شهرخبر

آغاز مطالعات جامع در حوضه زاینده رود/ سند تخصیص منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود تدوین می‌شود


آغاز مطالعات جامع در حوضه زاینده رود/ سند تخصیص منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود تدوین می‌شود

رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود از آغاز مطالعات جامع یک‌ساله منابع و مصارف آب در حوضه آبریز زاینده رود خبر داد و گفت: در نتیجه این مطالعات جامع، سند تخصیص منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود تدوین می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، هوشنگ ملایی، رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بحث منابع و مصارف حوضه‌آبریز زاینده‌رود در دستور کار ما قرار دارد؛ مطالعات جامعی با محوریت تأمین آب شرب در حال انجام داریم.

وی افزود: این مطالعات که تکمیل شود، می‌توانیم برنامه جامع‌تری برای منابع و مصارف آب در حوضه آبریز زاینده‌رود داشته باشیم.

ملایی در خصوص زمان تکمیل مطالعات جامع منابع و مصارف حوضه آبریز زاینده‌رود گفت: این مطالعات تازه آغاز شده و برآورد ما این است که یک‌سال به‌طول خواهد انجامید.

وی ادامه داد: تخصیص آبی که در حوضه‌ آبریز زاینده‌رود تعریف شده، بر اساس شرایط نرمال آبی بوده و در شرایطی که خشکسالی داریم و ممکن است در زمان‌هایی بارش کمتر از نرمال باشد، نمی‌توان تخصیص‌هایی که بر اساس شرایط نرمال تعریف شده را به طور کامل صورت داد.

رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود تصریح کرد: منابع آبی حوضه‌آبریز زاینده‌رود صرفا سد زاینده‌رود نیست، بلکه حوضه زاینده‌رود حدود 40 هزار کیلومتر مربع است که درواقع حوضه آبریز گاوخونی است؛ بخش کوچکی از آن سد زاینده‌رود است و بقیه حوضه آبریز در پایین‌دست آن قرار دارد؛ وقتی در خصوص منابع و مصارف حوضه صحبت می‌کنیم، در زمینه تمام منابع و مصارف این حوضه‌آبریز 40 هزار کیلومتر مربعی صحبت می‌کنیم.

وی افزود: در مجموع 244 میلیمتر متوسط بارش در حوضه‌آبریز زاینده‌رود است، میزان بارش‌های این حوضه آبریز در سال‌های اخیر به کمتر از 100 میلیمتر کاهش پیدا کرده است و این کاهش باعث می‌شود در بخش منابع آب سطحی و همچنین منابع آب تجدیدپذیر که منابع زیرزمینی هستند، دچار مشکل شویم.

ملایی با بیان اینکه "باید قبول کنیم دوره خشکی را در حوضه‌آبریز زاینده‌رود داشته‌ایم"، گفت: یکی از رویکردهایی که در بازتخصیص آب داریم این است که بتوانیم از آبهای نامتعارف که پساب هست استفاده کنیم و یا در بخش صنعت بتوانیم بازچرخانی آب را داشته باشیم.

وی ادامه داد: همچنین ظرفیت‌هایی در انتقال آب از دریا ایجاد شده که می تواند با تخصیص‌هایی که در گذشته داده شده، جایگزین شود که این تخصیص‌ها می‌تواند برای تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و یا اشتغال‌زایی در مناطق محروم و روستایی استفاده شود.

رئیس حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود با بیان اینکه "آغاز مطالعات جامع در حوضه منابع و مصارف زاینده‌رود به معنای این نیست که قبلا کاری در این حوضه صورت نگرفته"، گفت: ما قبلا کارهای مطالعاتی در سطح استان‌ها، مثل استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری انجام داده‌ایم و قدم آخر این است که این مطالعات استانی، تبدیل به مطالعات جامع شوند و در نتیجه این مطالعات جامع، سند تخصیص منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود تدوین می‌شود.

انتهای پیام/