شهرخبر

سه هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان تا پایان امسال وارد بورس می‌شوند


سه هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان تا پایان امسال وارد بورس می‌شوند

روند بورسی شدن سه هلدینگ "پتروفرهنگ"، "سرمایه‌گذاری فرهنگیان" و "ساختمانی معلم" در حال انجام است، اما در این مسیر موانع و مشکلات متعدد و جدی هم وجود دارد و تا پایان امسال بورسی شدن این سه هلدینگ اجرایی خواهد شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، محمد هاشم رکن، در خصوص تغییر اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار کرد: اصلاحات لازم بر روی اساسنامه مؤسسه بر مبنای منویات مجلس شورای اسلامی در بند «ک» تبصره 12 انجام شده و در تیر ماه سال جاری به ثبت رسیده است. این اصلاحات معطوف به منافع مؤسسه و اعضای آن، همچنین مطالبات فرهنگیان بوده است. از جمله موارد مهم در این اصلاحات، افزایش تعداد نمایندگان فرهنگیان در هیئت امنا از 3 نفر به 6 نفر و سه نفر هم علی‌البدل است. تحقق محاسبه ارزش افزوده و پرداخت آن به اعضا و در واقع مالک شدن اعضا بر همه اموال مؤسسه از رویکردهای اصلاحی در این اساسنامه است.

وی افزود: یکی از سیاست‌گذاری‌‌های مهم در دوره فعالیت مدیریت فعلی مؤسسه، گذاشتن فیلترهای متعدد بر سر راه سرمایه‌گذاری‌های جدید بوده است تا عملا جلوی پروژه‌های سفارشی را بگیریم. این مهم‌ترین کار برای پیشگیری از توزیع رانت با استفاده از منابع صندوق است که در واقع این منابع همان اموال فرهنگیان کشور است که ما وظیفه امانتداری آنها را داشتیم و این هدف هم با شعار و حرف قابل تحقق نبود. باید کاری در عمل اتفاق می‌افتاد که سعی کردیم با ایجاد و فعال کردن ساختار لازم از قبیل کمیته سرمایه‌گذاری و الزام در تأیید سرمایه‌گذاری‌ها از طریق این کمیته و معاونت مربوطه و نیز هیئت مدیره شرکت‌های تابعه و تنفیذ در هیئت مدیره خود مؤسسه، موانع سفت و سخت بر سر پروژه‌های سفارشی و توزیع رانت ایجاد کنیم.

رفاه معلمان و ارائه وام بر عهده دولت

رکن با بیان این که ماهیت صندوق ذخیره فرهنگیان را باید شناخت و متناسب با آن توقع داشت، افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان، صندوقی است که قرار است با منابع و پول خود معلمان برای دوره بازنشستگی آنها کاری کند که در آن مقطع کمک حال آن‌ها باشد. وظیفه تأمین رفاه یا ارائه وام به معلمان با دولت و نهادهای اقتصادی دیگر است و ما وظیفه داریم با سرمایه انباشت شده در صندوق، برای اعضا سود ایجاد کنیم.

فرهنگیان از بزرگترین مالکان صنعت پتروشیمی کشور می‌شوند

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مقیاس گفت: تیم مدیریتی فعلی از نگاه به آینده و ایجاد سودآوری پایدار برای اعضای مؤسسه غافل نبوده و یکی از اولویت‌های خود را سودآوری در پروژ‌ه‌های بزرگ مقیاس قرار داده است. در این راستا با خرید 51 درصد از سهام شرکت «پتروشیمی انرژی سپهر» با شرایط اقساطی در سال 1397 یک گام بزرگ برداشت. راه‌اندازی دو پتروشیمی «کیمیای پارس خاورمیانه» در سال 1399 و «پتروشیمی سبلان» در سال 1400 به رغم همه مشکلات، نشانی از عزم راسخ مدیران مجموعه برای تکمیل پروژه‌های ناتمام به عنوان یکی از راهبردهای اصلی مدیریتی داشت. با تکمیل و راه‌اندازی همه پروژه‌های پتروشیمی مؤسسه، فرهنگیان به عنوان یکی از بزرگترین مالکان صنعت پتروشیمی کشور تبدیل می‌شوند که سالانه سود سرشاری نصیب آنها خواهد شد.

رکن تأکید کرد: افزایش ثروت و سودآوری یکی از شاخص‌های مهم برای ارزیابی عملکرد نهادهای مالی است که مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در این زمینه کارنامه رو به رشدی داشته است. در حالی که سودآوری مؤسسه در سال مالی 1395 حدود 240 میلیارد تومان بود، در سال‌های بعد روند روبه رشدی را تجربه کرده و در سال مالی 1399 به 3440 میلیارد تومان و بازدهی حدود 55درصدی رسید و در سال مالی 1400 (‌منتهی به 31 شهریور) نیز 4200 میلیارد تومان سود پیش‌بینی کرده‌ایم. این میزان سودآوری در حالی اتفاق افتاده که کشور با چالش‌های جدی اقتصادی مواجه بوده است و کمتر مؤسسه اقتصادی به چنین رشدی در سودآوری رسیده و به همین دلیل در سال گذشته در بین 100 شرکت برتر ایران به عنوان اولین و برترین مؤسسه در رشد سودآوری مفتخر شد و مورد تقدیر قرار گرفت.

وی با اشاره به این که مؤسسه در 6 سال اخیر بیش از 3 هزار و 153 میلیارد تومان سهم‌الشرکه به اعضا پرداخت کرده است در حالی که کل سهم‌الشرکه پرداختی به فرهنگیان عضو در طول 25 سال گذشته 4 هزار و 396 میلیارد تومان بوده است، تصریح کرد: فقط در مهرماه 1400 بیش از یک هزار و 40 میلیارد تومان به 43 هزار و 468 نفر از اعضای بازنشسته پرداخت شده است و میانگین دریافتی اعضای بازنشسته حدود 24 میلیون تومان است، در حالی که میانگین واریزی اعضا به صندوق در طول دوره اشتغال حدود 6 میلیون تومان بوده است. انجام تعهدات مؤسسه در قبال اعضا، موجب جلب اعتماد آنها به این نهاد اقتصادی شده است به طوری که در پنج سال گذشته حدود 600 هزار نفر از فرهنگیان واریزی خود را تا 5 درصد افزایش داده و تعداد اعضای انصرافی نیز به نصف کاهش یافته است.

رئیس هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان اضافه کرد: در همین مدت مدیریت مؤسسه به طور جدی پیگیر وصول تعهد سهم دولت به اعضا بوده و بیش از 413میلیارد تومان از مطالبات اعضا از تعهد دولت را احیا کرده است. همچنین، ایجاد نمایندگی‌های استانی نقش پررنگی در زمینه ارتباط نزدیک و تعامل دوسویه با اعضا داشته است و به عنوان پلی دوطرفه عمل می‌کنند.

وی ضمن اشاره به اقدامات صندوق ذخیره فرهنگیان در زمینه محاسبه ارزش افزوده، گفت: محاسبه ارزش افزوده دارایی‌های مؤسسه، یکی از اولین دغدغه‌های تیم مدیریت فعلی مؤسسه بود و طی پنج سال گذشته همواره یکی از دستورکارهای ما بوده است. در حال حاضر برای محاسبه ارزش افزوده دارایی‌ها، چه ایران و چه در دنیا، ورود به بورس یکی از ابزارهای عملیاتی این گونه صندوق‌هاست. بازنشسته‌ها و اعضای فعلی در ارزش افزوده محق هستند و در مکانیسم‌هایی که روی آن کار کردیم، هر دو گروه یاد شده مورد توجه قرار گرفته‌اند، بنابراین در ارزش افزوده همه معلمان عضو دخیل هستند حتی اگر مدت کوتاهی عضو صندوق بوده باشند.

سه هلدینگ در مسیر بورسی شدن

رکن اضافه کرد: برای تحقق این امر، اولین گامی که در حال انجام آن هستیم، بورسی شدن است. روند بورسی شدن سه هلدینگ پتروفرهنگ، سرمایه‌گذاری فرهنگیان و ساختمانی معلم در حال انجام است اما در این مسیر موانع و مشکلات متعدد و جدی هم وجود داشته و دارد و به رغم همه موانع ما به تلاش خود برای تحقق این موضوع ادامه می‌دهیم و تا پایان سال جاری بورسی شدن این سه هلدینگ اجرایی خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اصلی، استفاده از ابزارهای بورس برای تخصیص ارزش افزوده، ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خاص فرهنگیان و مشکل حدنصاب بورس است که از هر ناشری پنج درصد در این‌گونه صندوق‌ها بیشتر نمی‌تواند باشد. ما چهار هلدینگ داریم که اگر بورسی شویم پیش‌بینی می‌کنیم 70  درصد سهام در صندوق باقی می‌ماند، بنابراین بورس باید اجازه تأسیس صندوق خاص برای فرهنگیان را بدهد که تاکنون این اجازه صادر نشده است. با این حال، فرآیند جمع آ‌وری اطلاعات اعضا از جمله کد ملی و کد بورسی آنها، به طور کلی تا 98 درصد انجام شده و سایر نواقص نیز به صورت لحظه‌ای در حال تکمیل است که به محض ورود هلدینگ‌ها به بورس، همه زیرساخت‌های لازم در مؤسسه آماده باشد و اعضای صندوق به صورت آنلاین بتوانند وضعیت سرمایه‌گذاری خود را مشاهده کنند.

انتهای پیام/