شهرخبر

وزیر خارجه روسیه:

روسیه به "قلعه محاصره شده" تبدیل نمی‌شود

وزیر خارجه روسیه در یک مصاحبه اختصاصی با یکی از کانال‌های یوتیوب گفت که رهبری روسیه به‌دلیل تحریم‌های غرب، اصلا این امکان را بررسی هم نمی‌کند که کشور به یک "قلعه محاصره‌شده" تبدیل شود.

روسیه به "قلعه محاصره شده" تبدیل نمی‌شود

به گزارش مُنیبان از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: آیا ما به یک "قلعه محاصره‌شده" تبدیل خواهیم شد؟ من مطمئنم که قطعا این جزو برنامه رهبری روسیه نیست.

وی افزود: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دائما نسبت به تعهدش درخصوص گسترش فرصت‌ها برای توسعه آزاد جامعه و برای اصول دموکراتیک اظهار نظر می‌کند.

لاوروف گفت که اگر غرب تحریم‌ها را افزایش دهد، روسیه جوابی به آن‌ها خواهد داد؛ اما وی تاکید کرد که مسکو بر "دوراندیشی و ملاحظه" شرکای غربی‌اش حساب باز می‌کند.

لاوروف افزود: من می‌دانم که حتی اگر این سناریو که برای من "بعید" به‌نظر می‌رسد، به تحقق برسد، ما جوابی خواهیم یافت.

لاوروف خاطرنشان کرد که سیاستمدارانی در غرب هستند که اعمال تحریم‌ها علیه روسیه را کاری "بیهوده" تلقی می‌کنند. گرچه وی تاکید کرد که روسیه عقاید و باورهایش را به‌علت نارضایتی از همکاران غربی‌اش تغییر نخواهد داد.

لاوروف گفت: اگر شخصی هنوز متوجه نشده است، باید بگویم که هر روز روسیه توانایی خود را در حل‌وفصل مشکلات بیشتر نشان می‌دهد و فقط به این دلیل که غرب عصبانی شده، تغییر رویه و عقاید نخواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه پیشنهادات اخیر کی‌یف برای حل‌وفصل مسائل در دونباس (شرق اوکراین) را "پوچ" تلقی کرد. فرانسه و ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شروع به حمایت از "طرح ۱۰ گامی" کرده‌اند که در اوایل ماه دسامبر بر اساس "فرمت نرماندی" پیشنهاد شد.

لاوروف افزود که برای مثال زلنسکی خواستار آتش بس شد اما دولتش از توافقنامه‌ای برای آتش بس که در ژوئیه ۲۰۲۰ اعلام شد، حمایت نکرد؛ وی گفت که این توافقنامه از طرفین خواسته بود که فورا از شروع هر گونه جنگ و آتش خودداری کنند، ابتدا مدتی منتظر بمانند و حوادث را در زنجیره فرماندهی گزارش کنند.

لاوروف گفت که جمهوری‌های به‌رسمیت شناخته نشده (شرق اوکراین) فورا دستورات مناسب را صادر کردند؛ در حالی که کی‌یف تا مدت‌ها بعد این کار را انجام نداد.

لاوروف گفت که او به‌طور منظم گزارش‌های خبرنگاران روسی را از جانب خط تماس دونباس بررسی می‌کند؛ گزارش‌هایی که نشان می‌دهد تعداد زیادی ساختمان درحال خراب شدن هستند و مردم در معرض خطر دائمی تیراندازی قرار می‌گیرند. اما هیچ گونه فرصت و یا شانسی وجود ندارد که بررسی کنند اوضاع در آن سوی خط تماس چگونه است؛ زیرا به گفته لاوروف، اوکراین به خبرنگاران اجازه دسترسی به منطقه درگیری را نمی‌دهد.