شهرخبر

کسانی که « گردن درد » دارند، بخوانند!

نوشته شده توسط فرناز خیابانی در ۱۴۰۰/۱۰/۲۴ ساعت ۱۷:۵۷
- این خبر در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۴ ساعت ۱۶:۵۷ بروز شده است

همه چیز درباره گردن درد، علائم، علل و نحوه درمان آن را در این گزارش دنبال کنید؛

گردن شما از مهره‌هایی تشکیل شده است که از جمجمه تا بالاتنه امتداد دارد. دیسک‌های دهانه، شوک بین استخوان ها را جذب می‌کند. استخوان‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌های گردن از سر حمایت می‌کند و اجازه حرکت را می‌دهد. هر گونه ناهنجاری، التهاب یا آسیب می‌‎تواند باعث درد یا سفتی گردن شود. بسیاری از افراد گاهی اوقات گردن درد یا سفتی را تجربه می‌کنند. در بسیاری از موارد، این وضعیت ناشی از وضعیت نامناسب یا استفاده بیش از حد موبایل، یا خوابیدن در وضعیت نامناسب است. گاهی اوقات، گردن درد به دلیل آسیب ناشی از زمین خوردن، ورزش‌های تماسی یا ضربه ایجاد می‌شود. اغلب اوقات، گردن درد یک بیماری جدی نیست و می‌‎تواند در عرض چند روز تسکین یابد. اما در برخی موارد، گردن درد می‌‎تواند نشان دهنده آسیب یا بیماری جدی باشد و نیاز به مراقبت پزشک دارد. اگر گردن درد دارید که بیش از یک هفته ادامه دارد، شدید است یا با علائم دیگری همراه است، فورا به پزشک مراجعه کنید.

علائم گردن درد می‌‎تواند از نظر شدت و مدت متفاوت باشد. اغلب اوقات، گردن درد حاد است و تنها چند روز یا چند هفته طول می‌کشد. در موارد دیگر، ممکن است مزمن شود. گردن درد شما ممکن است خفیف باشد و در فعالیت‌ها یا زندگی روزمره شما اختلال ایجاد نکند، یا ممکن است شدید باشد و باعث ناتوانی شود.

•    علائم گردن درد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گرفتگی گردن: افراد مبتلا به گردن درد اغلب احساس می کنند که گردنشان دچار"سفتی" یا "گیر" است. گردن درد گاهی اوقات باعث کاهش دامنه حرکتی می‌شود.

درد وحشتناک:  درد گردن ممکن است مانند درد تیز یا "خارجی" باشد که در یک ناحیه موضعی دارد.  درد هنگام حرکت گردن درد اغلب با حرکت، چرخاندن یا گسترش ستون فقرات گردنی شما از یک طرف به سمت دیگر یا بالا و پایین تشدید می‌شود.

تشعشع درد یا بی حسی :  درد گردن شما ممکن است به سر، تنه، شانه و بازوها تابیده شود. اگر گردن درد شما شامل فشرده شدن یک عصب باشد، ممکن است در هر یک از بازوها یا دستان خود احساس بی حسی، گزگز یا ضعف کنید. درد گردن که از یک عصب فشرده شده است ممکن است مانند درد سوزشی یا تیز باشد که از گردن شروع شده و به پایین بازو می رسد. اگر این علامت را تجربه کردید با پزشک صحبت کنید.

سردرد : دردی که از گردن شما شروع می‌شود ممکن است سردردی به نام سردرد سرویکوژنیک نیز ایجاد کند. گردن درد همراه با سردرد نیز ممکن است از علائم سردرد میگرنی باشد.

درد هنگام لمس : اگر ستون فقرات گردنی شما لمس شود (معاینه فیزیکی) ممکن است درد گردن افزایش یابد.

درد گردن

گردن درد یا سفتی می‌‎تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.

تنش و فشار عضلانی: این معمولاً از فعالیت ها و رفتارهایی مانند: وضعیت بد، کار کردن روی میز برای مدت طولانی بدون تغییر موقعیت، خوابیدن با گردن در وضعیت بد، تکان دادن گردن در حین ورزش

جراحت: گردن به ویژه در هنگام سقوط، تصادفات رانندگی و ورزش که عضلات و رباط‌های گردن مجبور می‌شوند خارج از محدوده طبیعی خود حرکت کنند، آسیب‌پذیر است. اگر استخوان های گردن (مهره های گردن) شکسته شوند، ممکن است نخاع نیز آسیب ببیند. آسیب گردن در اثر تکان دادن ناگهانی سر معمولا شلاق نامیده می‌شود.

حمله قلبی: گردن درد همچنین می‌‎تواند از علائم حمله قلبی باشد. اغلب با علائم دیگر حمله قلبی، مانند: تنگی نفس، تعریق، حالت تهوع، استفراغ و درد بازو یا فک. اگر گردن شما درد می‌کند و علائم دیگری از حمله قلبی دارید، فورا به اورژانس مراجعه کنید.

مننژیت : مننژیت التهاب بافت نازکی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. در افرادی که مننژیت دارند، ممکن است موارد زیر را تجربه کنند: گرفتگی گردن، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، و حساسیت به نور و تب. مننژیت می‌‎تواند کشنده باشد و یک وضعیت اورژانس پزشکی است. اگر علائم مننژیت را دارید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

علل دیگر : سایر دلایل گردن درد عبارتند از: آرتریت روماتوئید باعث درد، تورم مفاصل و خار استخوان می‌شود. هنگامی که این موارد در ناحیه گردن رخ می دهد، گردن درد می‌‎تواند ایجاد شود. پوکی استخوان، استخوان ها را ضعیف می‌کند و می‌‎تواند منجر به شکستگی های کوچک شود. این وضعیت اغلب در دست ها یا زانوها اتفاق می افتد، اما می‌‎تواند در گردن نیز رخ دهد. فیبرومیالژیا وضعیتی است که باعث درد عضلانی در سراسر بدن، به ویژه در ناحیه گردن و شانه می‌شود.

با افزایش سن، دیسک های دهانه رحم می توانند تحلیل بروند. این بیماری به عنوان اسپوندیلوز یا آرتروز گردن شناخته می‌شود. این می‌‎تواند فضای بین مهره ها را باریک کند. همچنین به مفاصل شما استرس می‌افزاید. هنگامی که یک دیسک بیرون می زند، مانند یک ضربه یا آسیب، ممکن است به نخاع یا ریشه های عصبی فشار وارد کند. به این فتق دیسک گردن گفته می‌شود که به آن دیسک پارگی یا لیز خوردگی نیز می گویند. تنگی نخاع زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات باریک می‌شود و در هنگام خروج از مهره‌ها به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کند. این می‌‎تواند ناشی از التهاب طولانی مدت ناشی از آرتریت یا شرایط دیگر باشد.

در موارد نادر، سفتی یا درد گردن به دلایل زیر رخ می دهد: ناهنجاری های مادرزادی، عفونت ها، آبسه ها، تومورها و سرطان ستون فقرات.

اگر علائم بیش از یک هفته ادامه یافت، با پزشک مشورت کنید. همچنین در صورت داشتن موارد زیر به پزشک مراجعه کنید: گردن درد شدید بدون علت ظاهری، یک توده در گردن شما، تب، سردرد، تورم غدد، حالت تهوع، استفراغ، مشکل در بلع یا تنفس، ضعف

بی حسی، مور مور، دردی که به بازوها یا پاهای شما سرایت می‌کند، ناتوانی در حرکت بازوها یا دستان، ناتوانی در لمس چانه به سینه، ختلال عملکرد مثانه یا روده و یا اگر تصادف کرده اید یا زمین خورده اید و گردنتان درد می‌کند، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

یک پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و سابقه پزشکی کامل شما را می گیرد. آماده باشید تا در مورد علائم خود به آنها بگویید. همچنین پزشک را در مورد تمام داروها و مکمل‌های تجویزی و بدون نسخه (OTC) که مصرف می‌کردید مطلع کنید. حتی اگر مرتبط به نظر نمی رسد، پزشک خود را در مورد هر گونه جراحت یا تصادف اخیر که داشته اید نیز مطلع کنید.

درد گردن

درمان گردن درد به علت آن بستگی دارد. علاوه بر تاریخچه کامل و معاینه فیزیکی توسط پزشک، ممکن است به یک یا چند مورد از مطالعات تصویربرداری و آزمایشات زیر نیز نیاز داشته باشید تا به پزشک کمک کند تا علت گردن درد شما را تعیین کند و تشخیص دهد: آزمایش خون، اشعه ایکس، سی تی اسکن، اسکن ام آر آی، الکترومیوگرافی، که به پزشک اجازه می دهد تا سلامت عضلات و اعصابی که عضلات شما را کنترل می کنند را بررسی کند و همچنین پونکسیون کمری.

بسته به نتایج، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهد. درمان گردن درد ممکن است شامل موارد زیر باشد: یخ و گرما درمانی، ورزش، کشش و فیزیوتراپی، داروهای ضد درد، تزریق کورتیکواستروئید، شل کننده های عضلانی، یقه گردن و کشش.

اگر عفونت دارید آنتی بیوتیک مصرف کنید. درمان بیمارستانی، اگر شرایطی مانند مننژیت یا حمله قلبی علت آن باشد. جراحی که به ندرت لازم است. درمان های جایگزین عبارتند از: طب سوزنی، درمان کایروپراکتیک، ماساژ و تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست. هنگام استفاده از این روش‌ها، مطمئن شوید که به یک متخصص دارای مجوز مراجعه می‌کنید.

اگر گردن درد یا سفتی جزئی دارید، این اقدامات ساده را برای تسکین آن انجام دهید: چند روز اول یخ بزنید. پس از آن، حرارت را با یک پد حرارتی، کمپرس گرم یا با گرفتن دوش آب گرم اعمال کنید. مسکن های OTC مانند ایبوپروفن یا استامینوفن مصرف کنید.

چند روز از ورزش، فعالیت‌هایی که علائم شما را تشدید می‌کنند و بلند کردن وسایل سنگین استراحت کنید. هنگامی که فعالیت عادی خود را از سر می گیرید، این کار را به آرامی انجام دهید تا علائم شما کاهش یابد. هر روز گردن خود را ورزش دهید. به آرامی سر خود را با حرکات پهلو به پهلو و بالا و پایین بکشید. وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید.

از قرار دادن گوشی بین گردن و شانه خودداری کنید. موقعیت خود را اغلب تغییر دهید. برای مدت طولانی در یک وضعیت ایستاده یا ننشینید. یک ماساژ ملایم گردن انجام دهید. برای خوابیدن از بالش مخصوص گردن استفاده کنید.