شهرخبر

با اعلام از سوی دولت برلین؛

آلمان بخشی از نیروگاه های هسته ای خود را تعطیل می کند

آلمان بخشی از نیروگاه های هسته ای خود را تعطیل می کند

دولت آلمان اعلام کرده که در نظر دارد تا به فعالیت نیمی از ۶ نیروگاه هسته‌ای باقی‌مانده در این کشور پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، دولت آلمان روز جمعه اعلام کرد که در نظر دارد تا نیمی از شش نیروگاه هسته‌ای را که هنوز در حال فعالیت هستند، تعطیل کند.

تصمیم برای حذف تدریجی انرژی هسته‌ای و تغییر از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های تجدیدپذیر در آلمان برای اولین بار توسط دولت چپ میانه گرهارد شرودر در سال ۲۰۰۲ اتخاذ شد، اما جانشین وی، آنگلا مرکل، تصمیم خود برای افزایش عمر نیروگاه‌های هسته‌ای آلمان را تغییر داد.

سه رآکتوری که اکنون بسته می‌شوند، برای اولین بار در اواسط دهه ۱۹۸۰ روشن شدند. آنها با هم برای تقریباً چهار دهه برق میلیون‌ها خانوار آلمانی را تأمین کردند. یکی از نیروگاه‌ها - بروکدورف، واقع در ۴۰ کیلومتری (۲۵ مایلی) شمال غرب هامبورگ در کنار رودخانه البه به کانون ویژه اعتراضات ضد هسته‌ای تبدیل شد که در آن معترضان به فاجعه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ در اتحاد جماهیر شوروی اشاره داشتند.

دو کارخانه دیگر Grohnde در ۴۰ کیلومتری جنوب هانوفر و Gundremmingen در ۸۰ کیلومتری (۵۰ مایلی) غرب مونیخ هستند.

برخی در آلمان خواستار تجدید نظر در تصمیم در مورد پایان دادن به استفاده از انرژی هسته‌ای شده اند زیرا نیروگاه‌هایی که اکنون در حال کار هستند دی اکسید کربن نسبتاً کمی تولید می‌کنند. طرفداران انرژی اتمی استدلال می‌کنند که این انرژی می‌تواند به آلمان در دستیابی به اهداف آب و هوایی خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند.