شهرخبر

برگزاری بیش از ۷۰۰ فقره کرسی علمی ترویجی در دانشگاه آزاد


برگزاری بیش از 700 فقره کرسی علمی ترویجی در دانشگاه آزاد

یکی از مسئولان دانشگاه آزاد با اشاره به راهکارهای این دانشگاه برای امر پژوهش و تحقیق از برگزاری بیش از ۷۰۰ فقره کرسی علمی ترویجی در این دانشگاه خبر داد.

فاطمه حمیدی فر، مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، با اشاره به هفته پژوهش و اقدامات این معاونت در این خصوص اظهار داشت:  یکی از عوامل اساسی در پیشرفت و تحول، توجه خاص به امر پژوهش است. پژوهش مهمترین راه کشف مشکلات و پاسخگویی به آن‌هاست. عوامل متعددی در توسعه پژوهش دخالت دارند که به تفصیل در سند تحول و تعالی دانشگاه به آن ها پرداخته شده است.

وی با اشاره به نقش اداره امور پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد در تحقق برنامه‌های پیش بینی شده در این سند یادآور شد: از آغاز فعالیت این اداره در معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد که تقریبا دو سال از آن می‌گذرد، تلاش شده رویکردهای پژوهشی در راستای تصمیم‌گیری های کلان دانشگاه آزاد اسلامی تعریف، تدوین و اجرا شود. 

حمیدی فر افزود: به منظور برقراری جریان اطلاعات و دانش میان پژوهشگران، زیرساخت‌های لازم از طریق انتشار منظم و به موقع نشریات،کتب درسی، توانمند سازی استادان، برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و حمایت از خدمات پژوهشی نظیر فرصت‌های مطالعاتی، انجمن‌های علمی و پیش‌دفاع متمرکز دانشجویان دکتری فراهم شد تا جامعه علمی کشور از جمله دانشجویان و اساتید پژوهشگر دانشگاه آزاد  از نتایج آن بهره مند شوند.

** برگزاری بیش از 700 فقره کرسی علمی ترویجی در دانشگاه آزاد

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه امور کتاب و مجلات اضافه کرد: با برگزاری بیش از سی کمیسیون "تعیین اعتبار نشریات حوزه علوم انسانی و هنر" تاکنون برای بیش از 50 نشریه تازه تاسیس مجوز نهایی صادر شده است و تعداد نشریات در حوزه علوم انسانی و هنر در سامانه نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر از 194 نشریه به 222 نشریه افزایش یافته است.

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد افزود:  بررسی بیش از 300 پرونده در این کمیسیون و رسیدگی سریع و به موقع به امور نشریات، منجر به ارتقاء امتیاز بیش از 30 نشریه در ارزیابی شهریور 1400، فعال‌سازی بیش از 15 نشریه غیرفعال و کمک بروز رسانی 141 نشریه شده است.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 35 مجوز چاپ کتاب، برای اعضای هیئت رئیسه واحدها صادر شده است. تعالی بخشی محتوای نشریات وک تب علوم انسانی و هنر (حکمی سازی، بومی سازی و کارآمدی) و تعامل و همکاری با وزارت علوم تحقیقات و فناوری و هدایت نشریات برای اخذ نمایه های معتبر از برنامه های مهم این حوزه محسوب می شود.

حمیدی فر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه کرسی‌های نظریه پردازی نیز گفت: گسترش کمی و کیفی برگزاری کرسی‌های ترویجی و بسط نقد و نظریه پردازی، یکی دیگر از اهداف این بخش کل در جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم برای پژوهش است.

وی اضافه کرد: صاحبان نقد و نوآوری علمی و نیز متخصصان علاقه‌مند به مناظره‌های علمی می‌توانند از طریق واحدهای دانشگاهی جهت ارائه تحقیقات و نوآوری‌های خود در عرصه‌های نظریه پردازی و نقد و یا هر گونه فعالیت علمی حاوی نوآوری در عرصه تعالی بخشی علوم انسانی و هنر اقدام کنند و از مزایای کرسی‌ها بهره مند شوند.

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: تا‌کنون، بیش از 700 فقره کرسی علمی ترویجی در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور برگزار و بیش از 2300 اصل گواهی کرسی علمی ترویجی برای اعضای هیئت علمی در کلیه واحدهای دانشگاهی صادر شده است. همچنین بیش از 5 فقره کرسی تخصصی (نظریه پردازی، نقد و نوآوری) برای اعضای هیئت علمی و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه هیئت حمایت از کرسیهای نظریه پردازی، نقد و مناظره علمی برگزار شده است.

وی یادآور شد: برگزاری بیش از 20 کارگاه آموزشی کرسی‌های تخصصی و ترویجی در واحدهای دانشگاهی سراسر کشور، تهیه شیوه‌نامه، دستورالعمل برگزاری کرسی‌های تخصصی، ترویجی جهت بهره مندی دانشجویان دکترای تخصصی در اسفندماه سال 99 و تهیه پیش نویس آیین‌نامه نحوه برگزاری، امتیاز دهی و حمایت از کرسی‌های تخصصی و ترویجی از دیگر اقدامات موثر در این بخش است.

حمیدی‌فر افزود: از جمله اهداف معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد، تدوین برنامه‌هایی برای حفظ و ارتقا توانایی‌های آموزشی استادان واحدهای دانشگاهی است. دوره‌های توانمندسازی بر اساس نیازسنجی آموزشی و با هدف تعالی بخشی علوم انسانی و هنر (حکمی‌سازی، کارآمدی، روزآمدی) با روش‌های مختلف و به صورت مداوم با همکاری مرکز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و اجرا می شود.

وی با اشاره به فعالیت های این بخش در حوزه تحصیلات تکمیلی پایان‌نامه‌ها و پیش دفاع متمرکز رساله‌های دکتری تصریح کرد: بر اساس "دستورالعمل برگزاری جلسات پیش دفاع دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی"، هیئت تخصصی و استاد راهنما به صورت مجازی و دانشجو در واحد دانشگاهی محل تحصیل و یا نزدیک‌ترین واحد مجری تحصیلات تکمیلی محل زندگی دانشجو، با حضور نماینده ای از تحصیلات تکمیلی واحد به عنوان ناظر در جلسه پیش دفاع شرکت می کنند.

وی ادامه داد: هیئت تخصصی در هر رشته گرایش تحصیلی دانشجو شامل 9 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور است که کفایت یا عدم کفایت پیش دفاع با رأی نصف به علاوه یک حاضر در جلسه مشخص می‌شود.

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد یادآور شد:  دبیرخانه پیش دفاع نسبت به برنامه ریزی و مدیریت جلسات پیش دفاع، تعیین وقت برای دانشجویان و توزیع تعداد جلسات پیش دفاع اقدام می کند. در این خصوص، دوره اول پیش دفاع متمرکز، دی ماه 99 با حضور 210 دانشجو برگزار شد که از این تعداد 186 پیش دفاع دارای کفایت علمی و 2 پیش دفاع فاقد کفایت علمی و 22 مورد کنسل اعلام شد. دوره دوم پیش دفاع متمرکز، خرداد ماه 1400 با حضور 661 دانشجو برگزار شد که از این تعداد 469 پیش دفاع دارای کفایت علمی و 182 پیش دفاع فاقد کفایت علمی و 10 مورد کنسل اعلام شد.

** برگزاری بیش از 5 فقره کرسی تخصصی

وی تصریح کرد: دوره سوم تیر و مرداد ماه 1400 با حضور 709 دانشجو که از این تعداد 406 پیش دفاع دارای کفایت علمی و 133 پیش دفاع فاقد کفایت علمی اعلام شد. همکاری در برگزاری سه جلسه پیش دفاع متمرکز مجازی دانشجویان مقطع دکتری تخصصی با تشکیل 25 کارگروه فعال انجام شد. چهارمین دوره پیش دفاع متمرکز دکتری تخصصی با حضور 1069 دانشجو که از این تعداد 772 پیش دفاع دارای کفایت علمی و 281 پیش دفاع فاقد کفایت علمی اعلام شد در شهریور و مهر 1400 با تشکیل 78 کمیته تخصصی هیأت داوران و حضور 714 نفر از داوران برگزار شد.

حمیدی فر افزود: در حال حاضر، مصادف با هفته پژوهش، پنجمین دوره پیش دفاع متمرکز با تشکیل 100 کمیته تخصصی هیئت داوران و رزرو بیش از 2200 دانشجوی دکتری تخصصی در سامانه وادافا از 22 آذر 1400 آغاز و در دی ماه سال جاری برگزار می شود.

وی همچنین به اقدامات صورت گرفته در بخش خدمات پژوهشی اشاره کرد و گفت: تاکنون، برگزاری 14 دوره جلسات شورای پژوهش تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه به صورت ماهانه و بررسی و صدور رای برای بیش از 200 پرونده انجام شده است. بررسی اعتبار تعداد زیادی از مجلات داخلی و خارجی، صدور مجوز برگزاری همایش ملی و بین المللی، سفرهای خارجی اعضای هیئت علمی، بررسی پرونده‌های پسا دکتری، ماموریت‌های مطالعاتی اعضای هیات علمی و درخواست های انجمن علمی اساتید و پیشنهاد اصلاح بخشنامه پسا دکترا از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

انتهای پیام/