شهرخبر

واکنش میرکاظمی به پرسش تسنیم در مورد افزایش ۱۰ برابری عوارض خروج از کشور


واکنش میرکاظمی به پرسش تسنیم در مورد افزایش 10 برابری عوارض خروج از کشور

درحالی که برآورد دولت از درآمدهای حاصل از عوارض خروج مسافر از کشور در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته مروری بر لوایح بودجه در سال های پیش از شیوع کرونا نشان می دهد که این رقم افزایش نامتعارفی نسبت به این سال ها ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، براساس لایحه بودجه سال 1400، دولت باید 110 میلیارد تومان را از محل عوارض خروج مسافر از کشور وصول می‌کرد. بر همین اساس عوارض هر مسافر را برای خروج از کشور را 400 هزار تومان اعلام کردند. ردیف مربوط به درآمدها از محل عوارض خروج مسافر از کشور در سال 1400 به شرح زیر است:

اقتصاد ,  

این در حالی است که این عدد در بودجه سال 1401 بیش از ده برابر شده است و به هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است. میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوال تسنیم در خصوص گمانه‌زنی برخی رسانه ها مبنی بر افزایش عوارض خروج از کشور هر مسافر به حدود پنج میلیون تومان گفت: بحث‌هایی برای گرفتن مالیات از بلیط مطرح شده اما همچنان تصمیمی در این حوزه گرفته نشده در نتیجه این عدد را تکذیب می‌کنیم.

ردیف مربوط به درآمدها از محل عوارض خروج مسافر از کشور در لایحه بودجه سال 1401 به شرح زیر است:

اقتصاد ,

به گزارش تسنیم، یکی از دلایل افزایش قابل توجه درآمد دولت از عوارض مسافر در لایحه بودجه 1401 می تواند پیش بینی از میان رفتن ویروس کرونا و رونق مسافرت ها در این سال باشد. مروری بر لوایح بودجه در سال های پیش از شیوع کرونا نشان می دهد که رقم تعیین شده برای عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه 1401 افزایش نامتعارفی نسبت به این سال ها ندارد.

انتهای پیام/