شهرخبر

توان تولید ۲۸۶ واحد نیروگاهی افزایش می‌یابد/ ارائه سه مشوق برای ارتقای توان واحدهای موجود


توان تولید 286 واحد نیروگاهی افزایش می‌یابد/ ارائه سه مشوق برای ارتقای توان واحدهای موجود

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تا پیک سال آینده در ۲۸۶ واحد نیروگاهی کشور طرح‌های ارتقای توان تولید به ظرفیت یک‌هزار و ۱۱۳ مگاوات اجرایی می‌شود، گفت: به منظور ارتقای توان واحدهای موجود، سه مشوق در نظر گرفته شده است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، همایون حایری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری افزایش ظرفیت عملی در حوزه تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به آخرین وضعیت نیروگاه‌های تولید برق، افزود: در حال ظرفیت منصوبه مجموع نیروگاه‌های ایران به 86 هزار و 215 مگاوات رسیده که از این میزان 69 هزار و 622 مگاوات آن سهم نیروگاه‌های حرارتی است.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا نیمه آذرماه، 95 درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده است، گفت: در این بازه زمانی سهم این واحدها در تامین برق مورد نیاز مشترکان 257 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تا پیک سال آینده در 286 واحد نیروگاهی کشور طرح‌های ارتقای توان تولید به ظرفیت یک‌هزار و 113 مگاوات اجرایی می‌شود، گفت: این طرح‌ها شامل نصب سیستم‌ خنک‌کاری هوای ورودی توربین‌های گازی به روش مدیا و تراکم مرطوب، ارتقای توربین‌های گازی به روش‌های MAP2b، CT60 و نظایر آن‌ها، ارتقای واحدهای گازی به روش Maptune+EMS، افزایش توان واحدهای گازی به روش +IGV و افزایش تولید در واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی به روش HRSG additional firing خواهد بود.

حایری با اشاره به مشوق‌های پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح‌ها، گفت: به تمامی واحدهای نیروگاهی که نسبت به ارتقای پایدار ظرفیت تولید با استفاده از روش‌هایی مانند ارتقا و بهینه‌سازی پره‌های توربین، خنک‌کاری هوای ورودی و... اقدام کنند به تناسب افزایش ظرفیت مطمئن نیروگاهی، گواهی ظرفیت اعطا خواهد شد.

معاون برق و انرژی وزیر نیرو تاکید کرد: همچنین در واحدهایی که توربین‌های گازی آن به روش‌های MAP2b، CT60 و نظایر آن‌ها ارتقا یابد، علاوه بر تخصیص گواهی ظرفیت مطمئنه به میزان افزایش ظرفیت ناشی از ارتقا، امکان فروش برق به صنایع با نرخ‌های مشابه از زمان اتمام پروژه تا انتهای سال 1401 فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: برای واحدهای نیروگاهی که تا ابتدای خردادماه 1401 نسبت به افزایش جزئی توان تولیدی از طریق روش‌های نظیر ارتقای واحدهای گازی به روش Maptune+EMS، افزایش توان واحدهای گازی به روش +IGV، افزایش تولید در واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی موجود به روش HRSG additional firing و... اقدام کرده و تایید مربوطه را اخذ کنند، ضریب تشویقی بهای آمادگی در سه ماهه خرداد، تیر و مرداد سال آینده پس از تایید هیئت تنظیم بازار برق ایران اعمال خواهد شد.

حائری با اشاره به تلاش صنعت برق حرارتی برای کاهش ناترازی تولید و مصرف برق شبکه در پیک سال آینده از طریق اجرای طرح‌های افزایش ظرفیت نیروگاه‌های سطح کشور، تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته مقرر شده است تا پیک تابستان سال آینده علاوه بر ارتقای توان واحدهای موجود حدود چهار هزار مگاوات نیروگاه جدید حرارتی نیز وارد مدار شود.

انتهای پیام/