شهرخبر

دوشان ولاهوویچ طی یک سال گذشته به باشگاه‌های لیگ برتری بسیاری لینک شده اما این لینک‌ها روز به روز در حال قوی‌تر شدن هستند

آیا دوشان ولاهوویچ را تا شش ماه آتی در لیگ برتر انگلیس خواهیم دید؟ آیا این مهاجم فیورنتینا توانایی و ویژگی‌های لازم برای درخشش در لیگ برتر را دارد؟ تام مورتیمر، تحلیل‌گر وب‌سایت The Analyst به بررسی سبک بازی و توانایی‌های این استعداد 21 ساله صرب پرداخته است.

طرفداری | «من زلاتان ابراهیموویچ بلگراد هستم؛ من روزی برای قوی‌ترین باشگاه‌های جهان بازی خواهم کرد». زمانی که دوشان ولاهوویچ در پارتیزان بلگراد بازی می‌کرد، هر هفته این جمله را برای والری بوینوف، هم‌تیمی باتجربه خود در تمرینات تعریف می‌کرد. بوینوف که سابقه بازی در یوونتوس و منچسترسیتی را داشت، معتقد بود ولاهوویچ دیوانه است اما چند هفته بعد، این مهاجم بلغارستانی نظرش را تغییر داد.

در آوریل 2016 و هوای مطبوع بلگراد، پارتیزان در نیمه اول بازی مقابل رادنیک، با نتیجه 2-0 عقب افتاد. ایوان تومیچ، سرمربی پارتیزان بلگراد تصمیم گرفت برای شکستن قفل دروازه حریف، یک مهاجم 16 ساله را به میدان بفرستد. آن دیدار، پنجمین بازی ولاهوویچ برای این باشگاه بود اما او پیش‌تر و طی همین مدت کم هم نشان داده بود یک تهدید بزرگ برای مدافعان لیگ صربستان است. پس از هشت دقیقه حضور در زمین، ولاهوویچ فرصت مناسب را پیدا کرد و با ضربه سر، دروازه حریف را گشود؛ ولاهوویچ 16 ساله با این گل به جوان‌ترین گل‌زن تاریخ پارتیزان بلگراد تبدیل شد. یک ماه بعد و فقط پنج ماه پس از تولد 16 سالگی ولاهوویچ، او بیست دقیقه به پایان فینال جام حذفی صربستان به جای بوینوف به میدان آمد و در دقایق پایانی گل دوم را به ثمر رساند تا کار حریف را تمام کند. بوینوف که متقاعد شده بود ولاهوویچ چه مهاجم بزرگی است، گفت:

به کوروینو [مدیر ورزشی وقت فیورنتینا] گفتم ولاهوویچ را تا وقتی که 16 ساله است بخر. او در هر مسابقه طوری بازی می‌کند که انگار یک فینال است. او عطش موفقیت دارد و مشتاق و مصمم است. در حال حاضر او تلاش می‌کند تا جانشین زلاتان ابراهیموویچ شود. 

حالا پنج سال از درخشش مهاجم نوجوان پارتیزان در فینال جام حذفی صربستان می‌گذرد و در زمان نگارش این مطلب، ولاهوویچ نسبت به الگویش یعنی زلاتان، 9 گل بیشتر در سری آ زده است. در واقع در سال 2021، فقط روبرت لواندوفسکی با 43 گل توانسته گل‌های بیشتری در لیگ به ثمر برساند. دوشان ولاهوویچ و کریستیانو رونالدو هر دو در سال 2021 توانسته‌اند 33 گل در سری آ به ثمر برسانند. 

تمام گل‌های دوشان ولاهوویچ در فصل 21-2020

 

پای چپ مرگبار، برگ برنده دوشان ولاهوویچ

از زمان انتقال به فیورنتینا در سال 2018، ولاهوویچ توانسته 47 گل به ثمر برساند و این در حالی است که فقط 21 سال دارد. او با این سن کم در حال رقابت با بهترین و باکیفیت‌ترین مهاجمان اروپاست و حتی می‌توان او را اسطوره‌ها مقایسه کرد. یکی از مقایسه‌های جالب که نادیده گرفتنش سخت است، مقایسه ولاهوویچ با لوکا تونی مهاجم اسبق فیورنتینا و برنده جام‌جهانی 2006 است. ولاهوویچ مثل لوکا تونی قد بلند و تنومند است، از بدن قوی خود برای ایجاد فضا استفاده می‌کند، شوت‌زنی‌اش راه چاره‌ای برای دروازه‌بان نمی‌گذارد و مثل او در جایگیری در فضا در محوطه جریمه بسیار باهوش است. با این حال ولاهوویچ نسبت به تونی یک برتری ویژه دارد و این برتری، توانایی شوت‌زنی از راه دور است و به نظر می‌رسد او در این زمینه از زلاتان ابراهیموویچ الگو گرفته است. 

در کنار شوت‌های از راه دور، ولاهوویچ از هر طریق دیگری می‌تواند گل بزند؛ شوت‌های تک ضرب، شوت‌هایی که به خوبی روی پا جفت و جور می‌شوند، ضربات سر زیبا، ضربات آزاد و پنالتی، راه‌های گلزنی ولاهوویچ هستند. xG ها یا همان گل‌های مورد انتظارِ ولاهوویچ درون محوطه جریمه، بسیار موثرتر از xG های خارج محوطه اوست. او در این فصل، 9 گل غیر پنالتی درون محوطه جریمه در سری آ زده که xG آن‌ها 5.7 بوده است. در فصل 21-2020، این مهاجم صرب 14 گل غیرپنالتی درون محوطه جریمه زد که xG شوت‌های او 13.3 بود. این یعنی در این فصل، ولاهوویچ در محوطه جریمه، مهاجم خطرناک‌تری شده و نرخ استفاده او از موقعیت‌های داخل محوطه جریمه، سیر صعودی داشته است. وقتی صحبت از شوت می‌شود، متوجه می‌شویم اکثر تلاش‌های او جهت زدن ضربه به دروازه حریف با شوت پای چپ بوده است (48 شوت پای چپ از 68 اقدام ضربه به دروازه) و گل‌های او اغلب با پای چپ به ثمر رسیده‌اند (13 از 16). این در حالی است که xG شوت‌های پای چپ ولاهوویچ فقط 3.8 بوده و این نشان می‌دهد او چه اندازه فراتر از حد انتظار کار کرده است.

آمار دوشان ولاهوویچ تا این جای فصل 22-2021 سری آ
1698 دقیقه بازی، 16 گل در 20 بازی و میانگین 0.85 گل در هر بازی
13 گل با پای چپ، 2 گل با ضربه سر، 1 گل با پای راست

مشارکت در کار تیمی، پاشنه آشیل پدیده سری آ

با همه این‌ها غیر از گلزنی، کارهای دیگری هم هست که ولاهوویچ باید در آن بهتر شود. او باید حین مالکیت توپ و لینک آپ، منظم‌تر باشد. اولین لمس توپ ولاهوویچ در محوطه جریمه برای زدن شوت معمولا فوق‌العاده است اما حین پاس دادن به یار دیگر، کمی شلخته کار می‌کند. 71% پاس‌های او بدتر از میانگین لیگ است و فقط پنج بازیکن سری آ که تا این جای فصل حداقل 300 پاس داده‌اند، دقت پاس کم‌تری دارند. در واقع اگر همه بازیکنان فیورنتینا را در نظر بگیریم، ولاهوویچ کم‌ترین میزان مشارکت در توالی‌های تیم در جریان بازی را دارد و این یعنی او در بیلدآپ تیمش تقریبا هیچ نقشی ندارد. 

با این حال ولاهوویچ در زمینه تمام کردن توالی تیمی با زدن ضربه آخر، بیشترین مشارکت را دارد و البته زدن ضربه آخر، تنها مشارکت این مهاجم جوان در فرایند بیلدآپ و توالی پاس‌های فیورنتینا در جریان بازی است. این به وضوح نشان می‌دهد که نقش ولاهوویچ در فیورنتینا چیست. در طول فصل 22-2021، 9% از مشارکت‌های ولاهوویچ در توالی‌های جریان بازی (46 از 516)، فقط زدن ضربه آخر بوده است. در میان بازیکنانی که در این فصل سری آ بیش از 1200 دقیقه بازی کرده‌اند، فقط آندره آ پینامونتی و چیرو ایموبیله، درصد بالاتری در این زمینه نسبت به ولاهوویچ ثبت کرده‌اند (به ترتیب 11.7% و 9.5%).

پرس کردن هم چیزی است که تاکنون در شرح وظایف ولاهوویچ قرار نگرفته است. نقش دفاعی که وینچنتزو ایتالیانو، سرمربی فیورنتینا برای ولاهوویچ در نظر گرفته، حفظ انرژی و قطع کردن خطوط پاس‌ها است. کسانی مثل جک بوناونتورا، نیکولاس گونزالس و خوزه کایخون بیشتر در پرس فعال فیورنتینا مشارکت دارند؛ در واقع پرس کردن کاری است که ولاهوویچ توانایی بالقوه آن را دارد اما تاکنون در فیورنتینا ندیده‌ایم که او در پرس مشارکت خاصی داشته باشد. با این حال ولاهوویچ اگر می‌خواهد در بزرگ‌ترین تیم‌های دنیا به میدان برود، در جوانب پرس و مشارکت بیشتر در پاس، باید یاد بگیرد و پیشرفت بیشتری داشته باشد.

لیگ برتری‌ها گوش به زنگ هستند

جدایی ولاهوویچ از فیورنتینا در تابستان قطعی است چرا که او صراحتا اعلام کرده او قراردادش که در سال 2023 با ویولا تمام می‌شود را تمدید نخواهد کرد. این وضعیت قرارداد در کنار گل‌های قابل توجه باعث شده غول‌های اروپا برای جذب ولاهوویچ گوش به زنگ باشند.تاتنهام، منچسترسیتی و آرسنال از جمله تیم‌های لیگ برتری هستند که خواهان جذب او هستند و باید اشاره کرد فیزیک ولاهوویچ کاملا متناسب با بازی در لیگ برتر انگلیس است. تیم‌های لیگ برتری احتمالا تنها مشتریانی باشند که توانایی پرداخت رقم 70 میلیون یورویی درخواستی فیورنتینا را داشته باشند اما برای حضور در تیمی چون منچسترسیتی، ولاهوویچ باید بیش‌تر در خدمت تیم باشد و حین مالکیت توپ، منظم‌تر بازی کند.

همچنین باید در خصوص استناد به آمار بهترین گلزنان سری آ کمی محتاط باشیم؛ در پنج سال اخیر، فقط محمد صلاح از سری آ توانسته خودش را در لیگی دیگر اثبات کند و بدرخشد. مائورو ایکاردی، چیرو ایموبیله و کریستوف پیونتک همگی خارج از سری آ به مشکل خورده اند؛ حتی روملو لوکاکو و کریستیانو رونالدو به عنوان دو ستاره کلاس جهانی، نتوانسته‌اند فرم فوق‌العاده‌شان در سری آ را در لیگ برتر انگلیس تکرار کنند. 

دوشان ولاهوویچ مهاجم متفاوتی نسبت به اسامی بالا است و ترکیب‌های اولیه برای درخشش یک مهاجم لیگ برتری را در اختیار دارد. الگوی او زلاتان ابراهیموویچ در 35 سالگی ثابت کرد کاملا مناسب بازی در لیگ برتر است. ولاهوویچ در فوریه 2020 پس از اولین ملاقات با زلاتان، این عکس و کپشن را در توییتر خود منتشر کرد:

در زندگی کسی را پیدا کنید که آن طور من به زلاتان نگاه می‌کنم، به شما نگاه کند
@Ibra_official؛ رویا

پیش از این بازی میلان و فیورنتینا، ولاهوویچ در 30 بازی سری آ فقط 6 گل زده بود. از آن روز به بعد، این مهاجم 21 ساله توانسته در 67 بازی، 37 گل به ثمر برساند. فارغ از این که آیا آن روز، ولاهوویچ را متحول کرده یا نه، جالب است که او توانسته حداقل نیمی از قولی که شش سال پیش به بوژینوف داده بود را عملی کند. حالا باید صبر کنیم و ببینیم آیا ولاهوویچ می‌تواند نیمه دیگر قولش را محقق کند و خودش را زلاتان ابراهیموویچ بلگراد بنامد یا نه.