شهرخبر

تقدیم لایحه موافقتنامه بین ایران و بلاروس در زمینه نظام ارتقای بازرگانی دو جانبه به مجلس

معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: لایحه‌های «موافقتنامه بین دولت ایران و بلاروس در زمینه نظام ارتقای بازرگانی دو جانبه» و «موافقتنامه بین ایران و ژاپن درباره کمک و همکاری متقابل اداری در امور گمرکی» تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
خبرگزاری میزان - سید محمد حسینی بیان کرد: لایحه‌های «موافقتنامه بین دولت ایران و بلاروس در زمینه نظام ارتقای بازرگانی دو جانبه» و «موافقتنامه بین ایران و  ژاپن درباره کمک و همکاری متقابل اداری در امور گمرکی» تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
 
معاون امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به این خبر و در توضیح ضرورت تقدیم لایحه فوق گفت: با عنایت به اهمیت گسترش روابط اقتصادی در توسعه اقتصادی کشور‌ها و نظر به ثمربخش بودن استقرار بستر قانونی برای فعالیت‌های تجاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس به منظور ایجاد تسهیلات مناسب در روابط اقتصادی بین دو کشور و نیز در جهت ارتقای سطح همکاری‌های دو جانبه و تحکیم مناسبات میان آن‌ها، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی گردیده است.

وی افزود: این موافقتنامه با هدف بهبود سطح همکاری‌های بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس به منظور حفاظت از منافع اقتصادی و اجتماعی و با توجه به افزایش بهره وری کنترل گمرکی کالا و وسایل نقلیه در حال تردد بین دو کشور و همچنین به منظور ایجاد شرایط لازم و ساده‌تر کردن کنترل گمرکی کالاو وسایل نقلیه در حال تردد و با تضمین اینکه نظام ارتقاء بازرگانی دوجانبه، شفاف، قابل پیش بینی و بدون تبعیض خواهد بود، تدوین و تقدیم مجلس گردیده است.

حسینی در توضیح لایحه «موافقتنامه بین ایران و ژاپن درباره کمک و همکاری متقابل اداری در امور گمرکی» گفت: با عنایت به اهمیت هماهنگی مناسبات گمرکی در فرآیند توسعه تجاری و تامین اهداف اقتصادی آن و ثمربخش بودن استقرار یک بستر قانونی مناسب جهت گسترش تجارت سالم بین اتباع دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ژاپن به منظور ایجاد تسهیلات مناسب در روابط اقتصادی بین دو کشور و در راستای ارزیابی دقیق حقوق گمرکی، مالیات‌ها و سایر عوارض و هزینه‌ها در مورد کالا‌های وارداتی و صادراتی و حصول اطمینان از اجرای صحیح اقدامات مربوط به ممنوعیت، محدودیت و کنترل کالا‌های یاد شده، لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی گردیده است.

حسینی افزود: با توجه به اینکه تخلف از قوانین گمرکی به زیان امنیت عمومی و منافع اقتصادی، مالی، اجتماعی، فرهنگی، تجاری و سلامت عمومی کشور‌ها می‌باشد و قاچاق مواد مخدر، مواد روانگردان، سلاح، مواد منفجره خطری جدی برای سلامت عمومی و جامعه به شمار می‌آید، لذا می‌بایست از اجرای صحیح اقدامات راجع به ممنوعیت‌ها، محدودیت‌ها و اقدامات کنترلی توسط گمرکات اطمینان حاصل کرد.

معاون امور مجلس رئیس جمهور بیان کرد: طرف‌های متعاهد از طریق گمرکات خود در جهت اطمینان از اجرای صحیح قوانین گمرکی و جلوگیری، تحقیق و مبارزه با تخلفات گمرکی طبق مفاد این موافقتنامه به یکدیگر کمک خواهند کرد. همچنین باید تلاش‌های مشترکی را برای ساده سازی و هماهنگ سازی رویه‌های گمرکی از طریق گمرکات خود به انجام برسانند.
 
  • معاون امور مجلس رئیس جمهور: خدمت بی‌منت به‌مردم محبوبیت می‌آورد
  •  
    انتهای پیام/