شهرخبر

وزارت علوم با تاسیس معاونت فناوری به دنبال هم‌افزایی با سایر بخش هاست


وزارت علوم با تاسیس معاونت فناوری به دنبال هم‌افزایی با سایر بخش هاست

وزیر علوم با اشاره به اینکه تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم با هدف ایجاد شرایط برای توجه ویژه به سطوح ایده تا پدیده فناوری بود،گفت: با حوزه‌های هم راستا زاویه نداریم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم در نشست روسای پارک‌های علم و فناوری کشور با اشاره به اینکه برای مرجعیت علمی و دیپلماسی علمی باید برنامه دقیق داشته باشیم، گفت: فدراسیون سرآمدان علمی در کشور فعال است و به زودی فدراسیون سرآمدان فناوری هم تاسیس می شود. اگر معاونت فناوری و نوآوری در این وزارتخانه ایجاد کردیم، این دیدگاه را داریم که می توان تغییر و تحول ایجاد کرد.

وی با اشاره به اینکه نوع نگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم در این دوره متفاوت خواهد بود، گفت: باید نقاط قوت قبلی را پررنگ و نقاط ضعف را کم کنیم. ما وظیفه داریم هم از رتبه تولید علم در کشور صیانت و هم برای کسب رتبه بهتر در فناوری و نوآوری بسیار تلاش کنیم و در این راستا باید هدف را دقیق مشخص کنیم.

وزیر علوم یادآور شد: برای عملیاتی کردن این نوع نگاه باید سیستم ایجاد کنیم و قائم به فرد فعالیت نکنیم. باید کارشناسی‌شده و علم‌محور ریل‌گذاری کنیم تا با تغییر دولت‌ها این نوع سیستم تغییر نکند.

زلفی گل افزود: تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم با هدف ایجاد شرایط برای توجه ویژه به سطوح ایده تا پدیده فناوری بوده است. با سایر حوزه‌هایی که در این راستا هستند هیچ زاویه‌ای نداریم، به خاطر داشته باشیم اگر می خواهیم موفق شویم باید تعامل و تکامل هم‌افزایی را به کار گیریم.

وی خطاب به  روسای پارک‌های علم و فناوری کشور افزود: روسای دانشگاه‌ها و روسای پارک‌ها  باید کاملاً هم‌راستا عمل کنند. در این راستا عضویت روسای پارک ها در شورای هیات رییسه تصویب می شود و روسای دانشگاه‌ها هم عضو شورای پارک‌ها می شوند. حرکت در راستای توسعه فناوری، برای کشور بسیار برکت خواهد داشت.

زلفی گل خاطرنشان کرد: هدف از توسعه پارک های علم و فناوری، خلق ثروت از دانش، تلاش در جهت تحقق گرنت فناورانه است و باید از تجربه دنیا  به خوبی استفاده کنیم. معاونت‌های پژوهشی و فناوری و نوآوری باید افق‌های دید خود را توسعه دهند. معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم باید  برای دیده شدن نخبگان برنامه داشته باشد و از نظرات آنان استفاده کند.

انتهای پیام/