شهرخبر

نتیجه نشست کمیسیون مشترک برجام | متن مشترک به معنای دستیابی به توافق است؟

معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان نشست امروز (جمعه) کمیسیون مشترک برجام گفت که مشارکت کنندگان به یک متن مشترک برای مذاکره درباره احیای مفاد توافق ۱۳۹۴ دست یافته‌اند.

انریکه مورا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، «انریکه مورا» در جمع خبرنگاران بیان داشت که این پیش‌نویس، نظرات و پیشنهادات مختلف گروه ۱+۴ و ایران درباره رفع تحریم‌ها، مسائل هسته‌ای و ترتیبات اجرایی را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد که این امر به معنای دست یابی به توافق نیست ولی مبنای ادامه گفت‌وگوها خواهد بود. این مقام اروپایی از حس اضطرار میان مذاکره‌کنندگان برای احیای توافق سال ۹۴ گفت و ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها ظرف چند هفته آینده به نتیجه برسد.

نشست کمیسیون مشترک برجام دقایقی پیش پایان یافت و قرار شد گفت‌وگوها پس از چند روز وقفه پیگیری شود. این دور از مذاکرات که با هدف رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا جریان دارد، از پنجشنبه هفته گذشته آغاز شد و هیأت‌ها بلافاصله کار بر روی متون و تلاش برای کاهش اختلافات را آغاز کرده‌اند. گفت‌وگوها روی متون صرفا به کارگروه‌ها محدود نبود و طرفین در قالب‌ها و سطوح مختلف سرگرم کار در دو حوزه رفع تحریم و هسته‌ای بودند.

شنیده‌ها حاکیست که دور تازه گفت‌وگوها قرار است از ۲۷ دسامبر اازسرگرفته شود.