به گزارش برنا؛ تیپ شخصیتی، الگویی برای درک رفتار و تفکر انسان ها در انزوا یا با دیگران است. شناخت ویژگی های شخصیتی به ما کمک می کند نقاط ضعف و قوت خود و اطرافیان را بهتر بشناسیم تا بتوانیم در مسیر درست در زندگی حرکت کنیم. شناخت انواع شخصیت های روانی می تواند در بسیاری از مسائل روزمره هم به ما و شریک زندگیمان کمک کند تا به درک مشترکی از یکدیگر برسیم. هر فردی فارغ از اجتماع و فرهنگی که در آن رشد پیدا کرده دارای تیپ شخصیتی ای است که در دسته بندی روانشناسان جای می گیرد.

همان طور که همه ما با هم تفاوت های ظاهری داریم قطعا تفاوت های شخصیتی هم داریم و این تفاوت به هیچ وجه به معنی برتری یک تیپ شخصیتی نسبت به تیپ شخصیتی دیگر نیست. روانشناسان تیپ های شخصیتی را در مردم دسته بندی و طبقه بندی کرده اند و هر یک را با ویژگی های خود در دسته ای قرار داده اند که با شناخت آن احتمالا از رفتارهای خود، دوستان و خانواده را بیشتر درک می کنیم بنابراین در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تیپ شخصیتی مردان آشنا کنیم.

معرفی کامل مردانی با انواع شخصیت آلفا و بتا و امگا و ...

شخصیت افراد با یکدیگر متفاوت است و هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خودشان را دارند. در این قسمت عادات، تمایلات، علایق و مواردی را به شما معرفی می کنیم که در تیپ های شخصیتی مردان وجود دارد و تیپ شخصیتی آن ها را برایتان دسته بندی می کنیم.

تیپ شخصیتی سیگما

مرد سیگما مردی است که نیازی به تایید از جانب دیگران ندارد. او صدای بلندی ندارد و گستاخ و بی پروا نیست بلکه آرام و متین است. مرد سیگما درون گرا اما دارای اعتماد به نفس است سیگماها خارج از دایره مردان معمولی بوده و معمولاً در قالب گروه خاصی جای نمی گیرند زیرا غیرطبیعی و نادر هستند.سیگما تیپ شخصیتی است که معمولاً فراتر از استاندارد های اجتماعی عمل می کند . مرد سیگما شبیه به مرد آلفا است و به او اصطلاح گرگ تنها را می دهند. یعنی دوست دارد همیشه تنها کارهایش را انجام دهد و معمولاً خیلی باهوش عمل می کند. خیلی به وضعیت اجتماعی خود اهمیت نمی دهد و نیاز به تایید و اعتبار دیگران ندارد . مردان سیگما معمولاً همسران خوبی پیدا می کنند ، زیرا از روابط بی هدف بیزار هستند و به دنبال ارتباطات خیلی عمیق می گردند.آن ها معمولاً از لحاظ حسادت تحریک نمی شوند و همه را مساوی یکدیگر می دانند و به اصول پایبند هستند . مردان سیگما اکثراً تنهایی را ترجیح می دهند بنابراین هنگامی که به فضایی برای تنهایی نیاز دارند، باید این فضا را در اختیار آن ها قرار دهید و بهترین همراهی را با آن ها داشته باشید.

تیپ شخصیتی آلفا

مردان دارای اعتماد به نفس و استایل ریاستی که به مردان آلفا مشهورند، ظاهراً شخصیت مطلوب مردان است که زنان را به خود جذب می کند. مردان در طول زندگی خود یاد می گیرند و آموزش می بینند که مانند آلفاها رفتار کنند. با این وجود مردانی هستند که از این قاعده پیروی نکرده و همچنان مردان جذابی هستند. از این رو باور داشته باشید یا خیر مردان سیگما نیز اخیراً بسیار پرطرفدار شده اند. آلفا مفهومی است که به یک فردی داده می شود که رئیس است. مردان آلفا به شدت با اعتماد بنفس ، کاریزماتیک، خوشگذران ، اجتماعی و جذاب هستند و از نزدیک شدن به افراد جدید نمی ترسند . طبیعت مردان آلفا این است که رهبران خوبی بوده، خوب تصمیم می گیرند و طرز فکر خوبی دارند. مردان آلفا با مراقبت از ظاهر و جسم خود و صحبت های شفاف با سرعت آرام و شمرده ، شخصیت خود را بهتر نشان می دهند.

تیپ شخصیتی بتا

تیپ شخصیتی بتا فردی اجتماعی است اما مانند مردان آلفا اعتماد به نفس زیادی ندارد، مردان بتا اعتماد به نفس ندارند و در محافل اجتماعی آلفا حضور داشته و ارزش بسیار بالایی برای ورود و انطباق اجتماعی قائل هستند و تلاش می کنند تا ظاهر بیرونی خود را حفظ کنند. مردان بتا روابط صمیمانه و به دور از احساس عاشقانه با خانم ها برقرار می کنند و پیرو متولد می شوند اما وفادار هستند. مردان بتا درون گرا هستند و نگاهی کاملا متعادل به زندگی دارند و مردانی دوست داشتنی و بسیار حساس می باشند.

تیپ شخصیتی دلتا

مردان دلتا از اول دلتا به دنیا نیامده اند و بر اساس کسب تجربه به مردان دلتا تبدیل شده اند. معمولاً آنها یک تجربه منفی داشته اند که اعتمادشان را از بین برده است. به عنوان مثال جدا شدن از کسی که دوستش داشتند، آسیب روحی در بچگی یا خیانت باعث ایجاد چنین شخصیتی در آن ها می شود. این مردان معمولا به سختی به فرد جدید اعتماد می کنند و این مشکل را تقصیر دیگران می اندازند که در حق آن ها بدی کرده اند و ممکن است به خاطر همین ویژگی که دارند تا همیشه تنها باشند.

تیپ شخصیتی گاما

مردان گاما ترکیبی از هر تیپ شخصیتی مردانه یا یک نسخه بالغ تر از مردان آلفا هستند . این افراد ماجراجو و روح آزاد و مستقل دارند که می توانند یک زندگی کامل و شاد داشته باشند.البته که گاهی اوقات خشم مردان آلفا را هم دارند اما تمایل دارند که دوست داشته شوند و محبت ببینند و به دنبال تعریف و تمجید و احترام هستند. این شخصیت نسبت به خودش آگاهی دارد و می داند که کارهایش چه تاثیری روی دیگران دارد. مرد گاما مردی دلسوز و حمایت گر است و در حل مسئله و مشکلات خوب عمل می کند.

تیپ شخصیتی امگا

مرد امگا متضاد مرد آلفا است و خیلی مدعی نیست. شاید دوستان زیادی هم نداشته باشد اما خیلی باهوش است و سرگرمی ها و علایق خودش را به خوبی می شناسد. این تیپ شخصیتی هر کاری را که بخواهد انجام می دهد و به دنبال اعتبار و ارزش از سمت دیگران نیست.مرد امگا نسبت به توانایی های خودش اعتماد به نفس دارد و کار ها را به میل خود انجام می دهد و خیلی به دنبال پاداش و جایزه نیست. این تیپ شخصیتی دوست دارد تنها باشد و خیلی درکی از حد و مرز های شخصی یا استاندارد های اجتماعی ندارد و گاها بی گدار به آب می زند.

تیپ شخصیتی زتا

مرد زتا یک مرد تنها است که مسیر خودش را به تنهایی طی می کنداما مراتب اجتماعی و قوانین اجتماعی را کاملا درک می کند. این مردان برای مالکیت خود و خودسازی ارزش بالایی قائل هستند و موفقیت در جهت زندگی آنها متداول است. یک مرد زتا، طبیعت زنانه را می فهمد و در مورد زنان فلسفه شخصی خود را دارد.

سخن آخر

شناخت تیپ شخصیتی در وهله اول به شما کمک می کند که خود را بهتر بشناسید و مطابق روحیات خود بتوانید شغل و تحصیلات مناسب خود را کسب کنید و شریک زندگی و همراه مناسبی که روحیات متناسب روحیات شماست را بیابید. به یاد داشته باشید که داشتن یک زندگی صمیمانه و موفق با همسر نیازمند اطلاعات کافی و مطالع مداوم است که باعث شناخت زن و مرد از وظایف خود در زندگی مشترک می شود.

انتهای پیام/