به گزارش برنا؛ از آنجایی که شبکه های اجتماعی وسوسه انگیز و اعتیادآور شناخته می شوند، باید فاصله گرفتن از آن ها را یاد بگیریم. در ادامه از نشانه هایی خواهیم گفت که می گویند وقتش رسیده از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید و راهکارهایی در این زمینه به شما یاد خواهیم داد.

چرا باید گاهی از شبکه های اجتماعی فاصله بگیریم؟

شبکه های اجتماعی از منظر سلامتی یک شمشیر دو لبه هستند.

از یک سو به ما کمک می کنند با یکدیگر در ارتباط باشیم و با تنهایی مقابله کنیم، امری که می تواند برای سلامت ما مفید باشد چون تحقیقات نشان داده انزوای اجتماعی و تنهایی می تواند اثری منفی بر سلامت ما داشته باشد.

از سوی دیگر اما استفاده از شبکه های اجتماعی با مشکلاتی همچون قلدری سایبری، مقایسه کردن خود با دیگران و دیگر مسائلی همراه است که می توانند اثری مخرب بر سلامت جسم و روان ما داشته باشند.

برای بهره مندی از مزایای شبکه های اجتماعی باید آگاهانه از آن استفاده کنید. این بدان معنی است که بدانید چه زمانی باید از آن فاصله بگیرید و توجه خود را معطوف به چیز دیگری کنید.

به خاطر داشته باشید که استفاده از شبکه های اجتماعی در دسته ی رفتارهای بدون تحرک قرار می گیرد. شاید مشغول صحبت با دوستان تان باشید، اما شبکه های اجتماعی امکان داشتن تعاملات رو در رو را برای شما محدود می کنند و باعث می شوند زمان کمتری را در دنیای واقعی سپری و زمان بیشتری را صرف تلفن همراه یا کامپیوتر کنید. به علاوه، اگر درگیر مقایسه ی زندگی خود با دیگران شده باشید، شبکه های اجتماعی ممکن است باعث حس اضطراب، نگرانی یا افسردگی در شما شوند.

از منظر سلامت روانی، شبکه های اجتماعی می توانند اعتماد به نفس ما را تحت تأثیر قرار دهند و ما را به سمت مقایسه ی خود با تصاویر ویرایش شده و زندگی های به ظاهر بی عیب و نقص دیگران سوق دهند. اگر زمان زیادی را صرف شبکه های اجتماعی کنیم، دیگر نمی توانیم برای مراقبت از بدن خود و لذت بردن از دنیای بیرون شبکه های اجتماعی وقت بگذاریم.

نشانه هایی که می گویند وقتش رسیده از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید

این نشانه ها به این شرح هستند:

دیگر برایتان لذت بخش نیستند. شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، توییتر و فیسبوک برای سرگرمی و روشی لذت بخش برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان هستند. اگر متوجه شده اید که دیگر برایتان لذت بخش و راهی برای برقراری ارتباط نیستند، ممکن است نشانه ی این باشد که باید از آن ها فاصله بگیرید.

خودتان را با دیگران مقایسه می کنید. اگر هنگام گشت زدن در شبکه های اجتماعی احساس می کنید به اندازه ی کافی خوب، زیبا یا موفق نیستید، باید به فاصله گرفتن از آن ها فکر کنید. اگر بعد از هر بار سر زدن به شبکه های اجتماعی احساس بدی نسبت به خودتان پیدا می کنید، بنابراین این شبکه ها وسیله ای برای بهبود سلامت روان شما محسوب نمی شوند.

نمی توانید دست از چک کردن بی وقفه ی شبکه های اجتماعی بکشید. بی اختیار و پیوسته شبکه های اجتماعی را چک می کنید. ممکن است به این خاطر باشد که احساس می کنید باید دائماً از همه چیز باخبر باشید – از اخبار دنیا گرفته تا موضوعات داغ روز. ممکن است حتی بی آنکه متوجه باشید این کار را انجام دهید، تا آنکه به خود بیایید و ببینید که زمان زیادی گذشته و هنوز به همان شکل پای تلفن همراه یا کامپیوترتان نشسته اید.

قبل از خواب شبکه های اجتماعی را چک می کنید. نگاه کردن به صفحه ی تلفن همراه پیش از خواب ممکن است خواب تان را مختل کند، چون ذهن را فعال و بیدار نگه می دارد. نور آبی رنگی که از صفحه ی تلفن همراه ساطع می شود ملاتونین را سرکوب می کند، هورمونی که وظیفه ی کنترل خواب ما را برعهده دارد. از آنجایی که نور آبی نوری مصنوعی شبیه به نور روز است، بدن شما تصور می کند هنوز روز است و شما را بیدار نگه می دارد، به همین دلیل در برابر میل به آرام گرفتن و آماده شدن برای خواب مقاومت می کند.

از یک فعالیت لذت بخش به یک فعالیت اجباری بدل شده است. اگر از شبکه های اجتماعی گهگاه برای حفظ ارتباط یا از جهاتی برای بهبود زندگی خود استفاده می کنید، فعالیتی لذت بخش محسوب می شود. اما اگر از آن به شکلی ناسالم برای مواجهه با اضطراب پنهان خود استفاده می کنید یا حس می کنید بی خبری از شبکه های اجتماعی آشفته تان می کند، ممکن است نشانه ی این باشد که باید از آن ها فاصله بگیرد.

چطور از شبکه های اجتماعی فاصله بگیریم

حتی اگر به این نتیجه برسید که باید برای بهبود سلامت تان از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید هم انجام این کار دشوار است. برای بسیاری از ما گشت زدن در شبکه های اجتماعی یک محرک اعتیادآور است و ترک این عادت به عزمی جدی نیاز دارد.

این راهکارها می توانند به شما کمک کنند از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید و به تصمیم پایبند هم بمانید:

نوتفیکیشن شبکه های اجتماعی را غیر فعال کنید. وقتی برای «لایک» یا «کامنت» یک پست نوتفیکیشن دریافت می کنید، این امر به «ایجاد یک محرک مثبت اجتماعی و فوران دوپامین» می انجامد. این محرک باعث ترشح دوپامین می شود. این فوران دوپامین می تواند احساسات اعتیادآور ایجاد کند و ممکن است پرهیز از شبکه های اجتماعی را دشوار سازد. دریافت مداوم نوتفیکیشن ها احتمال چک کردن تلفن همراه را هم بیشتر می کند. غیر فعال کردن نوتفیکیشن ها می تواند کمک کند به تصمیم تان برای فاصله گرفتن از شبکه های اجتماعی پایبند بمانید.

اولویت تان را خودمراقبتی قرار دهید. جایگزین کردن استفاده از شبکه های اجتماعی با دیگر فعالیت هایی که باعث بهبود خلق و خو می شوند و در عین حال، انجام آن ها نیازی به تلفن همراه ندارد، هم می تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی میل به چک کردن تلفن همراه و گشت زدن در شبکه های اجتماعی به سراغ تان می آید، یکی از این روش ها را امتحان کنید:

برای استفاده از شبکه های اجتماعی زمان تعیین کنید. شما باید ببینید چه محتوایی حال تان را بهتر می کند و چه محتوایی بدتر. از آن به بعد می توانید با تنظیم یک برنامه چیزهایی که حال تان را بد می کنند را محدود کنید.

شب ها تلفن همراه تان را یک سمت دیگر اتاق بگذارید تا قبل از خواب آن را چک نکنید. این کار می تواند به شما کمک کند درصورتی که خواب تان نمی برد، در برابر میل به چک کردن شبکه های اجتماعی مقاومت کنید. این کار احتمالاً باعث می شود خواب بهتری هم داشته باشید، امری که سلامت شما را بهبود می بخشد و جلوی دیگر عوارض جانبی منفی افراط در استفاده از شبکه های اجتماعی، مثل تنهایی یا افسردگی را هم می گیرد.

از اپلیکیشن های محدود کننده استفاده کنید. اپلیکیشن هایی هست که مدت زمان استفاده ی شما از شبکه های اجتماعی را تحت نظر می گیرند و حتی می توانید با استفاده از آن ها مدت زمان مشخصی را برای استفاده از این شبکه ها تعیین کنید.

 

انتهای پیام/