شهرخبر

دلایل سفر همزمان مقامات اماراتی و سوری به ایران از نگاه تحلیلگران منطقه


دلایل سفر همزمان مقامات اماراتی و سوری به ایران از نگاه تحلیلگران منطقه

همزمانی سفر مشاور امنیت ملی امارات و وزیر خارجه سوریه به ایران بازتاب زیادی داشته و بسیاری از تحلیلگران امور منطقه به بررسی ابعاد آن پرداختند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دیروز دوشنبه جمهوری اسلامی ایران میزبان شیخ «طحنون بن زاید» مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی و همچنین «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه بود.  همین امر سوالاتی درباره علت سفر همزمان دو مقام سوری و اماراتی به تهران به وجود می‌آورد مبنی بر اینکه آیا دروازه روابط امارات با ایران از سوریه می‌گذرد؟

المیادین در گزارشی به بررسی همین موضوع پرداخته و نوشت،  سفر طحنون بن زاید به تهران بیانگر چرخش آشکار امارات به سمت ایران و تغییر در سیاست خارجی ابوظبی در قبال مسائل منطقه‌ای و تقویت همکاری با کشورهای منطقه است.  جمهوری اسلامی ایران نیز همواره از تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و مثبت استقبال کرده است.

همچنین خبر سفر مشاور امنیت ملی امارات به ایران همزمان با سفر فیصل مقداد به این کشور بازتاب زیادی داشت. البته وزیر خارجه سوریه با هدف تقویت روابط دوجانبه و ادامه هماهنگی میان ایران و سوریه به تهران سفر کرده و سفر وی ارتباطی به حضور طحنون بن زاید در تهران ندارد.

برخی معتقدند که شاید امارات بعد از شکست آمریکا در افغانستان و درحالی که سازوکار خروج واشنگتن از منطقه آغاز شده، به دنبال تقویت موقعیت خود است. اما سوال اصلی اینجاست که آیا امارات می‌تواند  در میان این تناقض‌ها موضع مشخصی برای خود تعیین کند؛ به این صورت که  از یک سو  روابط خود را با ایران بهبود بخشیده و از آن محافظت کند و از سوی دیگر همچنان به مناسبات خود با رژیم صهیونیستی و آمریکا ادامه دهد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه ایران و رژیم صهیونیستی در دو جبهه کاملاً متفاوت و مقابل یکدیگر قرار دارند، کار امارات برای ارتباط با دو طرف سخت می‌شود.  در همین زمینه «عامر سبایله» نویسنده و پژوهشگر امور سیاسی در گفتگو با المیادین اظهار داشت که امارات اکنون در حال تنظیم دوباره کارت‌های خود در زمینه امنیتی است و به این نتیجه رسیده که باید به اختلافات خود با کشورهای مختلف پایان دهد.

وی در ادامه این گفتگو اظهار داشت، آنچه که امارات در مرحله کنونی انجام می دهد تلاش برای بستن پرونده های منطقه است و تغییر چشمگیر در سیاست امارات بعد از خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده از کاخ سفید و ورود دموکراتها به دولت آمریکا آغاز شد.

در همین زمینه دکتر «عماد آبشناس» سردبیر نشریه ایران دیپلماتیک نیز در گفتگو با المیادین  اعلام کرد که طحنون بن زاید چندین بار پیش از این سفرهای غیررسمی به تهران داشته است.

 

وی با بیان اینکه امارات می خواهد از زیر چتر برخی کشورها خارج شود و سیاست مستقلی در پیش بگیرد تاکید کرد، پیام سفر همزمان طحنون بن زاید و فیصل مقداد به تهران این است که دروازه روابط با ایران از سوریه می‌گذرد و شرایط  ژئوپلیتیکی امارات ایجاب می‌کند که با ایران و عربستان روابط خوبی داشته باشد.

«محمد السعید ادریس»، مشاور مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک الاهرام نیز در مصاحبه با المیادین به بررسی اهداف پشت پرده سفر طحنون بن‌زاید به تهران پرداخت و گفت، ایران به عنوان یک کشور بزرگ در منطقه و همسایه امارات جایگاه بزرگی در موضع راهبردی این کشور دارد.

وی در ادامه گفت، امارات اولین کشور در میان کشورهای حوزه خلیج فارس است که درباره لزوم بازگشت سوریه به اتحادیه عرب صحبت می‌کند.  البته تغییر قابل توجهی در سیاست  امارات بعد از پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا به وجود آمد، اما با این وجود امارات همچنان نمی‌تواند از روابط خود با آمریکا منحرف شود.

محمد السعید ادریس در ادامه تاکید کرد که امارات آنچه را که برای آمریکا در افغانستان و همچنین در مذاکرات وین اتفاق افتاده و نیز موضع قدرتمند ایران را به خوبی بازخوانی کرده است.

از سوی دیگر ناظران بر این باورند که ایران و امارات همچنان چشم‌اندازی برای افزایش روابط اقتصادی با یکدیگر دارند و همچنین دیدگاه مشترک آنها نسبت به سوریه بعد از بحران این کشور می‌تواند نتایج مثبتی از سفر طحنون بن زاید به تهران به نمایش بگذارد.

سفر دو مقام اماراتی و سوری به ایران همزمان با سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین سفر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به قطر انجام می‌شود.  البته دستور کار این سفرها ارتباطی با یکدیگر ندارد اما  به گفته کارشناسان می تواند منجر به بروز تحولات جدید در منطقه و شاید تشکیل ائتلاف‌های تازه گردد.

 

انتهای پیام/