شهرخبر

اقدامات واحد الکترونیک دانشگاه آزاد در سالگرد شهید سلیمانی


اقدامات واحد الکترونیک دانشگاه آزاد در سالگرد شهید سلیمانی

رئیس واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد گفت: این دانشگاه می‌تواند به عنوان دانشگاه تمدن ساز اسلامی وظیفه خود را در مسیر پیشرفت جهان اسلام ایفا کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، این واحد در سالروز شهادت ام‌الائمه حضرت زهرا (س) و همچنین ایام شهادت سپهبد قاسم سلیمانی اقدام به برگزاری نمایشگاه عکس، با عنوان «ما ملت امام حسینیم» نمود.

 در کنار نمایش عکس‌های راهپیمایی عظیم اربعین 1400، تصویر برداری‌های 360 درجه (VR) صورت گرفته از داخل و صحن حرم، در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت. این اقدام به عنوان اولین قدم واحد الکترونیکی در مسیر حرکت به سمت برگزاری کلاس‌های درسی به صورت واقعیت مجازی در آینده است.

در حاشیه این نمایشگاه، نشست خبری با حضور بروجردی، معاون بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌پور، ریاست محترم واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، زهرا ملک مطیعی، معاون فرهنگی-دانشجویی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، محمد سادات اخوی، معاون بین‌الملل واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد و مصطفی عابدینی، مدیر روابط عمومی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی، با محوریت بررسی «نقش دانشگاه در معرفی مکتب فکری سردار سلیمانی و جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مرجع عقلانیت و انقلابی گری در تمدن اسلامی نوین» برگزار گردید.

در ابتدای نشست، مصطفی عابدینی به ارائه گزارش مختصری از سفر تیم اعزامی واحد الکترونیکی به مراسم اربعین و اجرای موکب این واحد، به منظور ارائه خدمات به زائرین پرداخت.

عابدینی تاکید کرد شناسایی فضای حضور دانشگاه در سال‌های آینده با نگاه مسئولیت اجتماعی، فرهنگی و علمی دانشگاه و همچنین گسترش همکاری‌ها بین کشور ایران و عراق در زمینه تبادل علمی از اهم اهداف این سفر بوده است. در ضمن، با توجه به جایگاه ویژه سردار سلیمانی به عنوان الگوی معنویت، ولایتمداری، امت‌گرایی، دشمن‌شناسی و مجاهدت، در این ماموریت به دنبال ایفای نقش دانشگاه در تجلی بینش اسلامی-انقلابی سردار سلیمانی و معرفی هرچه بیشتر مکتب فکری سردار، تحت شعار «ما ملت امام حسینیم» بوده‌ایم.

وی افزود: در همین راستا مسابقه عکاسی تحت همین عنوان برگزار شد و از میان 700 عکس ارسال شده، عکس‌های برتر انتخاب و به برگزیدگان هدایای ارزشمندی اهدا خواهد شد.

در ادامه نجف‌پور پس از تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) و همچنین سردار دل‌ها سپهبد حاج قاسم سلیمانی و تشکر از بروجردی بابت حضور در نشست، تاکید کرد مشارکت واحد الکترونیکی در راهپیمایی اربعین با حمایت معاونت بین‌الملل سازمان صورت گرفته و در این نشست برآنیم در باب حضور خبرگان و متخصصین در اربعین صحبت کنیم.

وی افزود، ما نقشی در شکل‌گیری مراسم اربعین و مکتب حاج قاسم نداریم و بزرگی بزرگان مسیر را پیش خواهد برد. بزرگترین کار ما این است که در این جریان مشارکت کنیم. در دنیایی که با تکیه بر عقل خود بنیاد شاهد اضمحلال دین و وحی از تمام ساحات زندگی بشر هستیم، ناگهان در منطقه‌ای از دنیا که کسی انتظار آن را ندارد، انقلاب اسلامی به وقوع می‌پیوندد، که مقدمه‌ای است برای بازگشت دین به دنیای جدید. دنیایی که اصول آن بر انکار وحی بنیان گذاشته شده بود. به همین دلیل، انقلاب اسلامی را می‌توان به نوعی یوم الله خواند. روزی که خداوند بدون واسطه‌ها و عرف‌های معقول انسانی که در تحلیل‌ها بر آن تکیه می‌کنند، تجلی پیدا می‌کند. این روز به نقطه عطفی در روند جهانی تبدیل می‌شود و انشالا این روند به ظهور حضرت حجت ختم خواهد شد.

نجف‌پور با تاکید بر اینکه در عراق مراسم اربعین وجود داشته افزود: راه‌پیمایی اربعین در ایران مساله جدیدی است و وقتی مردم ایران و سایر کشورهای شیعی وارد راهپیمایی اربعین می‌شوند از عالم موجود به عالم زیست وحی و عرفانی قدم می‌گذارند. عالمی که در آن مردم حاضرند هر چه دارند فدا کنند تا عشق خود را به اهل بیت نشان دهند. از این جهت، این روز را هم می‌توان یوم الله خواند.

وی گفت: شهادت حاج قاسم سلیمانی هم می‌توان به همین شکل تفسیر کرد. زمانی که سردار کشور به شهادت می‌رسد، مردم از هر طیفی در مراسم سوگواری شرکت کرده و تجدید پیمان می‌کنند. ما نقشی در توسعه اربعین نداریم و فقط می‌توانیم در این مراسم مشارکت کنیم. تنها تامل و نکته‌ای که وجود دارد این است که دانشگاهیان و متخصصینی که علم آنها در پیشرفت جهان اسلام لازم است، در پارادایم اربعین نقش خود را به درستی ایفا کرده و در راستای پیشرفت جهان اسلام نسخه ارائه دهند.

نجف پور افزود: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند به عنوان دانشگاه تمدن ساز اسلامی وظیفه خود را در مسیر پیشرفت جهان اسلام به نوعی ایفا کند. در اصل می‌توان دلیل حضور واحد الکترونیکی در راهپیمایی اربعین را نیز به این شکل بیان کرد. ما برآنیم با مشارکت همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به سمت ارائه نقش خاص دانشگاه‌های جهان شیعی در تحقق جهان اسلامی قوی حرکت کنیم.

بروجردی، پس از تسلیت ایام غم بار شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) با بیان این جمله امام راحل که ما هرچه داریم از محرم و صفر داریم، تاکید کرد انقلاب اسلامی ریشه در فرهنگ عاشورایی و اربعین دارد.

وی افزود: زندگی حاج قاسم نیز در همین عرصه قابل تعریف است. او فرزند راستین انقلاب اسلامی بود.

 بروجردی خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید ما شما رو خلق کردیم تا آزمایش کنیم که چه کسی بهتر عمل می‌کند و حاج قاسم از این آزمون سربلند بیرون آمد. زیرا که تعلقات دنیوی برایش ارزشی نداشت و با تمنا شهادت را می‌طلبید. در جهان امروز که افراد جاهل در جایگاه رئیس جمهور کشورهایی مثل آمریکا ده‌ها هزار انسان را را از بین می‌برند و در کمال ناجوانمردی این مرد بزرگ را هم به شهادت می‌رسانند، وجود چنین افرادی بسیار استثنایی است.

وی گفت: جدای رفتارهای انسانی، سردار یک دیپلمات‌ تمام عیار بود به طوریکه از درخواست‌های موکد روسا و مقامات کشورها در سفر به ایران، ملاقات با سردار سلیمانی بوده است. بنابراین مهم است که دانشگاه آزاد اسلامی در تبیین مکتب حاج قاسم نقش خود را به خوبی ایفا کند. علی‌الخصوص از آنجا که دانشگاه، دانشجوی خارجی زیادی دارد و شخصیت سردار برای آنها بسیار جذاب است، می‌توان از این فرصت جهت آشنایی هرچه بیشتر جهان اسلام با مکتب فکری حاج قاسم استفاده نمود. هرچند که برای مسئولین، استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد، این مکتب، خود یک دانشگاه بسیار بزرگ است. در اصل دانشگاه باید از مکتب حاج قاسم در کلیه صفات و همچنین اربعین یادگیری داشته باشد. این که ما بتوانیم در این مسیر نورانی قدم برداریم  و بیاموزیم سعادت بزرگی است. اربعین حرکتی است که هیچ مشابهی در جهان ندارد.

در ادامه محمد سادات اخوی، در مورد برپایی موکب‌ در شهر کرمان توسط مردم توضیح داد و افزود:  با وجود سرمای هوا در عراق نیز در بخش وادی السلام، موکب‌هایی برای حاج قاسم برگزار شده است. وی تاکید کرد به نظر می‌آید مدل مقاومتی اربعین در سالگرد حاج قاسم در حال شکل‌گیری بوده و این یکی از برکات خون حاج قاسم است.

در انتهای برنامه دکتر نجف‌پور به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال در مورد توضیحات تکمیلی نمایشگاه عکس گفت، دانشگاه آزاد اسلامی با هدف مشارکت در برنامه پیاده‌روی اربعین و نیز پیاده سازی نقش علم و فناورانه متخصصین و خبرگان جهان تشیع در ذیل پارادایم اربعین و مکتب امام حسین (ع)، اقدام به اعزام تیم جهت حضور در مراسم اربعین نمود. نجف‌پور افزود ما به دنبال تاسیس دبیرخانه اربعین در دانشگاه هستیم تا علاوه بر حضور عاشقانه در برنامه اربعین، نیاز علمی جهان اسلام هم تامین شود. در کنار آن مسابقه عکاسی هم برگزار شد که البته بیشتر شرکت کنندگان عراقی بودند. از برگزیدگان این مسابقه نیز در قالب سفر به مشهد مقدس تقدیر می‌گردد. انشالا این روند به صورت تخصصی‌تر در آینده دنبال خواهد شد. از این جهت پیشنهاد می‌شود واحدهای دانشگاه آزاد به قطب‌های علمی تبدیل شوند که در ذیل مکتب امام حسین (ع) به بررسی و تحقیق پرداخته و خروجی آن تحقق جهان اسلام قوی باشد.

همچنین وی در پاسخ به سوال در مورد برنامه‌های آتی دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد، ما نمی‌توانیم برنامه‌ای برای توسعه فرآیند‌های مکتب اربعین و همچنین حاج قاسم سلیمانی داشته باشم، زیرا بسیار جامع هستند. ما فقط می‌توانیم در آن مشارکت کنیم. مساله این است که ما جدا از حیث عمومی، به عنوان قشر دانشگاهی یک وظیفه تخصصی هم داریم که اصولا باید به مسائل و موضوعات نظری، راهبردی و فناورانه تحقق تمدن نوین اسلامی و جهان اسلامی قوی بپردازیم. این مساله‌ای است که دانشگاه از آن غافل شده است و ما از همه دانشگاه‌ها دعوت می‌کنیم که در این حوزه به ما ملحق شوند.

 ملک مطیعی اضافه کرد: بعد از تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه و همچنین گرامی‌داشت سالگرد شهادت سردار سلیمانی، تاکید کرد از آنجا که ماموریت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تحقق و ارتقا هویت و بینش دینی و اخلاقی دانشجویان تعریف شده، مناسبت‌های اینچنینی بسیار در تحقق اهداف این معاونت می‌تواند موثر باشد. وی اعلام کرد پذیرای ایده‌های علاقه‌مندان جهت رسیدن به اهداف معاونت فرهنگی است.

انتهای پیام/