شهرخبر

انتشار کتاب «جنگ شناختی» یک گام اساسی در محیط ملی جمهوری اسلامی است


انتشار کتاب «جنگ شناختی» یک گام اساسی در محیط ملی جمهوری اسلامی است

سعدالله زارعی با اشاره به اهمیت موضوع جنگ شناختی در عرصه ملی و بین‌المللی، تألیف و انتشار کتاب «جنگ شناختی» را در این زمینه یک گام اساسی در محیط ملی جمهوری اسلامی برشمرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ مراسم رونمایی از کتاب «جنگ‌ شناختی؛ علم پیروزی در نبرد ذهن‌ها»، تألیف حمیدرضا مقدم‌فر و ابراهیم محسن آهویی صبح امروز، 25 دی‌ماه،‌ در سالن اجتماعات خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

سعدالله زارعی، پژوهشگر و کارشناس مسائل بین‌الملل، در ابتدای این نشست ضمن اشاره به اهمیت موضوع جنگ‌ شناختی، بر جدید بودن این علم تأکید کرد و گفت: بحث درباره این علم در کشور ما بحث جدیدی است؛ کما اینکه در سطح بین‌الملل نیز نسبتاً جدید است. از سوی دیگر، سوء تفاهماتی نیز در داخل کشور و سطح بین‌الملل نسبت به ماهیت و قلمرو جنگ شناختی وجود دارد؛ به همین دلیل تألیف این اثر که توسط برادر اندیشمندمان، دکتر مقدم‌فر به همراه محسن آهویی نوشته شده، یک گام اساسی در محیط ملی جمهوری اسلامی به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه در شرایطی هستیم که به مرور اقتدار رسانه‌ها، حوزه‌ها و تأثیرگذاری آنها در سطوح مختلف از جمله فرهنگی، اقتصادی و ... رو به گسترش است، ادامه داد: در حال حاضر پیچیده‌ترین سیاست‌ها در بستر رسانه‌های نوین به وجود می‌آید و مدیریت می‌شود. در این میان، آن کشوری می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد که به جنگ شناختی مجهز شده باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه تسلط بر جنگ شناختی، از هزینه‌های کشور در مواجهه با قدرت‌های رقیب می‌کاهد، اضافه کرد: اگر کشوری به این مهم مجهز نباشد، هزینه بسیار سنگینی را بر ملت خود تحمیل می‌کند؛  این رمز اهمیت مقوله جنگ شناختی در عصر ما است.

زارعی افزود: پیروزی در این جنگ به یک تعهدی نسبت به پایه‌های یک نظام سیاسی استوار است که در این میان نقش رسانه‌های متعهد سر خط و عالم بسیار بسیار ارزشمند است. به همین جهت خبرگزاری‌هایی مانند تسنیم که برگرفته از نیروهای متعهد و عالم نسبت به این عرصه‌ها است، در عرصه جنگ شناختی جایگاه مهمی دارند.

انتهای پیام/