات منفی افسرگی را در پنج شاخه می‌توان دسته بندی کرد که شامل موقعیت‌ها، افکار، هیجانات‌، فیزیولوژی بدن و فعالیت‌ها است؛ برای مثال افسردگی در شاخه موقعیت‌ها، فقدان و انزوا را شامل شده، به لحاظ فکری، خود انتقادی شدید و به لحاظ هیجانی، دلسرد شدن را در پی دارد. همچنین به لحاظ فیزیولوژیک، بدن پرخواب  می‌شود.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان راهکارهای درمان افسرگی گفت: از منظر معنویت و دین، درمان به دو شاخه تقسیم می‌شود که یکی از آنها، لذت‌های معنوی است که می‌تواند افسردگی را برطرف کند و دیگری عوامل مادی است که می‌توان آنها را از منظر آیات و احادیث بررسی کرد.

وی اضافه کرد: صله رحم، انفاق و کمک کردن به دیگران، زیارت اماکن متبرکه و مقدس، ذکر خدا و انس و دوستی و مناجات با خدا، خواندن قرآن و نماز، پرهیز از دروغ گفتن، دلخوشی به قضا و قدر الهی چه خوشایند و چه ناخوشایند، پذیرش رسالت نبی(ص) و ولایت امیرالمؤمنین(ع) از جمله راهکارهای معنوی مقابله با افسردگی است. در روایت‌های مختلف آمده که اموری باعث انبساط خاطر انسان شده و او را از غم رها می‌کند.

وی با اشاره به خواص برخی غذاها برای درمان افسردگی، افزود: عسل و هلیم از خوراکی‌های مفید در درمان افسردگی است و در مقابل، پرخوری به شدت افسرگی را به دنبال دارد. بخار اسفند نیز افسردگی را بر طرف می‌کند.
مطیع ادامه داد: همچنین لذت پاکیزگی مثل مسواک زدن، کوتاه کردن سبیل و نیز لذت بوی خوش، از عوامل ضد افسردگی محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: ارتباط و انس با دیگران و ملاقات با برادران دینی، لذت شوخی که باعث اندوه و رنج کسی نگردد و لذت خندیدن، از جمله عوامل ضد افسردگی است، چنانکه پیامبر اکرم(ص) همیشه تبسم داشته و با خنده مردم می‌خندیدند و در حدیثی آمده است: «بهترین بنده خدا کسی است که آشکارا از گستره رحمت خداوند شاد باشد و لبخند داشته باشد و در پنهان و در خلوت خود از ترس خدا گریان باشد».

مطیع تصریح کرد: در مراجعاتی که به مراکز مشاوره صورت می‌گیرد، افسردگی یکی از پر تکرار‌ترین مشکلات است، ولی به ‌طور کلی آمار دقیقی از میزان افسردگی در کشور در دست نیست.