شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#حیات وحش

با ۱۰ کشف جذاب حیات وحش در سال ۲۰۲۱ آشنا شوید

در سال ۲۰۲۱ اتفاقات جالبی در حوزه حیات وحش در سراسر جهان رخ داد که آن‌ها را از نظر می‌گذرانید.

مجله تازه

به گزارش تازه‌نیوز، بزرگ‌ترین اکتشافات بشر در سال ۲۰۲۱ در حوزه حیات وحش عبارتند از:

بکرزایی پرندگان کالیفرنیا

پرنده‌های موسوم به کندور باز هم پدیده بکرزایی را در این ایالت آمریکا به وجود آوردند. بکرزایینوعی تولید مثل است که در آن از یک تخمک لقاح‌نیافته، یک موجود زنده کامل به وجود می‌آید. یعنی پرنده بدون داشتن جفت تخم می‌گذارد و جوجه به وجود می‌آید.

اگرچه پارتنوژنز می‌تواند به عنوان یک قایق نجات برای گونه‌های کمیاب در زمانی که جفت کمیاب است، عمل کند، اما می‌تواند جنبه‌های منفی نیز داشته باشد، مانند کاهش تنوع ژنتیکی.

ابتلای گوزن‌های وحشی به کرونا

از ابتدای همه گیری کرونا بحث بر سر ابتلای حیواناتی نظیر گربه و سگ به کرونا بسیار زیاد بود، اما در سال ۲۰۲۱ پدیده دیگری رخ داد، ابتلای گوزن‌ها به کرونا. این اتفاق در آیوا در شمال آمریکا رخ داد. خون برخی از این گوزن‌ها آزمایش و مشخص شد که آن‌ها حاوی آنتی بادی‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا هستند.

کشف کوچک‌ترین خزنده جهان

در ماه فوریه محققان گونه جدیدی از آفتاب پرست در جنگلی در شمال ماداگاسکار را کشف کردند که بسیار کوچک بود.

این آفتاب پرست نانا نام دارد و به اندازه یک تخمه آفتابگردان است و به این ترتیب کوچکترین خزنده روی زمین نام گرفت.

یافتن چنین خزنده کوچکی سوالات جالبی را در مورد محدودیت‌های پایین اندازه بدن در مهره داران ایجاد می‌کند. دانشمندان می‌گویند که این همچنین تنوع زیستی شگفت انگیز و بسیار در معرض خطر ماداگاسکار را برجسته می‌کند. کاشفان آن گمان می‌کنند که آفتاب پرست به زودی در فهرست در معرض خطر انقراض قرار خواهد گرفت.

شبیه سازی موش سیاه

دانشمندان برای نجات یک گونه دیگر در خطر انقراض با استفاده از سلول‌های حفظ شده یک حیوان وحشی که مدت‌ها مرده بود، یک موش سر سیاه (همچنین شناخته شده به نام پا سیاه) را شبیه‌سازی کردند. این اولین بار است که گونه‌های بومی در معرض خطر انقراض در ایالات متحده شبیه سازی می‌شوند. این دستاورد که در فوریه اعلام شد، یک پیشرفت بزرگ است، زیرا تنها حدود ۵۰۰ موش سر سیاه پای سیاه باقی مانده است.

کانون تنوع زنبور عسل در جهان پیدا شد

دره سان برناردینو در میان آریزونا و مکزیک، یکی از مهم‌ترین تالاب‌های داخلی در جنوب غربی ایالات متحده است.

در ماه آوریل ۴۹۷ گونه زنبور در این دره یافت شد.

این بزرگ‌ترین کانون زنبوری با این تعداد از گونه‌های زنبوری در جهان است.

فیل‌ها در حال تکامل هستند

آزمایشات جدید نشان می‌دهد که فیل‌های موزامبیک در حال تکامل هستند و این تکامل در واقع در حال حذف عاج آنهاست. فیل‌های بدون عاج شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند و این ساده‌ترین توضیح برای حذف تدریجی عاج از بدن فیل‌های حداقل کشور موزامبیک است.

اسب‌ها و الاغ‌های وحشی چاه‌های بیابانی حفر می‌کنند

هر چقدر زمان می‌گذرد بیشتر ثابت می‌شود اسب‌ها و الاغ‌های وحشی چه توانایی‌های دارند.

این حیوانات قادر هستند که چاه‌های عمیق در دل صحرا و بیابان حفر کنند، چیزی که پیش از این از چشم انسان دور مانده بود. آن‌ها این چاه‌های عمیق را که تا شش متر هم می‌رسند برای رسیدن به آب حفر می‌کنند.

حلزون‌های دریایی سر خود را جدا می‌کنند

پدیده دیگری که در میان حیوانات در سال ۲۰۲۱ کشف شد این است که راب‌ها و یا همان حلزون‌های دریایی سر خود را در زمانی که احساس کنند رو به زوال هستند، قطع می‌کنند.

سپس هر سر تکه تکه شده می‌تواند یک بدن کاملاً جدید را بازسازی کند.

این موجودات همچنین غیرعادی هستند، زیرا می‌توانند کلروپلاست‌ها را از جلبک‌ها بدزدند و به طور بالقوه انرژی را از خورشید در بدن خود برداشت کنند.

مهاجرت نهنگ‌ها رکورد زد

بر اساس مطالعه‌ای که در ژوئن منتشر شد، یک نهنگ خاکستری رکورد جهانی یک مهره‌دار دریایی را به نام خود ثبت کرد و بیش از ۱۶ هزار و ۷۰۰ مایل را در نیمه راه دور دنیا طی کرد. سیتاس نر که در سال ۲۰۱۳ در نامیبیا مشاهده شد، همچنین اولین نهنگ خاکستری است که در نیمکره جنوبی مشاهده شده است. این مانند این است که یک خرس قطبی از قطب شمال خود را به پاریس پایتخت فرانسه برساند.

مورچه می‌تواند مغز خود را کوچک کرده و دوباره رشد دهند

مورچه‌های جهنده هندی، گونه‌ای با آرواره‌هایی مانند فورسپس و چشم‌های سیاه بزرگ که در جنگل‌های امتداد سواحل غربی هند زندگی می‌کنند، می‌توانند مغز خود را کوچک کنند و سپس دوباره آن را رشد بدهند.

منبع: جام‌جم

بیشتر بخوانید: