شهرخبر

تحقیق و توسعه باعث خلق محصولات جدید می‌شود


تحقیق و توسعه باعث خلق محصولات جدید می‌شود

نویسنده کتاب «سرمایه گذاری بر روی تحقیق و توسعه» معتقد است که تحقیق و توسعه دو فرایند در هم تنیده هستند که خروجی آنها منجر به توسعه زیرساخت‌ها و خلق محصولات جدید و استفاده از نوآوری‌های فناورانه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیین رونمایی از کتاب «سرمایه گذاری بر روی  تحقیق و توسعه » اثر دکتر «محمد رضا کارچی»، جامعه شناس برگزار شد.

در این مراسم دکتر «محمد رضا کارچى» نویسنده  کتاب «سرمایه گذارى بر روی تحقیق و توسعه گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور، نیازمند حرکت سریع در راستای اهداف و اولویت‌های تحقیق و توسعه هستیم تا توسعه متوازن، همه جانبه و پایدار را رقم بزنیم.

او افزود: سال‌هاست کشورهای توسعه یافته جهان با اختصاص بخشی از درآمد ناخالص ملی خود به هزینه تحقیق و توسعه، باعث پیشرفت تکنولوژی، کاهش هزینه‌ها، کاهش خطاهای ملی، آینده پژوهی، استفاده حداکثری از منابع ملی و رشد صادرات می‌شود.

این جامعه شناس خطاب به اندیشمندان، هنرمندان و  اصحاب رسانه حاضر در این رویداد فرهنگى گفت: تحقیق و توسعه دو فرایند در هم تنیده هستند که خروجی آنها منجر به توسعه زیرساخت‌ها و خلق محصولات جدید و استفاده از نوآوری‌های فناورانه می‌شود.

نویسنده کتاب «سرمایه گذاری بر روی  تحقیق و توسعه » گفت: بی تردید همه عوامل و عناصر درگیر از سازمان‌های دولتی گرفته تا سازمان‌های خصوصی و شرکت‌ها، بایستی در این بسته حرکتی و در قالب یک فرایند قرار بگیرند.

همچنین در ادامه مراسم دکتر «محمد جلیلی»، دانشیار دانشگاه امام صادق(ع) با تاکید بر نقش عامل انسانى در تحرک بخشى به مفهوم تحقیق و توسعه اشاره کرد و گفت: حلقه متصل تحقیق به توسعه عامل انسانى متخصص و متحرک است.

دکتر« حسن مصطفى نژاد»، مدرس دانشگاه و کارشناس مدیریت توسعه از دیگر سخنرانان این مراسم بود که ضمن برشمردن پیامدها و آثار منفى عدم توجه به مطالعه و پژوهش مبتنى بر توسعه، از نوعى اختلال در کارکردهاى اساسى توسعه در ایران یاد کرد.

یکی دیگر از سخنرانان مهمان این مراسم از کشور فنلاند «سامى راهولا» مدیر عامل شرکت فناورى دیجیتال کروهن بود که ضمن اشاره به نقش شرکت هاى تحقیق بنیان در توسعه کلان کشورها، به تجارب فنلاند در این عرصه اشاره کرد.

آیین رونمایی از کتاب «سرمایه گذاری بر روی  تحقیق و توسعه » در باغ کتاب برگزار شد.

موضوع این کتاب جامعه شناسی جهش اقتصادی در ایران است که می تواند در تعادل بخشی سازمان ها و پیشگیری از هدر رفت منابع و تلاطم مدیریتی موثر باشد و راهنمایی در جهت روشن شدن اهمیت جایگاه تحقیق و توسعه و هموار شدن مسیر توسعه کشور باشد.

 

انتهای پیام/