شهرخبر

رضایت تیم مذاکره کننده ایران از تعامل آمریکایی‌ها

خبرگزاری فارس نوشت: هم اروپایی ها و هم آمریکا در مجموع در فضای مذاکرات تعامل نسبتا مناسبی دارند، اما جریان خبری را برعکس به نحوی هدایت می کنند که مذاکرات رو به جلو نیست و عامل آن هم ایران است.

رضایت تیم مذاکره کننده ایران از تعامل آمریکایی‌ها
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبرگزاری فارس نوشت: یک منبع مطلع نزدیک به مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس به تشریح آخرین وضعیت مذاکرات تا امروز پرداخت و گفت: در حالی که اروپاییها در ابتدا با عدم پذیرش پیش نویس های ایران در مورد تحریم ها و هسته ای، تنها پیش نویس های حاصل از ۶ دور مذاکره قبلی را مبنای ادامه مذاکره می دانستند، نهایتا پذیرفتند که متن سومی مبنا قرار بگیرد.

این منبع مطلع افزود: متن جدید، از ترکیب متن اول و اضافه شدن پیشنهادات ایران تهیه و بر روی آن کار می شود.

این منبع همچنین گفت که گفتگو بر روی متن سوم در کارگروهها در حال ادامه است و ادامه داد: در حال حاضر از پنج کار گروه مشخص شده چهار کارگروه فعال است و مذاکرات از سوی هیأت‌های کارشناسی ادامه دارد.

این منبع نزدیک به مذاکرات همچنین یادآور شد: هر چند روند مذاکرات کند است، اما جریان دارد.

به گفته این منبع، تا الان دو non paper از سوی آمریکایی ها در مورد پیش نویس های تحریم و هسته ای به ایران ارائه شده که پاسخها در ۱۲ صفحه از سوی هیأت ایرانی تهیه و با واسطه به آنها داده شده است.

این منبع به نقل از کارشناسان گفت: این روند نشان می دهد که آمریکاییها به رغم تعیین ضرب العجل و وارد کردن فشار، به دنیال ادامه یافتن مذاکرات هستند و تلاش می کنند که رویکردی فعال داشته باشند.

این منبع خاطرنشان کرد: هم اروپایی ها و هم آمریکا در مجموع در فضای مذاکرات تعامل نسبتا مناسبی دارند، اما جریان خبری را برعکس به نحوی هدایت می کنند که مذاکرات رو به جلو نیست و عامل آن هم ایران است.