شهرخبر

طرح وزارت علوم برای دانش آموختگان مقطع دکتری به جای گذراندن خدمت سربازی


طرح وزارت علوم برای دانش آموختگان مقطع دکتری به جای گذراندن خدمت سربازی

وزیر علوم با اشاره به طرح جدید وزارت علوم برای دانش آموختگان مقطع دکتری گفت: براساس رایزنی با ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شد دانش آموختگان مقطع دکتری به جای گذراندن خدمت سربازی یک طرح تحقیقاتی تعریف کنند.

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم پس از حضور در نشست امروز (سه شنبه 16 آذر) کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به ارائه گزارش یکصد روزه از عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به اعضای کمیسیون، عنوان کرد: طی این مدت یکصد روز یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته تاسیس معاونت فناوری در وزارت علوم بود که با هدف ساماندهی و مدیریت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و شهرک های تحقیقاتی ایجاد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در این مدت اخذ مجوز صندوق علوم، تحقیقات و فناوری با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که در لایحه بودجه 1401 اعتبار لازم برای این مهم تخصیص داده خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: ایجاد نظام ایده ها و نیازها یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته طی یکصد روز گذشته محسوب می‌شود تا بخش قابل توجهی از پتانسیل علمی دانشگاه ها در راستای نیازهای جامعه به کار گرفته شود.

زلفی گل اقدام دیگر بسیار مهم طی زمان مذکور را تفاهم با ستاد کل نیروهای مسلح به منظور نحوه گذراندن خدمت سربازی دانش آموختگان مقطع دکتری عنوان کرد و گفت: براساس رایزنی صورت گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح مقرر شد دانش آموختگان مقطع دکتری به جای گذراندن خدمت سربازی یک طرح تحقیقاتی در راستای نیازهای کشور و صنایع دفاعی تعریف کنند و این طرح زیر نظر یکی از اساتید دانشگاه ها اجرایی شود تا به منزله خدمت سربازی برای دانش آموختگان مقطع دکتری به حساب آید.

وزیر علوم یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته در یکصد روز گذشته را بازنگری در چارت وزارت علوم به منظور چابک سازی در این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: با توجه به روزآمد شدن نیازهای علمی کشور، چارت وزارت علوم نیز به روز خواهد شد و این اقدام در راستای جذب نخبگان، مرجعیت علمی ایران در منطقه و دیپلماسی علمی خواهد بود که گزارش آن به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ارائه شد.

انتهای‌پیام/