شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#عربستان#سازمان ملل#مقامات#حقوق بشر

شکایت یک سازمان حقوق بشری به سازمان ملل علیه عربستان


شکایت یک سازمان حقوق بشری به سازمان ملل علیه عربستان

یک سازمان حقوق بشری با تاکید بر تشدید نقض حقوق بشر در عربستان از کمیته ضد شکنجه سازمان ملل خواست تا این جنایت‌ها را مورد بررسی قرار دهد و مقامات سعودی را به دلیل نقض حقوق بشر بازخواست کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان حقوق بشری « الکرامه» از ارائه گزارشی درباره عربستان سعودی به کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد خبر داد که در آن نگرانی‌های اصلی خود را در مورد نقض شدید حقوق بشر در عربستان از سال 2016  بیان کرده است.

این در حالی است که کمیته ضد شکنجه ملل متحد، فهرستی از موضوعاتی را تهیه کرده که ریاض باید به عنوان بخشی از این کنوانسیون در طول سومین بررسی دوره‌ای به آنها رسیدگی کند.

وب سایت سعودی لیکس نوشت: فهرست موضوعاتی که توسط این کمیته بر اساس گزارش دولت عضو و سازمان‌های غیردولتی تهیه شده، با هدف اطمینان از گفتگوی سازنده با دولت سعودی  در طی بررسی دوره‌ای بعدی، از آن دعوت می‌کند تا توضیحاتی را در موارد خاص ارائه کند.

در همین راستا سازمان حقوق بشری الکرامه در گزارشی که به کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد ارائه کرد، از کمیته خواست تا در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر که به احکام سنگین زندان محکوم شده‌اند، از دولت سعودی بازخواست کند.

کمیته  مذکور این موضوع را با پرسیدن از عربستان سعودی مورد بررسی قرار داد که آیا به آزادی افرادی از جمله «سعود مختار الهاشمی»، «سلیمان الرشودی» ،«خالد الراشد» ،«محمد عبد الله العتیبی» ،«محمد القحطانی» و «ولید أبو الخیر» که به دلیل انتقاد مسالمت آمیز از مقامات یا دفاع از حقوق بشر  بازداشت شده‌اند، فکر می‌کند.

 

سازمان حقوق بشری الکرامه  به کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد یادآوری کرده بود که باید در مورد سرنوشت این فعالان برجسته در زندان‌های آل سعود تحقیق شود که همگی  باوجود  انتقادهای بین‌المللی  در بازداشت به سر می‌برند.

این کمیته همچنین موضوع «سفر بن عبدالرحمن الحوالی» را که به دلیل انتشار کتابی در انتقاد از گزینه‌های سیاست بین‌المللی «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی  به طور خودسرانه بازداشت شده ، مطرح کرد.

سازمان الکرامه در 12 اکتبر 2020، پرونده الحوالی را به دلیل اوضاع وخیم جسمانی وی به کمیته حقوق افراد دارای معلولیت ارجاع داد.

در همین زمینه کمیته ضد شکنجه  ملل متحد خواستار توضیح در مورد شرایط بازداشت و اعمال سیستماتیک شکنجه شده و عربستان سعودی باید در مورد شرایط بازداشت و اعمال گسترده و سیستماتیک شکنجه در محوطه اداره کل تحقیقات وزارت کشور صحبت کند.

سازمان حقوق بشری الکرامه  که توجه کمیته مذکور را به عملکرد سیستماتیک بازداشت خودسرانه جلب کرده بود ، اعلام کرد که بازداشت شدگان در زندان آل سعود به دلیل انتقاد عمومی از مقامات سلطنتی یا مشارکت در تظاهرات مسالمت آمیز تحت شکنجه و بدرفتاری قرار می‌گیرند.

از جمله بارزترین مواردی که  این کمیته در فهرست مسائل خود برای نشان دادن این اقدامات به آن پرداخته است، پرونده «سلمان العوده» مبلغ سعودی  است که از زمان دستگیری تحت شکنجه‌های جسمی و روحی شدید قرار گرفته است.

این کمیته همچنین از دولت سعودی خواست تا توضیحاتی در مورد قوانین عربستان در خصوص شکنجه ارائه دهد.

سازمان  حقوق بشری الکرامه در سال‌های اخیر اعمال شکنجه در زندان‌های عربستان را محکوم کرده بود. تا به امروز، هیچ یک از اتهامات شکنجه به طور بی طرفانه بررسی نشده و یا منجر به مجازات عاملان نشده است.

سازمان مذکور در فهرست مسائل خود اعلام کرد که معافیت از مجازات شکنجه‌گران تا حدودی به دلیل ساختار سرویس‌های اطلاعاتی وزارت کشور  و مسئول تحقیقات و نظارت بر زندان‌های عربستان است.

کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد  نیز همانند سازمان الکرامه  در مورد عدم استقلال دفتر تحقیقات و دادستانی عمومی در عربستان   ابراز نگرانی کرد.

سازمان ملل  متحد پیش از این از مقامات سعودی خواسته بود تا آمار سالانه از سال 2016 تاکنون در مورد تعداد شکایات ارائه شده به مقامات ذیربط  ارائه کنند.

عربستان سعودی طی سال‌های گذشته بر میزان سرکوب طرفداران حقوق بشر افزوده است. این سرکوب‌ها در عربستان به یک امر عادی و روشمند برای ساکت کردن مخالفان تبدیل شده است.

سازمان «آمریکایی‌ها برای دموکراسی و حقوق بشر در بحرین» اعلام کرد، مدافعان حقوق بشر در عربستان با سرکوب وحشیانه روبرو هستند. مقامات این کشور مدافعان حقوق بشر را مورد بازجویی و بازداشت قرار می‌دهند و آن‌ها را تحت نام قانون مبارزه با تروریسم و قانون مبارزه با جرائم سایبری زندانی می‌کنند.

عربستان سعودی از لحاظ نقض دموکراسی نیز در مقایسه با دیگر کشورهای جهان در جایگاه هفتم قرار دارد. آزادی‌های سیاسی در عربستان به شدت نقض می‌شود همچنین این کشور از نظر احترام به حقوق بشر در جهان به عنوان یکی از ناامن‌ترین کشورها طبقه بندی می‌شود.  

انتهای پیام/