شهرخبر

طهرانچی: به تبیین گفتمانی مکتب حاج قاسم نیازمندیم/انجام ۱۳۶ پژوهش درباره تبیین مکتب حاج قاسم در دانشگاه آزاد


طهرانچی: به تبیین گفتمانی مکتب حاج قاسم نیازمندیم/انجام 136 پژوهش درباره تبیین مکتب حاج قاسم در دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به نگاه حاج قاسم سلیمانی در خصوص مصائب مختلف دنیا، گفت: به تبیین گفتمانی مکتب حاج قاسم نیازمندیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد صبح امروز در همایش علمی پژوهشی مکتب حاج قاسم؛ دانشگاه و رسانه با اشاره به سیاست‌های علمی شیطان بزرگ امریکا در قرن 20  و21 و کتابی درباره تحلیل این سیاستها، اظهار داشت: بعد از اینکه آمریکا با به کار بردن سلاح هسته ای، حاکمیت و رهبری جهان را در دست گرفت تا سال 1956 که روسها سفینه ای به نام اسپوتنیک وی را به فضا پرتاب کردند در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

وی گفت: هیچ حادثه ای به اندازه اسپوتنیک نتوانسته توجه مردم و سیاست مداران را در رابطه با برتری علمی و فناوری آمریکا در مقایسه با دیگر کشورها به خود جلب کند.

رئیس دانشگاه آزاد ادامه داد: پس از پرتاب اولین فضانورد روسها به آسمان آمریکایی ها که رهبری علمی جهان را در دست خود می دانستند احساس خطر کردند و جنگ سردی در جهان آغاز شد.

طهرانچی افزود: شعار آن روزها علم برای دفاع بود و فیزیکدانان و دانشمندان این دو کشور به عنوان افسران جنگ سرد در دو بلوک وارد عرصه شدند، سال 1989 که این جنگ پایان یافت.

وی در ادامه یادآور شد: براساس این کتاب امریکایی ها تا سال 2001 تصور می کردند که حاکم بلامنازع در مسئله جهانی سازی و سیطره دوباره علم هستند اما در 11 سپتامبر اتفاقی افتاد که سمت و سوی دنیا از علم برای دفاع به علم برای امنیت تغییر پیدا کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: سیاست مداران آمریکا در آن دوران مطرح می کردند که نیازمند رویدادی مانند اسپوتینگ هستیم تا بتوانیم رهبری جهان را به امریکا بگردانیم رهبری که با ظهور انقلاب اسلامی ایران چین و شوروی در حال تغییر بود.

طهرانچی اضافه کرد: ماحصل 18 سال مسیر جدید علم برای امنیت که توسط امریکا انتخاب شده دو مولفه بود که یکی مبارزه با تروریسم که کشتار تعداد بی شماری زن و مرد را در پی داشت و دیگری پیشرفتها و مسائلی بود که در حوزه حملات بیولوژیکی مورد توجه قرار گرفته بود.

وی افزود: درگیرودار کشتار کودکان زنان و مردان بی سلاح توسط سیاست های پلیدانه آمریکا یک مرد به عنوان حاج قاسم سلیمانی ایستاد به طوری که مردم منطقه حاج قاسم را منجی خود می دانند. این دست پرورده امامین انقلاب امام خمینی(ره) و امام خامنه ای بازی را بهم ریخت که 18 سال امریکا بعد از فروپاشی جنگ سرد آن را آغاز کرده بود و برای آن شعار انتخاب کرده بود.

رئیس دانشگاه آزاد همچنین گفت: دومین مسئله همین پیش بینی بود که دنیا به زودی در معرض تهاجمات بیولوژیک قرار می گیرد که تا امروز 5 میلیون نفر به خاطر بیماری کرونا کشته شده اند.

طهرانچی یادآور شد: اگر آغاز علم برای دفاع با کشته شدن 200 هزار نفر در ژاپن به دلیل بمب هسته ای بود اما آغاز علم برای امنیت کشته شدن کودک یمنی، عراقی و میلیون ها نفر براثر بیماری کروناست.

وی ادامه داد: دانشگاه باید این مفاهیم را درک و تبیین کند و ما به تبیین گفتمانی در این خصوص نیازمند هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد: افتخار دارم که اعلام کنم در دو سال اخیر برنامه های علمی گفتمان مقاومت به عنوان یک برنامه علمی در نظام تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد با اهدای بیش از 400 نظام موضوعات در معرض توجه دانشجویان ارشد و دکتری قرار گرفته و تا امروز بیش از 136 پژوهش توسط پژوهشگران دکتری و ارشد در این زمینه داشته ایم.

طهرانچی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد افتخار دارد که این شهید کارشناسی ارشد خود را از همین واحد تهران مرکز دریافت کرده است و اینکه شهید سلیمانی آن زمان که می توانست در کرمان به عزیزان ما در دانشگاه درس انقلاب اسلامی می داد.

وی با اشاره به اینکه این بعد زندگی حاج قاسم که او یک معلم بود کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: ما دانشگاهیان باید با تعظیم مقابل چنین مرد بزرگی به تبیین مکتب او در جامعه علمی بپردازیم.

انتهای پیام/