به گزارش برنا؛ سردار سرتیپ پاسدار محمود چهارباغی با اشاره به جنگ سوریه گفت: خوب دشمن مرتب توطئه کرد و وقتی دید که هشت سال دفاع مقدس نتوانست جمهوری اسلامی را از پا در بیاورد با شبیخون فرهنگی وارد شد آمد شیوه تهدید را تغییر داد اما جمهوری اسلامی پیشرفت کرد در عراق حشد الشعبی تشکیل شد ، حزب الله در لبنان تشکیل شد ، دفاع وطنی در سوریه تشکیل شد و جبهه مقاومت در منطقه بوجودآمد که ابر مرد جبهه مقاومت حاج قاسم سلیمانی اینها را سازماندهی کرد. آمریکایی ها به این نتیجه رسیدند  این جبهه مقاومت را باید ازبین برود و تصمیم گرفتند کشور سوریه ای که هم پیمان جمهوری اسلامی است را کشوری آمریکایی کنند، یعنی بشار اسد را برداند و یکی از وابستگان خود را سر کار بیاورند.

سردار چهار باغی با اشاره به حضور خود در جمع مدافعین حرم، گفت : عزیزان من با چشم خودم دیدم که داعشی‌ها تا پشت دیوارهای حرم مطهر حضرت زینب (س) آمدند و با تیر کلاش به کنبد و بارگاه تیراندازی می‌کردند تا پشت دیوارهای کاخ بشار اسد آمدند و وزیر دفاع بشار اسد را ترور کردند. در آن شرایط سخت که بیش از ۷۰ در صد سوریه دست دشمن بود حاج قاسم وارد سوریه شد. شرایط خیلی خراب بود و ارتش سوریه احتمال نمی داد تا ۱۵ روز دیگر وجود داشته باشد  همه چیز از دست رفته بود همه جا ویرانه ، حاج قاسم ما را جمع کرد و گفت : "ما بایستی یک عملیات در اطراف دمشق به اسم ارتش سوریه انجام دهیم" و اینکار را کرد و یک عملیات بزرگ در جنوب دمشق انجام داد که من هم افتخار فرماندهی توپخانه آن را داشتم .

وی ادامه داد : این عملیات در زیر دید بلندی‌های جولان جایی که اسرائیلی‌ها با دوربین مستقیم عملیات ما را رصد می کردند، انجام شد و صدا و سیمای سوریه چندین هفته روی این عملیات مانور می داد به اسم ارتش سوریه ، و این باعث روحیه در ارتش سوریه شد و آنان به این باور رسیدند که می‌شود در برابر این مسلحان که از همه جهان آمده‌اند بر علیه بشار اسد استقامت کرد.

سردار چهارباغی در تشریح تدابیر فرماندهی سپهبد شهید سلیمانی در سوریه گفت : حاج قاسم مرحله بعدی عملیات را در حلب پایه گذاشت، حلب پایتخت مسلحین بود. حلب شهر بزرگی است با ساختمانهای مرتفع و خیلی وسیع که بزرگترین شهر سوریه است . در شمال حلب دو شهر نبل و الزهرا هست و در جنوب حلب دو شهر فوعه و کفریا که این چهار شهر تماما شیعه نشین هستند. خوب حاجی تصمیم بر آزادی نبل و الزهرا گرفت در منطقه ای که تمام اطرافمان را ستون پنجم گرفته و باید طوری عملیات کرد که کسی متوجه نشود کجا را می خواهد بگیرد.

وی ادامه داد: نبل و الزهرا از راه فرعی ۳۰ کیلومتر با حلب فاصله دارد . حاجی با اجازه مقام معظم رهبری تعدادی از بچه‌های ایرانی را برای عملیات در منطقه آورد و ابتدا در جنوب حلب یک عملیات بزرگ شکل داد و در حین همین عملیات بود که نیروهای داعش توانستند  با تسلط بر جاده تدارکاتی ما را در حلب در محاصره قرار دهند که حدودا ۱۵ روز به طول انجامید و حاج قاسم در این مدت در کنار نیروهای مدافع در محاصره بود با آنکه هر شب بالگرد می آمد و در آن فرودگاهی که در اختیار ما بود می‌نشست و محموله‌های تدارکاتی برای ما می‌آورد  و حاجی می‌توانست به بهانه‌ای از آنجا خارج شود ولی حتی یک لحظه از منطقه خارخ نشد و با آرامش و تدبیر ایستاد و این مشکل را از  سر راه برداشت و در این مدت که من افتخار همراهی حاجی را داشتم دیدم که او هیچ تفاوتی با روزهای قبل نکرد. با روحیه و طوری که این جمله‌ای که در دوران دفاع مقدس بر سر زبانان بود و می گفتند زاهدان شب و شیران روز ، من ظهور و بروزش را در حاجی دیدم روز  همچون شیر و شب‌ها زاهد الی لله بود و بعد آن عملیات به سمت نبل الزهرا رفتیم.

سردار چهار باغی تصریح کرد: در ادامه تشریح نحوه فرماندهی شهید سلیمانی در میادین رزم حلب گفت : حاجی خودش شخصا شب ها می رفت شناسایی تا جایی که بچه ها می‌خواهند در روز عملیات کنند کاملا صحیح باشد ، مبادا اسیر و یا در معاصره قرارگیرند. روز آخر که ما می‌خواستیم به سمت نبل و الزهرا برویم دیدم چشم هایش از خستگی و بی خوابی قرمز شده بود.

وی در تشریح شرایط جنگ حلب گفت: جنگ در حلب خیلی سخت بود ، همه دنیا در حلب حضور یافته بودند که جلوی ایرانیان را بگیرند، ولی به خواست خدا و فرماندهی مدبرانه حاجی  عملیات انجام شد و وارد نبل و الزهرا شدیم جایی که بیش از سه سال در محاصره بود و باز جزو اولین نفراتی که وارد نبل الزهرا شد خود حاج قاسم سلیمانی بود و من آنجا واقعا فهمیدم که پیروز کسی است که مقاومت کند.

سردار چهار باغی در برشمردن دستاورد حضور سردار سلیمانی و مدافعین حرم در جنگ عراق و سوریه اظهار داشت: ثمره حضور حاج قاسم و مدافعین حرم این شده که امروز ایرانیان می توانند با ماشین و از راه زمینی به عراق و سامراء و بعد به دمشق بروند و این است که امروزه اسرائیلی‌ها به آمریکا می‌گویند که قرار بود بشار اسد برود و موقعیت جبهه مقاومت در منطقه متزلزل شود که نشد هیچ، امروز ایرانیان از طریق زمین به کنار مرزهای ما می توانند به راحتی بیایند این حرف خیلی معنی بزرگی دارد که آیندگان خواهد فهمید.

همرزم سردار سلیمانی در مورد شهادت وی گفت : ترامپ دیوانه وقتی دید همه جا در میدان از حاج قاسم شکست خورده آمد نقشه شیطانی خودش را اجرا کرد و در ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در ساعت ۱:۲۰ حاج قاسم را در فرودگاه بغداد به شهادت رساند. دوستان من این را با ضرس قاطع عرض می کنم که حاج قاسم وقتی شهید شد تازه متولد شد و به دنیا آمد. شما نگاه کنید بعد از شهادت حاجی چه اتفاقی در منطقه افتاد ، شما ببینید در عراق چه  تشییعی گرفته شد،  شما تشییع حاجی و ابو مهدی المهندس را در بغداد ببینید شهری که اکثریت آنان اهل تسنن هستند چه شکوه و چه عظمتی به وجود آمد.

وی در مورد انتقام خون شهید سلیمانی گفت: شما دیدید به دستور فرمانده کل قوا موشک‌های ایرانی توست جوانان ایرانی پایگاه آمریکایی‌ها را به زلزله در آورد طوری که آنان نتوانستند حتی یکی از موشک‌های ما را بزنند البته این انتقام خون حاجی نبود. در همان شرایط شاهد آن هستیم که مجلس عراق تصویب کرد که آمریکایی‌ها باید از خاک عراق خارج شوند و شما هم حتما شاهد خواهید بود که آمریکایی‌ها همانطور که از افغانستان خارج شدند از عراق هم خارج خواهند شد و شاهدیم امروز در همه کشورهای منطقه برای حاجی مراسم می‌گیرند و این عظمت خون شهید سلیمانی است.

سردار چهارباغی افزود: حاج قاسم یک انسان خارق العاده نبود که فکر کنیم دست نیافتنی است، حاجی احترام پدر و مادرش را خیلی داشت، دستشان را می بوسید، و هرکاری که از دستش بر می آمد برای پدر و مادرش می‌کرد. در خط اهل البیت بود و در این ایام همیشه در کرمان در منزل شخصی خودش روضه حضرت زهرا (س) می گرفت. دنبال منافع چرب و شرین برای خودش نبود بروید زندگیش را ببینید ، در خط ولایت بود و تمام کارهایش را واقعی با حضرت آقا هماهنگ می کرد و وانمود به دیندار بودن نمی‌کرد.

انتهای پیام