شهرخبر

توسط نمایندگان صورت گرفت:

تعیین ساز و کار جدید برای رسیدگی به شکایت داوطلبان انتخابات شوراها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان، سازوکار جدیدی برای رسیدگی به شکایت داوطلبان انتخابات شوراها در محاکم ذی‌صلاح تعیین کردند.

اعتمادآنلاین|

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازوکار جدیدی برای رسیدگی به شکایت داوطلبان انتخابات شوراها در محاکم ذی‌صلاح تعیین کردند.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه)، جهت تامین نظر شورای نگهبان با اصلاح و الحاق یک تبصره به ماده ۶۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران با ۱۵۸ رأی موافق، ۳۳ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۲ نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.

تبصره ۶ ذیل ماده واحده به شرح زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۶- آرا و تصمیمات هیات مرکزی نظارت منحصراً از حیث نقض قوانین و مقررات حداکثر ظرف دو روز کاری پس از ابلاغ به داوطلب یا انتشار عمومی درخصوص ابطال یک یا چند صندوق و یا حوزه انتخابیه قابل شکایت در دیوان عدالت اداری است.

دیوان نیز موظف است به موضوع خارج از نوبت رسیدگی کند و چنانچه رأی یا تصمیم را واجد ایراد موثر تشخیص دهد، شعبه رسیدگی کننده باید با ذکر همه موارد به صورت مستند و مستدل با تعیین مصادیق موضوع را جهت اتخاذ تصمیم نهایی به هیئت مرکزی نظارت اعاده کند.

هیئت مرکزی نظارت پس از رسیدگی به ایرادات شعبه رسیدگی کننده اقدام به صدور رأی یا تصمیم نهایی می نماید و این نظر قطعی و غیرقابل شکایت در دیوان عدالت اداری است.