شهرخبر

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: وزارت علوم و وزارت بهداشت نباید جدا باشند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: وزارت علوم و وزارت بهداشت نباید جدا باشند

فارس نوشت: دبیر عالی شورای انقلاب فرهنگی گفت: نظر کارشناسی این است که دو وزارتخانه علوم و بهداشت نباید از هم جدا باشند و باید از ظرفیت‌های یکدیگر به صورت ساختارمند استفاده کنند.

سعید رضا عاملی دبیر عالی شورای انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه در دانشگاه‌های دولتی کشور هزاران آزمایشگاه وجود دارد که می‌توان از آنها در آموزش پزشکی بهره‌برد، گفت: امروزه بین رشته‌های پزشکی و علوم پایه و مهندسی گره ایجاد شده است و بیش از ۲۸ تله وارد علوم پزشکی شده است، امروز رادیولوژی مداخله‌ای که عمل جراحی را توسط سیستم انجام می‌دهد کاملا مهندسی و پزشکی است، اینها یعنی حضور فناوری در علم پزشکی که لازمه آن همکاری بین دانشگاه‌هاست.

به گفته عاملی اگر ظرفیت‌های موجود در آموزش عالی کشور به ظرفیت‌های آموزش پزشکی اضافه شود به انبوهی از تجهیزات می‌رسیم که لازمه آن مدیریت است. 

* لزوم استفاده وزارتخانه‌های بهداشت و علوم از ظرفیت‌های یکدیگر

وی درباره ادغام آمورش عالی و آموزش پزشکی، گفت: سیاست‌های کلان مقام معظم رهبری ناظر بر جدا بودن این دو حوزه است، اگر قرار باشد تصمیم گیری در این زمینه صورت بگیرد باید سیاست‌ها مورد بررسی و تجدید نظر قرار گیرد، فعلا نظر کارشناسی ما این است که دو قلمرو از هم جدا نباشند و از ظرفیت‌های یکدیگر به صورت ساختارمند استفاده کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: وقتی ما آموزش پزشکی را از آموزش عالی کشور جدا می‌کنیم خودمان را از یک سری امکانات که در دانشگاه‌های آموزش عالی وجود دارد، محروم می‌کنیم. امروز بحث سلامت پیوند جدی با حوزه‌های علوم انسانی دارد و ما رشته ارتباطات سلامت داریم، در حوزه‌های روان شناسی و علوم شناختی پیوندهای جدی بین دانشکده های علوم انسانی و علوم پزشکی است. در قدم اول ما از ظرفیت‌های یکدیگر باید استفاده کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: البته الان استقراری در نظام آموزش پزشکی با پیوند آن به نظام بهداشت و درمان کشور ایجاد شده که برهم زدن آن شاید خیلی به مصلحت نباشد، ولی استفاده کردن از ظرفیت های یکدیگر یک اصل قطعی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را دنبال می‌کند.

عاملی با اشاره به دعوت شورای عالی انقلاب فرهنگی از وزارت علوم و بهداشت، درمان، آموزش پزشکی برای همفکری در راستای بهره‌مندی از امکانات یکدیگر، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست کرده‌است که وزرای علوم و بهداشت پیشنهادهای خود را در راستای استفاده از امکانات یکدیگر ارایه دهند.

47231