شهرخبر

در دیدار رئیس‌ مجلس با اردوغان مطرح شد:

قالیباف: کشورهای حوزه قفقاز باید روابط خوبی با هم داشته باشند/ سند جامع همکاری‌ میان تهران و آنکارا نهایی شده است

جزئیات دیدار قالیباف و اردوغان/ تاکید بر توسعه روابط ایران و ترکیه

رئیس جمهور و رئیس مجلس ترکیه با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو و بر توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور تاکید کردند.

به گزارش مشرق، ظهر امروز به وقت محلی،  محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که برای حضور در اتحادیه بین المجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول حضور دارد با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ترکیه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این نشست رئیس جمهور ترکیه با اشاره به شرایط کرونا و اثرگذاری آن بر مراودات اقتصادی کشورها گفت: با این وجود همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه در این مدت رشد کرده است.

اردوغان همچنین با تاکید بر لزوم ارتقای روابط اقتصادی دوکشور ابراز امیدواری کرد که مذاکرات وین برای اجرای توافق هسته ای به شکل عادلانه ای به نتیجه برسد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تحولات افغانستان و بحران مهاجران این کشور تاکید کرد: نهادهای بین المللی باید به ایران برای سروسامان دادن به مهاجران افغانستانی کمک کنند.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک به ایران سفر کند.

در این دیدار که مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ترکیه نیز حضور داشت، قالیباف نیز با تاکید بر ارتقای همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: سند جامع همکاری‌های دوکشور در حال نهایی شدن است که نمادی از اراده جدی برای توسعه روابط است.

رئیس مجلس با اشاره به حمایت ایران از ابتکار ۳+۳ تاکید کرد: همه کشورهای حوزه قفقاز باید روابط خوبی با هم داشته باشند که این مهم می تواند به رشد و توسعه منطقه کمک کند.

قالیباف درباره مذاکرات وین نیز تاکید کرد: قدرت‌های بزرگ باید یاد بگیرند که نباید اراده خود را به سایر کشورها تحمیل کنند و چنانچه احترام به منافع دیگران را بپذیرند، توافق در دسترس است.

منبع: تسنیم