شهرخبر

طرح ملی مسکن متوقف می‌شود؟

یکی از بزرگترین پروژه‌های دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن است و مدیرکل راه و شهرسازی استان قم خبر داد که طرح اقدام ملی مسکن متوقف تخواهد شد بلکه با طرح نهضت ملی مسکن ادغام‌شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم به طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و گفت: این طرح متوقف نمی‌شود و با طرح نهضت ملی مسکن ادغام‌شده است و به‌زودی تعدادی از این واحدها افتتاح و به متقاضیان تحویل می‌شود.

حسن صبوری، مدیرکل راه و شهرسازی استان قم، بیان کرد: نهضت ملی مسکن از بزرگ‌ترین اقدامات و اهداف دولت سیزدهم است که به تبع آن در استان قم نیز تمام دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی برای عملیاتی کردن آن تمام تلاش و امکانات خود را به کار می‌بندند.

چند هزار نفر در مسکن ملی ثبت نام کردند؟

وی افزود: در این طرح تاکنون ۴۶ هزار متقاضی موفق به ثبت نام شده‌اند و امیدواریم برای تمامی افراد حائز شرایط و پالایش نهایی شده تأمین مسکن انجام شود و همه آنها صاحب‌خانه شوند.

صبوری بابیان این که بخشی از هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از طریق اعطای تسهیلات بانکی انجام می‌شود، توضیح داد: در کلان‌شهرها از جمله قم، مبلغ این تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومان است که البته جزییات و دستورالعمل آن تاکنون به استان‌ها ابلاغ نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم افزود: بسته‌های مختلفی از نرخ سود تسهیلات بانکی قابل ارائه خواهد بود به این ترتیب که افراد بنا به جایگاه خود در دهک‌های درآمدی، نرخ سود متفاوتی از این تسهیلات را پرداخت خواهند کرد.

صبوری به ایجاد صندوق ملی مسکن اشاره کرد و اظهار کرد: درآمد ناشی از دریافت مالیات از خانه‌های خالی به این صندوق واریز می‌شود و برای بخشی از آورده دهک‌های پایین تخصیص می‌یابد.

وضعیت تسهیلات بانکی به واحدهای بافت فرسوده

وی بابیان این که مبلغ و رقم تسهیلات بافت فرسوده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تصریح کرد: در صورتی که تخصیص تسهیلات بانکی به واحدهای بافت فرسوده، قابل توجه و همراه با نرخ سود بانکی پایینی باشد، ساکنان خود مبادرت به نوسازی واحدهای مسکونی می‌کنند و این امر مشوق خوبی خواهد بود.

وی به سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهوری به استان قم اشاره کرد و افزود: تمام تلاش ما این است که از ظرفیت سفر ایشان به استان در راستای پروژه‌های راه، مسکن، شهرسازی بهره‌مند شویم و شاهد اتفاقات خوبی برای هم استانی‌ها باشیم.

وی اظهار کرد: برای این موفقیت، نیازمند جمع‌بندی مسائل و مشکلات خانواده بزرگ‌راه و شهرسازی استان هستیم و تمام دستگاه‌های وابسته به وزارت متبوع در استان، هر چه سریع‌تر مشکلات و مسائل خود را به اشتراک بگذارند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم به طرح مسکن ملی اقدام ملی اشاره کرد و گفت: این طرح متوقف نمی‌شود و با طرح نهضت ملی مسکن ادغام‌شده است و به‌زودی تعدادی از این واحدها افتتاح و به متقاضیان تحویل می‌شود.

صبوری افزود: به‌زودی عملیات ساخت واحدهای سایت ۲۲ و ۲۷ هکتاری و زیتون‌های ۱۸ تا ۲۶ در محله ده اجرایی می‌شود.

منبع: ایسنا