«آرش میلانی» عضو سابق شورای شهر تهران نسبت به وضعیت ردیف‌های حمایتی از شهرداری‌ها درلایحه بودجه 1401 کشورهشدارداده و در صفحه توییترش نوشته است که کیفیت هوای پاییز امسال ۱۶ درصد بدتر از پارسال است اما بودجه متروی استان تهران برای سال ۱۴۰۱، ۹ درصد آب رفته و با نرخ تورم ۴۹ درصد! سهم کمک دولت به متروی شهر تهران نزدیک به صفر است!

او در گفت‌وگو با اکو ایران به ارزیابی لایحه بودجه 1401 از منظر کمک به شهرداری‌ها پرداخت و گفت:‌ در لایحه بودجه سال آینده  از دو جنبه باید به موضوع حمایت‌های مالی شهرداری‌ها توجه شود، نخست چگونگی تخصیص منابع مربوط به ارزش افزوده یعنی یک درصدی که افزایش پیدا کرده که این رقم یک منبع نقد است، یعنی به صورت ماهانه وصول می‌شد و در تامین هزینه‌های جاری شهرداری‌ها بسیار کلیدی است، چون وضعیت مالی اکثر شهرداری‌ها چه در تهران و چه در سایر شهرها، به دلیل مشکلات مختلف تراز نیست، لذا از قبل روی این بودجه بسیار حساب باز کردند، اما اختیار  توزیع این یک درصد به وزارت کشور منتقل شده و اعلام شده، آن را صرف چندین منبع کنند که یکی از آنها سرفصل حمل و نقل است. 

او افزود: سرفصل حمل و نقل در بودجه کشور شامل بخش ریلی ، اتوبوس‌رانی و تاکسی‌رانی است و همچنین اشاره شده که برای حوزه های پسماند و آتش‌نشانی هم از همین محل استفاده شود.

میلانی گفت: این یک درصد برای شهرداری تهران در حدود 1200 میلیارد تومان منابع ایجاد می کند و در حال حاضر  عموما جزو منابع پایدار بودجه‌ای محسوب می‌شود که عملا با توجه به بوروکراسی حاکم بر مناسبات وزارت کشور تخصیص به موقع و کافی آن مورد تردید است و شهرداری برای پرداخت هزینه های نگهداشت شهر دچار کسری خواهد شد.

عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به جنبه دوم تامین مالی توسعه حمل و نقل عمومی در لایحه بودجه گفت:‌ سرجمع این فصل بودجه علاوه بر این که در کل کشور کاهش پیدا کرده، در مورد استان تهران هم حدود 9% کاهش پیدا کرده و این میزان، پاسخگوی نیازهای قطارهای بین شهری تهران نیست. 

او با اشاره به کاهش بودجه متروی حومه پایتخت گفت: اهمیت قطارهای بین‌شهری در این است که جا به جایی با خودرو به شهر تهران را کاهش می‌دهد و در کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است. جمعیت زیادی از مردم بین تهران و شهرهای اطراف آن تردد می‌کنند که با احتساب نرخ تورم  بودجه قطار بین شهری در سال ۱۴۰۱ تقریبا نصف شده است.

میلانی گفت: حمایت از  حمل و نقل عمومی به سلامت مردم ربط دارد و می بینیم که در نظرسنجیها و مواضع مسئولان هم  اولویت بالایی  دارد.اما  با آرایش فعلی بودجه ۱۴۰۱ ،ظاهرا این اولویت در استان تهران نمود و بازتاب بودجه‌ای ندارد و در بقیه کلان‌شهرها بودجه‌هایی که پیش بینی شده، عددهای بسیار پایینی است.

او ادامه داد: اگر الآن تدبیر به خرج ندهیم و از بودجه مترو و قطارهای شهری حمایت نکنیم، در یک روند قهقرایی قرار می‌گیریم. این سرمایه‌گذاری از عهده شهرداری‌ها - چه شهرداری تهران و چه سایر کلان‌شهرها- برنمی‌آید و در همه جای دنیا این یک بحث زیرساختی است و دولت باید از آن حمایت کند.  

میلانی در ادامه گفـت: ما در شهر تهران در برنامه توسعه مترو  عقب هستیم و در فصل بودجه است که  باید کاری کرد. این کار اصولی و زیرساختی تا موقعی که بودجه حمل و نقل عمومی مثل سایر بودجه‌های استراتژیک تلقی نشود، حل نمی‌شود و هر سال با استمرار وضعیت آلودگی هوا رو به رو هستیم. امسال آلودگی هوا در پاییز نسبت به سال گذشته نزدیک به 16% بدتر شده و ممکن است در دی ماه بدتر هم بشود. 

او با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر چند جانبه برای تقویت بودجه حمل و نقل عمومی، اظهار داشت: یکی از منابع تأمین بودجه در دولت، صندوق توسعه است.برای تامین ۶۳۰ واگن مترو بعد از چهار سال پیگیری تامین  15% پیش پرداخت مورد توافق قرار گرفته و دولت این رقم را سال گذشته در بودجه امسال  منظور کرد اما مجلس به دلیل اختلاف سیاستی با دولت قبلی برداشت از صندوق را نصف کرد و متاسفانه واگن های مترو هم مشمول این حذف شد . در شرایط فعلی افکار عمومی اطلاع ندارد که آیا این رقم در بودجه 1401 صندوق منظور شده یا نه؟! در حالی که این کمک  برای تأمین نیاز به واگن  متروی شهر تهران بسیار کلیدی است. 

میلانی اظهار داشت: اگر به آمار و عملکرد صندوق توسعه نگاه کنید، شاید در یک دهه گذشته تنها چهار درصد آن به حوزه حمل و نقل کشور اختصاص یافته  و این به معنای  مظلومیت بخش حمل و نقل عمومی به عنوان یک بخش زیرساختی است. چرا باید موضوعی به این مهمی که در سلامت مردم تأثیر مستقیم دارد،  در اولویت صندوق توسعه نباشد؟! این یکی از راهکارهایی است که به نظر من همه کارشناسان و مسئولان - به ویژه نمایندگان مجمع تهران- باید روی این قضیه پافشاری کنند و تدابیری بیاندیشند  تا تأمین ۶۳۰ واگن مورد نیاز که کارهای آن تا این حد جلو رفته و مورد مطالبه همه مردم است، عملیاتی شود. همچنین در فصل بودجه 1401 باید افکار عمومی، رسانه‌ها و نمایندگان شورا و مجلس تلاش کنند تا سهم حمل و نقل عمومی افزایش پیدا کند و بتوانیم راه موثری برای مبارزه با آلودگی هوا باز کنیم وگرنه اقدامات کوتاه مدت منجر به حل مساله نخواهد شد.

او تأکید کرد: شهرداری نمی‌تواند به این مساله بی توجه باشد و علاوه بر شهرداری، دستگاه‌هایی مانند استانداری، شرکت گاز، وزارت نفت و غیره که در تهران مسئول هستند، همگی در قبال قانون هوای پاک مسئولیت دارند و کمیسیون اصل 90 مجلس این مسئولیت‌ها را احصا کرده است و بر اساس این گزارش  در موضوع آلودگی هوا مجموعا ترک فعل انجام شده و پاسخگویی همه دستگاهها از نظر رسیدگی قانونی هم مشخص شده و همه باید قانون را سرلوحه کار خود قرار دهند. 

عضو سابق شورای شهر تهران در بخش دیگری از گفت‌وگو با اکوایران گفت: خط مقدم امروز ما در بحث مبارزه با آلودگی هوا میدان بزرگی به نام بودجه ۱۴۰۱  است که اگر در این میدان بودجه تأکید، توجیه، اقناع سازی و مذاکره نکنیم و از طریق رسانه‌ها فشار نیاوریم، مطالبات حوزه آلودگی هوا روی زمین می‌ماند. باید از دولت و مجلس بخواهیم که وظیفه قانونی‌شان در قبال تأمین سلامتی مردم را انجام دهند. ما باید توسعه مترو را در شهرهای بزرگ‌مان با شتاب بیشتری پیاده‌سازی کنیم وگرنه مسأله آلودگی هوا حل نمی‌شود. وقتی راهکار جایگزین برای تردد خودرو شخصی مورد عنایت حکومت نباشد، اگر هم بخواهند صرفا با ابزار انضباطی و طرح ترافیک برای حل این مشکل عمل کنند، با مقاومت مردم رو به رو می‌شوند.

او در پایان گفت: به نظرم سیاست‌گذاران ما باید از تجربه کرونا درس بگیرند و سرمایه‌گذاری در حوزه حمل و نقل را در اولویت های درجه یک کشور قرار دهند. این که بودجه سازمان محیط زیست کشور افزایش پیدا کرده و به حدود 2000 میلیارد تومان رسیده خبر خیلی خوبی است اما این 2000 میلیارد تومان به حوزه آلودگی هوا کمکی نمی‌کند، چون سازمان محیط زیست ده‌ها محل خرج و در حوزه های مختلف  دیگر دارد. رقم سرفصل بودجه حمل و نقل عمومی 1500 میلیارد تومان برای کل کشور است که خیلی رقم پایینی است و اصلا پاسخگوی بحث آلودگی هوا نیست. به نظر من راه حل این است که همه دلسوزان حمایت طلبی برای بودجه حمل و نقل عمومی را در دستور کار قرار بدهند و از نمایندگان مجلس بخواهیم که آن را در مجلس اصلاح کند.