شهرخبر

روسیه: به رسمیت شناختن طالبان به‌طور عملی در جریان است


روسیه: به رسمیت شناختن طالبان به‌طور عملی در جریان است

مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه گفت که روند به رسمیت شناختن طالبان به‌طور عملی در جریان است و گام به گام انجام می‌شود.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «ضمیر کابلوف» مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین برای افغانستان درباره موضع جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن طالبان گفت: هیچ توافقی میان روسیه و دیگر بازیگران کلیدی، حتی در میان 5 عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل وجود ندارد. فهم مشترک وجود دارد.

کابلوف با اظهار اینکه مسکو به مسایل فرهنگی و سنتی افغانستان احترام می‌گذارد، افزود: ما هیچ دستورالعملی را به کابل و مقام‌های جدید افغانستان تحمیل نمی‌کنیم.

نماینده ویژه پوتین در ادامه نیز درباره به رسمیت شناختن طالبان توسط جامعه جهانی به «اسپوتنیک» گفت: بطور کلی، به نظر من رسمیت شناختن سیاسی بیشتر یک عمل سیاسی نمادین خواهد بود و همانطور که می‌بینید، برسمیت شناختن آن‌ها عملاً در جریان است.

وی با اشاره به دیدارهای گسترده طالبان با مقامات کشورهای جهان و همچنین حضور هیئت طالبان در نشست فوق‌العاده شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی گفت: این خوب شد که تمام جهان اسلام دیدگاه خود را در مورد سیاست داخلی طالبان در بخش مذهبی بیان کرده‌اند، روند رسمیت شناختن نیز به قدم به قدم انجام می‌شود.

کابلوف ادامه داد: ما واقعاً درباره به رسمیت شناختن یا عدم آن تمرکز نمی‌کنیم، نه تنها سفارت روسیه بلکه هفت سفارت دیگر نیز پیرامون این موضوع کار کرده و 3 یا 4 سفارت دیگر نیز در همین مسیر هستند. با چنین گام‌های کوچک، روند برسمیت شناختن به گونه عملی در حال انجام است.

مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه همچنین اظهارداشت که مسکو از برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی و ایجاد یک دولت فراگیر با حضور همه گروه‌های قومی-سیاسی استقبال می‌کند.

انتهای پیام/.