شهرخبر

موضع گیری پاپ فرانسیس درباره تنش میان غرب و روسیه

موضع گیری پاپ فرانسیس درباره تنش میان غرب و روسیه

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، طی نخستین اظهارات خود در مورد تنش میان غرب و روسیه بر سر اوکراین، روز یکشنبه خواستار گفتگوی جدی بین المللی برای حل تنش‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، در موضع گیری در مورد تنش میان غرب و روسیه بر سر اوکراین، روز یکشنبه خواستار گفتگوی جدی بین المللی برای حل تنش‌ها شد و از هر دو طرف خواست از درگیری مسلحانه اجتناب کنند.

پاپ در سخنرانی خود برای هزاران نفر که در میدان سنت پیتر واتیکان به مناسبت تبریک عید کریسمس آمده بودند گفت: استفاده از اسلحه راهی نیست که بتوان به آن اتکا کرد. باشد که این کریسمس برای اوکراین صلح به همراه بیاورد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز شنبه مدعی شد که به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه گفته است که مسکو در صورت حمله به اوکراین بهای وحشتناکی خواهد پرداخته با عواقب اقتصادی ویرانگری روبرو خواهد شد.

اوکراین روسیه را به جمع‌آوری ده‌ها هزار نیرو برای آماده سازی برای یک حمله نظامی احتمالی در مقیاس بزرگ متهم کرده است.

این در حالیست که روسیه ادعای انجام برنامه‌ریزی برای هرگونه حمله را رد کرده و اوکراین و ایالات متحده را به رفتارهای بی ثبات کننده متهم می‌کند و گفته است که برای حفاظت از خود به تضمین‌های امنیتی نیاز دارد.