شهرخبر

اعتراف ستاره پرسپولیسی : از اول استقلالی بودم ؛ از استقلال مجیدی پیشنهاد داشتم

سوشا مکانی : حاضرم با دروازه‌بان‌های لیگ برتر انگلیس رقابت کنم

استوری سوشا مکانی

سوشا مکانی، گلر میوندالن نروژ می‌گوید: مثل ۱۸ساله‌ها تمرین می‌کنم و حاضرم با دروازه‌بان‌های لیگ برتر انگلیس رقابت کنم.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

با اتمام لیگ برتر نروژ، سوشا مکانی این روزها تمرینات انفرادی‌اش را در این کشور دنبال می‌کند تا برای فصل جدید آماده شود. البته دروازه‌بان ایرانی تیم میوندالن یک فصل سخت را در لیگ برتر این کشور پشت سر گذاشت و در نهایت تیم او به لیگ دسته اول سقوط کرد. سوشا مکانی اما ۲فصل دیگر هم با میوندالن قرارداد دارد و اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد در این تیم ماندگار خواهد شد. این در حالی است که سوشا مکانی برنامه‌ای برای بازگشت به فوتبال ایران هم ندارد.

شرایط این روزهای تو در فوتبال نروژ چطور است؟

سوشا مکانی گفت:

فعلا تمرینات انفرادی را دنبال می‌کنم تا آماده تمرینات پیش‌فصل شوم. من چه بخواهم در میوندالن بمانم و چه جدا شوم، باید از لحاظ بدنی شرایط خوبی داشته باشم. تقویم لیگ نروژ هم مثل کشورهای روسیه، سوئد، فنلاند و… طوری است که با فرا رسیدن فصل زمستان، بازی‌های لیگ تمام می‌شود چون فصل سرما اجازه نمی‌دهد که شرایط برگزاری مسابقات فوتبال وجود داشته باشد.

چرا تیم شما به لیگ دسته اول سقوط کرد؟

سوشا مکانی گفت:

۳سال پیش این تیم با کمک من به لیگ برتر نروژ صعود کرد و آن سال بهترین دروازه‌بان «اوبس‌لیگا» شدم. تیم ما ۲فصل پیش هم در آستانه سقوط بود که در پلی‌آف تیم را نگه داشتیم و من در آن فصل از لحاظ آمار و تعداد سیوها در تیم منتخب فصل نروژ قرار گرفتم. این در حالی بود که ماندن تیم ما در لیگ برتر در بازی پلی‌آف قطعی شد اما عملکرد فردی من بسیار خوب بود. در فصل گذشته اما باشگاه چهار، پنج بازیکن را فروخت و به جای آنها جوان‌های ۱۸، ۱۹ساله را وارد تیم کرد که این یک ریسک بزرگ بود. این ریسک جواب نداد و ما در نهایت سقوط کردیم. یک نکته جالب را هم باید بگویم. در پایان فصل تعداد گل‌های خورده تیم ما با تعداد گل‌های خورده تیم سوم جدول که راهی لیگ کنفرانس اروپا شد، برابر بود. مشکل میوندالن گل‌نزدن بود چون تیم ما حتی نمی‌توانست موقعیت گل ایجاد کند.

مثل اینکه با سرمربی تیم هم اختلاف‌هایی داشتی؟

سوشا مکانی گفت:

بله، یک‌سری مشکلات بین من و سرمربی ایجاد شد که ۶مسابقه آخر فصل را بازی نکردم. من بدون استراحت ۵۳بازی برای میوندالن انجام داده بودم ولی در این ۶بازی به میدان نرفتم و یک جاهایی با سرمربی بحث فنی داشتم. من به او گفتم شما مدافعانی را که با آنها هماهنگ بودم، فروختید و از بازیکنان ۱۸ساله در این پست استفاده کردید و انتظار داشتید که من هم معجزه کنم. در نهایت او تصمیم گرفت از من استفاده نکند ولی اگر در ۶بازی آخر به میدان می‌رفتم، این شانس را داشتیم که حداقل کار به پلی‌آف بکشد و در لیگ برتر بمانیم، هرچند که واقعا تیم از لحاظ فنی مشکل داشت.

چند فصل دیگر با میوندالن قرارداد داری؟

من ۲فصل دیگر قرارداد دارم.

قصد داری بمانی؟

سوشا مکانی گفت:

من با همین مربی که مشکل پیدا کردم، چند روز پیش جلسه داشتم. همین مربی که مرا کنار گذاشت، در این جلسه گفت که تو بهترین گلر لیگ هستی و ما به تو نیاز داریم. او از من خواست که بمانم. من با اینکه قرارداد دارم ولی چند پیشنهاد خوب هم از لیگ برتر به دستم رسیده و جدایی از میوندالن دست خودم نیست. بعید می‌دانم با صحبتی که سرمربی با من داشت اجازه جدایی بدهند.

بند آزادسازی در قراردادت نداری؟

خیر.

پس فصل بعد در همین تیم بازی می‌کنی؟

سوشا مکانی گفت:

اگر اتفاق عجیبی رخ ندهد، می‌مانم. البته تیمی که داریم برای صعود به لیگ برتر نروژ خیلی خوب است و می‌توانیم با این تیم قطعا صعود کنیم.

از لیگ برتر ایران هم پیشنهاد داری؟

چند نفر با من صحبت کردند ولی تصمیمی برای بازگشت به فوتبال ایران ندارم، مگر اینکه در موقعیت خاصی قرار بگیرم. مثل همان سالی که مصدوم شدم و بعد از مصدومیت نیاز به بازی‌کردن داشتم و به نفت مسجدسلیمان آمدم. وقتی بازیکنی در فوتبال ایران به استقلال و پرسپولیس یا تیم ملی می‌رسد، دیگر از لحاظ روحی و روانی آمادگی این را ندارد که بازگشت رو به عقب داشته باشد. من فکر می‌کنم حضور در تیمی به جز استقلال و پرسپولیس بازگشت به عقب است. من هیچ وقت برای پول فوتبال بازی نکردم، منظورم این است که مسائل مالی برایم در اولویت نبوده است. الان هم در فوتبال نروژ موقعیت خوبی دارم. به جرأت می‌گویم که در لیگ برتر ایران فقط ۱۰درصد بازیکنان می‌توانند شرایط حضور در فوتبال نروژ را داشته باشند.

تو چند ‌ماه قبل یکباره اعلام کردی که طرفدار استقلال هستی و این موضوع حاشیه‌های عجیبی را برای تو ایجاد کرد. در این خصوص صحبت می‌کنی؟

سوشا مکانی گفت:

من از همان اول هم استقلالی بودم و اگر شرایط برایم مهیا بود، قطعا برای بازی‌کردن، استقلال را انتخاب می‌کردم. من دوست دارم صادقانه صحبت کنم و دنبال منافع خاصی هم نیستم.

اگر استقلالی بودی پس چرا پیراهن پرسپولیس را بر تن کردی؟

من همان روز که با پرسپولیس قرارداد امضا کردم، قبلش به دفتر باشگاه استقلال رفتم و قراردادی جلویم گذاشتند تا امضا کنم ولی به‌خاطر یک‌سری مسائل ترجیح دادم امضایش نکنم چون آن قرارداد یک‌سری بندهای اسارت داشت و باید جوابگوی بعضی چیزها می‌شدم. شاید اگر با من بیشتر حرف می‌زدند و بیشتر قانعم می‌کردند، آن قرارداد را امضا می‌کردم. حتی من از امیر قلعه‌نویی هم این گارانتی را داشتم که گلر اول استقلال باشم.

در این سال‌ها با حاشیه‌های مختلفی در فوتبال روبه‌رو شدی. دلیلش چه بود؟

سوشا مکانی گفت:

بازیکن بزرگ یا بازیکنی که در پرسپولیس، استقلال یا تیم ملی است، ممکن است همیشه با حاشیه‌های بزرگ مواجه شود. بازیکن اگر کوچک باشد، درگیر حاشیه‌ها و اتفاقات بزرگ نخواهد شد.

برای نمونه بهتر است یک مثال بزنیم. چرا فوتبالیستی مثل وحید امیری حاشیه ندارد؟

وحید امیری روزی که به نفت تهران آمد، سانترکردن بلد نبود و من حتی این را جلوی خودش هم می‌گویم. او در آن زمان شرایط الان را نداشت.

ولی حتی بعد از پیشرفت و رسیدن به پرسپولیس و تیم ملی هم هیچ وقت اسیر حاشیه و اتفاقات عجیب نشد. این را که قبول داری؟

سوشا مکانی گفت:

نمونه وحید امیری یک نفر میان صد نفر است. شما همین الان بازیکنان استقلال، پرسپولیس یا تیم ملی را درنظر بگیرید. آیا همه آنها بی‌حاشیه هستند؟ خیلی فاکتورهای دیگر هم می‌تواند در این مسائل تأثیرگذار باشد که می‌توان به چهره آدم‌ها اشاره کرد. یک‌سری آدم‌ها زاییده شده‌اند برای حاشیه. یک‌سری آدم‌ها هم برای رسیدن به پیشرفت دست به هر چیزی می‌اندازند که شاید من آن کارها را نکنم.

قبول داری خودت هم در رقم‌خوردن برخی حاشیه‌ها مقصر بودی؟

هیچ انسانی نمی‌تواند بگوید من کامل هستم و اشتباه نمی‌کنم. شاید من لباسی را که ۱۰سال پیش می‌پوشیدم، الان نپوشم یا طرز فکری که ۱۰سال پیش داشتم را الان نداشته باشم. البته در اروپا محدودیتی برای آدم‌ها ایجاد نمی‌کنند. اگر یک فرد ۱۶ساله بخواهد کاری را تجربه کند ولی اجازه ندهند، قطعا این موضوع می‌تواند برای او مشکلات دیگری را ایجاد کند.

تو همیشه گلایه داشتی که در تیم ملی به حقت نرسیدی. در این مورد بیشتر صحبت می‌کنی؟

سوشا مکانی گفت:

حرف من این است که هیچ وقت یک فرصت و یک شانس خوب را در اختیار من نگذاشتند. اگر این فرصت را می‌دادند و من استفاده نمی‌کردم، آن وقت چیزی نمی‌گفتم. در این سال‌ها به همه گلرها فرصت داده شد به جز من. یادم می‌آید که زمان حضور افشین قطبی در تیم ملی، مربی دروازه‌بان‌ها هلندی بود. او به من گفت که تو بهترین استعداد دروازه‌بانی ایران هستی. من اگر در ۲۰سالگی یک شانس خوب پیدا می‌کردم، الان موقعیتی ایده‌آل داشتم. من باید ۱۰۰بازی ملی انجام می‌دادم.

آرزو داری یک روز در استقلال بازی کنی؟

آرزو برای ۱۶ساله‌هاست. من دوست دارم این تجربیاتی را که در این سال‌ها به‌دست آوردم، با آرامش و لبخند در اختیار استقلال بگذارم. دوست دارم برای این تیم بازی کنم ولی اگر هم این اتفاق رخ نداد، خودم را همیشه یک هوادار ساده در کنار این تیم می‌دانم. من هیچ وقت برای منافع شخصی از استقلال حمایت نکردم. این را هم بگویم قبل از اینکه استقلال با رشید مظاهری مذاکره و این بازیکن را جذب کند، از این تیم پیشنهاد داشتم و سرمربی هم آقای مجیدی بود. البته من شرایط رفتن به استقلال را نداشتم.

فکر می‌کنی هم‌اکنون شایسته‌ترین دروازه‌بان برای قرارگرفتن درون دروازه تیم ملی چه‌کسی است؟

سوشا مکانی گفت:

من خودم را شایسته حضور در دروازه تیم ملی می‌دانم. دوست دارم یک کارشناس دروازه‌بانی بیاورید و عملکرد من را از لحاظ آمار، تعداد سیو و… در چند سال گذشته بررسی کنید. البته این را هم بگویم که در برخی کشورها، به سایت‌ها یا پیج‌ها پول می‌دهند تا آمار بازیکن را بالا ببرند ولی در فوتبال نروژ این چیزها وجود ندارد. اقتصاد نروژ قوی است و شاید حتی خبرنگاران درآمد بهتری نسبت به فوتبالیست‌ها داشته باشند. اینجا نمی‌توان پول داد و آمار فیک خرید.

این فصل در یک بازی ۷گل خوردی و متهم به تبانی شدی. درست است؟

من متهم به تبانی نشدم. اگر اینطور بود پس چرا اتفاقی برایم رخ نداد و در تیمم ماندم؟ این داستان‌ها توسط برخی افراد درست شد که متنی را به گوگل دادند و ترجمه همان متن را در برخی رسانه‌ها پخش کردند.

الان ۳۵سال ‌داری. تا چند سالگی می‌خواهی بازی کنی؟

سوشا مکانی گفت:

من می‌خواهم تا ۴۵سالگی بازی کنم به شرطی که اتفاق عجیبی برایم رخ ندهد. من تا زمانی که احساس کنم مثل بازیکنان ۱۸ساله تمرین می‌کنم، قطعا بازی خواهم کرد. من زندگی سالمی دارم و به هیچ عنوان اهل چیز خاصی نیستم و همیشه به‌عنوان یک بازیکن حرفه‌ای همه‌چیزها را رعایت می‌کنم. من حتی حاضرم با گلرهای لیگ برتر انگلیس هم رقابت کنم.