شهرخبر

آغاز تنظیمات آینه‌های‌ طلایی "تلسکوپ فضایی جیمز وب"

آغاز تنظیمات آینه‌های‌ طلایی "تلسکوپ فضایی جیمز وب"

تنظیم آینه‌های طلایی "تلسکوپ فضایی جیمز وب" آغاز شده است تا امکان کار کردن آنها به عنوان یک دستگاه واحد فراهم شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (James Webb Space Telescope) پس از پرتاب هیجان‌انگیز خود، در حال حاضر به دنبال تمرکز بر فضا است.

به گفته مقامات ناسا، مهندسان در حال آغاز مراحل تنظیم کردن آینه بزرگ و طلایی ۱۸ قطعه‌ای هستند که اخیرا مستقر شده است. این کار در نهایت باعث می‌شود که این قطعات به عنوان یک دستگاه واحد کار کنند.

این روند با راه‌اندازی ۱۳۲ محرک آغاز شد که بخش‌های اولیه و ثانویه آینه را حرکت می‌دهند تا مطمئن شوند که همه چیز همان گونه که انتظار می‌رفت، انجام شده است. همچنین، مهندسان اطمینان حاصل کردند که محرک‌ها برای هدایت آینه‌ای که قرار است طی فرآیند تثبیت تصویر استفاده ‌شود، به درستی کار می‌کنند.

پژوهشگران رصدخانه حدود ۱۰ روز کار خواهند کرد تا بخش‌های آینه را از مسیر پرتاب خارج کنند و بررسی‌های دقیق‌تر نیز پس از آن ادامه خواهد داشت.

هدف این است که همه قطعات جیمز وب به عنوان یک رصدخانه واحد در فضا کار کنند. این کار برای برنامه جاه‌طلبانه تلسکوپ که بررسی بیشتر در مورد جهان ابتدایی و تاریخچه زندگی اجرام گوناگون آن را شامل می‌شود، ضروری است.

ناسا تخمین می زند که تنظیمات مورد نظر حدود سه ماه زمان می‌برند و این کار را تا اواسط آوریل زمان خواهد برد تا همه چیز طبق برنامه پیش برود. تلسکوپ فضایی جیمز وب، در ۲۵ دسامبر به فضا پرتاب شد و به لطف دقت پرتاب ممکن است سوخت کافی را برای اکتشافات خود داشته باشد اما همه این موارد به عملکرد صحیح آینه‌ها بستگی دارد.

گروه‌های پژوهشی اکنون از روی زمین، تنظیمات بخش‌های اولیه و ثانویه آینه را آغاز کرده‌اند تا از پیکربندی  خود و از گیره‌هایی که آنها را محکم نگه می‌داشتند و در برابر لرزش حفظ می‌کردند، رها شوند.

تلسکوپ جیمز وب پس از به پایان رساندن فعالیت‌های مربوط به راه‌اندازی، مجموعه ای از برنامه‌های علمی را در تابستان امسال آغاز خواهد کرد که همه چیز از بررسی سیارات فراخورشیدی گرفته تا کاوش در مورد آغاز جهان را شامل می‌شود.

انتهای پیام